fbpx
 

Çene kemiği tozları (Kemik Greftleri) | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Ekim 2018 Arzu Yalnız0

Diş hekimliği; modern tıbbın bir kolu olarak yeniliğe son derece açık ve yeniliklerden en çok etkilenen bir bilimdir.

Her geçen gün yeni üretilen modern teçhizat ve sarf malzemeleri kullanan diş hekimleri sadece yurt içinde yaşayan vatandaşlarımıza değil aynı zaman da yurt dışından, birçok ülkeden ülkemize gelen misafirlerimize de aynı kalitede sağlık hizmeti vermektedirler.

Özellikle gelişen implant sistemleri hemen hemen erişkin olan herkese ve her yaşta sıklıkla uygulanmaktadır.

Ancak kliniğimize başvuran her hastanın çene kemik yapısı implant yapılmasına her zaman uygun olmayabilmektedir. Birçok sebepten ötürü dişlere destek olan çene içerisindeki alveol kemiği eksikliği sebebiyle normal implant cerrahisi dışında ilave cerrahiler gerekmekte, hastalarımızın sağlıklı gülüşlere kavuşma süresi uzayabilmektedir.

Modern diş hekimliği bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak için yapay kemik tozlarını üretmiş ve hem implant cerrahilerinde hem de diş eti hastalıklarının tedavisinde hastalarımıza konfor kazandırmanın çarelerini bulmuştur.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Çene kemiğinin hemen üstünde dişleri saran alveol kemiği dişlerin ağız içindeki konumlarını belirleyerek son derece kuvvetli olan çiğneme fonksiyonunu sağlamada önemli bir rol üstlenmektedir.

Ancak alveol kemiği özellikle ağız içi bakterilerden ve dişin çekilmesi sonucu fonksiyon görmediği için zamanla erime göstermektedir. Eriyen kemik dokusu bir daha geri gelmemektedir. Ayrıca özellikle damak şeklinde kullanılan bazı protezler de destek kemik dokusunu zamanla eritecek ve hatta uzun yıllar bu tip protez kullanan hastalar protezlerinin bollaşmaya başladığından şikayetçi olacaklardır.

Eriyen alveol kemiği geri kazanılamadığından dolayı özellikle implant crrahilerinde, implantı yerleştirebilecek kemik dokusuna sahip olamadığımız durumlarda yapay kemik tozlarından sıklıkla faydalanmakta ve cerrahimizin sağlıklı bir alt yapı oluşturmasını sağlamaktayız.

Kemik Tozları ( Greftleri ) Nasıl Elde Edilir?

Kemik tozları özellikle sığır ve at kaynaklı olarak elde edilir. Yani bu hayvanların sağlıklı olanları olması şartıyla, hayvanın belli bölgelerinden elde edilen kemikler birçok aşamadan ve sterilizasyon işleminden geçtikten sonra, küçük partiküllü toz veya tabaka ve blok haline getirilir ve kullanıma uygun şekilde diş hekimi tarafından hasta ağzındaki gerekli bölgeye ekilir.

Ayrıca laboratuvar ortamında da hazırlanan kemik greftleri olduğu gibi özellikle yurt dışında sık kullanılan insan kaynaklı kemik greftleri de bulunmaktadır.

Ülkemizde ve kliniğimizde en çok sığır kaynaklı ve laboratuvarda hazırlanan kemik greftleri kullanılmaktadır.

Hangi Durumlarda Kemik Tozu ( Grefti ) Kullanılır?

Özellikle implant cerrahilerinde, implant uygulanacak bölgede yetersiz kemik desteği varsa kemik greftleri kullanılarak daha sağlıklı ve stabil bir implant cerrahisi gerçekleştirilebilir.

Üst çenede maksiller sinüs organı dokusu bazı kişilerde sarkıklık göstermektedir. Bu bölgelerde implant cerrahisi uygulanacak ise implanta yer açmak için sarkık sinüs yukarı itilmeli ve kemik tozlarıyla desteklenmelidir.

Diş çekimleri sonrasında çekilen bölgede zamanla kemik yıkımı ve erimesi gerçekleşmektedir. Çekim sonrası bu bölgeye uygulanacak kemik tozları sayesinde kemik kalınlığı, hacim ve volümü sabit kalacaktır. Daha sonra bu bölgeye yapılacak bir implanta da destek olacaktır.

Yine iltihabi sebeplerle kemik erimesi ve diş eti çekilmesi sonucu oluşan diş eti hastalıklarında da kullanılan kemik greftleri sayesinde daha estetik bir görüntü elde edilir.

Daha önce yapılmış ve çeşitli sebeplerle iltihap oluşturarak kemik desteğini kaybeden bazı implantlara uygulanacak kemik grefti desteği sayesinde hem implant ağızda tutulabilir. Hem de yeni bir implant cerrahisi masrafı ortadan kaldırılmış olur.

Özellikle domuz gibi bazı hayvanlardan elde edilen kemik greftleri de bulunmakla birlikte önceden hastanın onayı alınmadan bu tipte ürünler kullanılmamaktadır.

Kemik Tozları Nasıl Kullanılır?

Kemik tozları cerrahi sırasında nerede kullanılacaksa o bölgeye serumla pat haline getirilerek ekilir. Kemik yozu uygulanan cerrahilerde kemikleşme süresi biraz daha uzun olabilmektedir. Ancak ihtiyaç duyulan bölgeye ekilen kemik greftleri sayesinde hem estetik hem de sağlıklı bir doku elde edilmesinden dolayı kullanımı her geçen gün daha da artmaktadır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?