0555 996 67 31 0212 224 40 50

Dijital Gülüş Tasarımınızı 10 dakikada görebiliyorsunuz

Cosmopolitan Dergisi, Gülüş Tasarımı konusunda Dentaluna kurucularından Dt. Arzu Yalnız Zogun ile söyleşi yaptı. Söyleşide Dt. Arzu Yalnız Zogun Cara Smile ile 10 dakikada dijital gülüş tasarımını hastaya nasıl gösterdiklerini anlatı. Haberin tamamı:

Gülüşünüz Emin Ellerde

Sıkça duyduğumuz gülüş tasarımı uygulamasını ve uygulamanın içerdiği tedavileri Dentaluna Diş Kliniği kurucularından Dr. Arzu Yalnız Zogun ile konuştuk.

Sizi daha çok diş hekimliğinde estetik üzerine yaptığınız çalışmalardan tanıyoruz. Estetik ve sanatı bir arada kullanırken günümüz dijital dünyası nda teknolojiyi bu çalışmalara ne oranda katabiliyorsunuz?

Dünyadaki trendleri yakından takip eden ve eğitimlerini alan bir hekim olarak son tedavi yöntemleriyle hastalarımı tanıştırmaya özen gösteriyorum. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den dört diş hekimiyle birlikte Milano’da gülüş tasarımında faydalanabileceğimiz yeni bir uygulama olan Cara Smile’ın eğitimini aldık. Önümüzdeki aydan itibaren tüm Türkiye’de uygulanacak yöntemi biz Aralık ayında Dentaluna Klinik’te hastalarımızla tanıştırdık ve olumlu dönüşler aldık. Hastanın ağız ve yüzünü fotoğraflayarak kullandığımız Cara Smile’ın diğerlerinden en büyük farkı pratik oluşu. Fotoğraflama işleminden sonra hekim 10 dakikada sonucu hazırlayabiliyor.

Bu uygulama hekime ve hastaya ne gibi avantajlar sağlıyor?

Cara Smile’ın en önemli özelliklerinden biri, hastanın beğendiği birinin diş tasarımını kopyala -yapıştır sistemiyle yüzüne uygulayabiliyor olmamız. Hastaya ne yakışır, ne yakışmaz görerek ona en uygun gülüşü tasarlayabiliyoruz. İşlem ayrıca büyük zaman kazandırıyor. Hastalar da tedaviye başlamadan önce fotoğrafla sonucu görebilmeyi olumlu karşılıyor. İşlem ölçümleme ve sonuca giden kısımdaki teknisyen hatasını sıfıra indiriyor. Diğer sistemler dijital ortamda mükemmel tasarlansa da sonuç teknisyenin yorumuna kalıyordu. Bu sistemle teknisyene çok ihtiyaç duymuyoruz. Tasarlanan gülüş tamamen bilgisayar kontrolünde gelişiyor.

Gülüş tasarımı kendi içerisinde ne tür tedaviler içeriyor?

Gülüş tasarımının ardından tedavi aşamasında tüm dişler kestiriliyor, varsa daha önce yapılan kaplamalar yenileniyor. Daha önce hiçbir uygulama yapılmamışsa dahi koruyucu bir estetik uygulama olan Laminate yardımıyla çok hafif törpüleme işlemi gerekiyor. Diş etinin fazla görünmesi veya diş eti seviyesinin farklı olması durumunda diş etine müdahale ediyoruz. Zaman zaman botoks ya da dolgulardan da faydalanıyoruz. Bu uygulamalar geçici gibi görünse de belli oranda ve yöntemlerle ağızda daha kalıcı olabiliyor.

Hiç dişi olmayan ya da implantı olan hastalar da gülüş tasarımı yaptırabilir mi?

Hastaya uyguladığımız implant sisteminden sonra şablon damak hazırlıyoruz. Önceden bu damak üzerinden hastaya kısmen gülüş tasarlıyor fakat kemik içerdeyse pek bir değişim yapamıyorduk. Bu sistemle dişsiz ağızlar için de 2D’den 3D’ye çevirip gülüş tasarlayabiliyoruz.

Cara Smile pahalı bir uygulama mı?

Dijital Gülüş Tasarımı oldukça cüzi miktarlara yapılan bir uygulamadır. Standart ücretin dışında farklı bir ücret ya da uygulama olmayacak. Gülüş tasarımı adı altında yapılan porselenlerin tekrar bozulup hastanın gülüşünü başka bir boyuta taşıdığımız çalışmalar da yapıyoruz. Hasta daha makul fiyatlara aynı uygulamayı yaptırmayı tercih ediyor. Bu noktada uygun fiyata yapılan diş hekimliği işlemlerinde hekimin vizyonu, tecrübesi ve kullanılan malzemeler gibi dinamikler var. Riske girmeden yapılan uygulamalarda yüze yakışacak tamamlayıcı bir tasarım yerine standart bir tasarım yapılıyor. Cara Smile ise bu noktada devreye giriyor. Artık hastanın ağzında risk almaya ya da standart bir gülüş yapmaya gerek kalmıyor. Hasta merak ettiği diş yapısını dijital ortamda görerek sonuca en başta ulaşıyor.

Diş güzelliğinin önemini okuyucularımıza kıs aca açıklar mısı nız?

İnsanlar dişi yalnızca bir organ olarak gördükleri sürece yüzlerinde eksik olan ışıltıyı hiçbir zaman anlayamayacaklar. Çünkü diş yalnızca “diş” değildir. Diş karakteri ve insanın içindeki ışığı yansıtır. Kişinin ne kadar çekici olduğu veya bakımlı olup olmadığı konusunda fikirler verir. Diş bir etikettir.

“İNSANLAR DİŞİ YALNIZCA BİR ORGAN OLARAK GÖRDÜKLERİ SÜRECE YÜZLERİNDE EKSİK OLAN IŞILTIYI HİÇBİR ZAMAN ANLAYAMAYACAKLAR. DİŞ YALNIZCA ‘DİŞ’ DEĞİLDİR. DİŞ ASLINDA KARAKTERİ VE İNSANIN İÇİNDEKİ IŞIĞI YANSITIR.”