Mükemmel Gülüşe Sahip Olun!

Periodontoloji Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

as_dis_eti_03_k

Periodontoloji Diş Eti Hastalıkları

Sigara, hormonal değişiklikler, kötü ağız hijyeni, ilaç kullanımı, diabet, ağız diş yapısına uygun olarak yapılmamış porselen kron ve köprüler, kötü beslenme.

Diş eti hastalıkları belirtileri: Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

Diş ve dişeti kenarında siyah alanlar, ağız kokusu ve ağızda kötü tat, diş etlerinde kaşıntı ve rahatsızlık hissi, dişetlerinde yanma, dişeti cebinden iltihap gelmesi, dişetlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet, dişlerde sallanmalar, kızarıklık, şişlik.

Dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklara periodontal hastalık denir.Diş eti sağlığının kötü durumda olması ilerleyen dönemlerde dişin kaybına neden olabilir. Dişeti iltihabının ilk aşamasına ”gingivitis” denir. Gingivitis düzenli ağız bakımı ve temel diştaşı temizliği ile geri döndürülebilir. Dişetinin basit iltihabı ilerlerse ”periodontitis” denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir.

Diş Eti Kanaması

Dişetleriniz kanıyorsa dişetinde enfeksiyon olabilir veya dişetleri iltihaplanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin ve muhakkak diş hekiminize başvurun.

Tedavi Yöntemleri

Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi diş taşı temizliği dir.Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır.fırçalamanıza ve diş ipi kullanmanıza rağmen ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak (6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.

Küretaj ; Diş taşları ve zararlı dokular diş eti ile diş kökü arasını kaplamışsa küretaj uygulanır. Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.

Flap Operasyonu; Kök yüzeyindeki zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayaca ve küretaj yeterli olmayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır. Zararlı dokular temizlenir. Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları uygulanabilir.

Pek çok alanda olduğu gibi dişhekimlerinin dişeti hastalıklarında en önemli yardımcısı LAZER dir. Diş eti tedavilerinde Lazerin sterilizasyon ve dekontaminasyon özelliği kullanılarak diş eti problemleri çözümlenmektedir.
Erişkinlerde diş kayıplarının büyük çoğunluğunu diş eti hastalıkları oluşturmaktadır. Diş eti tedavisi, diş hekimliğinde temel tedavidir ve diş eti hastalıklarında erken müdahalede başarı şansı yüksektir.

Sıkça Sorulan Sorular