fbpx
 

Porselen Braketler | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

4 Ekim 2018 Arzu Yalnız0

Diş hekimliğinde esteti her geçen gün artan bir talep görmektedir. Kimi zaman yapılacak birkaç dişe bonding ile güzel bir gülüşe sahip olabilecekken, kimi zaman da dişlerde yapılacak zirkon porselenler veya imax porselenlerle maliyetli ama güzel bir gülüş elde edebiliriz.

Bazen dişler o kadar güzel ama kendi aralarında o kadar uyumsuzdur ki ortodontik tel tedavisi sayesinde dişlere herhangi bir şey ilave etmeden ya da dişleri kesmeden tedavi sonrasında ideal gülüşe sahip olabiliriz.

Ortodontik tel tedavisinin en büyük avantajı da budur. Dişler tedavi başında da, tedavi sonunda da yanıdır ama artık dişler doğru pozisyonda konumlanırlar ve güzel gözükürler.

Ortodontik tedavilerin de maalesef bazı sıkıntılı durumları vardır. Tedaviler uzun sürede tamamlanır ve metal braketler yüzünden arzu edilenin dışında gri bir görüntü oluştururlar.

Metal braketlerin oluşturduğu gri alan özellikle günümüzde iş ve sosyal hayat içinde artık kabul edilmemekte, kişilerin özgüveninde de zaman zaman tahribat oluşturabilmektedir.

Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda gri metal braket ve telle okula gitmek bazen sorun oluşturmakta, iş dünyasında da metal braketler kişiyi sıkıntıya sokabilmektedir.

Bu gri metal görüntüden kurtulabilmek için ortodonti uzmanları çareyi braketleri ve teli dişin arka yüzeylerine alarak (lingual ortodonti) çözmek istemişlerse de tedavinin uzun sürmesi, sürekli braket kırıkları, oluşan diş çürükleri ve diş eti sorunları ve maliyet artışı yüzünden bugün daha sık kullanılan porselen braketler sayesinde yeni bir çözüm bulmuşlardır.

Porselen braketlerin en büyük avantajı diş renginde olmasıdır. Diş renginde olan braketler dışarıdan bakan bir göz tarafından kolayca anlaşılamayacağı için bugün yapılan ortodontik tedavilerin büyük çoğunluğu porselen braketler tarafından yapılmakta ve başarı ile sonlandırılmaktadır.

Porselen braketler hem estetik bir görüntü verir hem de ağızda dışarıdan bakıldığında anlaşılmaması hastanın ortodontik tel tedavisini daha rahat kabul etmesini sağlamaktadır.

Porselen Braketlerin Avantajları

Porselen braketler diş rengindedir. Diş renginde yapıştırıcılarla yapıştırılarak çok büyük bir estetik görüntü sağlarlar ve hastanın psikolojisini olumsuz etkilemediği gibi tedaviyi kabul etmesinin önündeki engeli ortadan kaldırıp, boşu boşuna sağlam dişlerine yapılacak protetik diğer tedavilerin yapılmasını engeller.

Özellikle tel tedavisi sayesinde mali olarak çok daha pahalı tedavilerin engellenmesi söz konusudur.

Temizliği metal braketler gibidir. Ağızda alışılması daha rahat ve kolaydır.

Porselen Braketlerin Dezavantajları

Porselen braketleri tercih eden hastaların yemek tüketimine daha fazla dikkat etmeleri önerilir. Zira porselen braketler metal braketlere nazaran daha çabuk kırılabilir.

Metal braketlerle kıyaslandığında fiyat farkı olabilir.

Özellikle koyu renk içecekler ve yiyeceklerin tüketilmesi yoğunsa renkleşmelerle karşı karşıya kalınabilir.

Tedavi süreleri bazı vakalarda metal braketlere göre farklılık gösterebilir.

Tüm bu bilgilere göre biz diş hekimleri hastalarımızın muayenesinde öncelikle minimal dokunuşları tavsiye etmekteyiz. Amacımız en güzel gülüşü en ucuz ve basit yöntemlerle sağlamaktır. Ortodontik tel tedavisi ile dişlerden aşındırma yapmadan daha az maliyetle tedavi tamamlanabilir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?