fbpx
 

Invisalign Tedavisi Nedir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

4 Ekim 2018 Arzu Yalnız0

Hastalarımızın bir çoğu ortodontik tel tedavisinden sürekli olarak şikayet etmekte ve bazen bu tedaviyi yarım bırakmak zorunda kalmaktadır. Ortodontik tedavinin  uzun sürmesinden ve ağzının içindeki yumuşak dokuları, dilini, yanaklarını ve dudaklarını rahatsız eden ve yine güldüğü zaman dışarıdan belli olduğu için estetik olarak da ideal bir görüntüye sahip olmayan diş telleri sürekli bir sıkıntı ve şikayet konusu olmaktan çıkamıyorlar.

Oysa bugün kliniğimizde son derece pratik, uygulanması kolay ve özellikle estetik açıdan bakıldığında da sorun oluşturmayan invisalign plaklar sıklıkla kullanılmakta ve sıklıkla tercih sebebi olmaktadır.

Özellikle daha önce yoğun bir şekilde ortodontik tedavi görmüş kişiler invisalign plak sistemini inceleyip ne kadar rahat ve pratik kullanımına sahip olduğunu gördükçe, yıllardır ağzındaki tellerle geçirmiş olduğu zamanı hatırlayıp hayıflanmaktan kendilerini alamıyorlar.

Özellikle genç nesil için ortodontik tedavi için kullanılan teller yerine invisalign plaklar son derece cazip olmakta ve daha çok tercih nedeni haline gelmektedir. Kısaca telsiz ortodonti olarak tarif edeceğimiz invisalign plaklar günümüzde oldukça sık kullanılır hale geliyorlar.

İnvisalin plak nedir ?

Dişlerin etrafını sararak dişlere hareket sağlayan ısıyla şekil verilen plastik plakalara invisalign plak sistemi diyoruz.

En büyük avantajı şeffaf bir görüntüye sahip olmasıdır. Bu sayede dışarıdan bakan göz ile kolaylıkla görülemeyeceği için kullanımı daha estetik bir görüntü verir ve daha çok tercih sebebi olmaktadır.

Ağızdan alınan bir ölçü sayesinde oluşturulan alçı model bilgisayar programları sayesinde 3 boyutlu olarak dizayn edilir ve bir ortodonti uzmanı tarafından incelenir. İncelenen model üzerine çene içerisindeki dişlerin ne kadar zamanda düzeleceğine göre bilgisayar modeller. Burada önemli olan nokta dişlerin plaklarla düzelip düzelemeyeceğidir.

Örneğin çene üzerinde bir diş çekimi yapılması gerekiyorsa invisalign sistemi yerine tel tedavisi daha sağlıklı olacaktır. Ama sadece dişlerin aksı, sıkışıklığı veya rotasyonu düzeltilecekse plaklarla rahatlıkla tedavi edilebilir.

İnvisalign plaklarla dişlerin düzeltilebileceğine ortodonti uzmanı karar verirse ne kadar sürede ve ne kaç adet plağa ihtiyacın olduğunu değerlendirmelidir.

İnvisalign Plakların Avantajı Nedir?

Kullanımı son derece kolay olan invisalign plakların aslında birçok avantajı bulunmaktadır.

-Hasta için en büyük avantaj istediği her şeyi rahatlıkla tüketebilme avantajıdır.

İnvisalign plaklar arzu edildiğinde ağızdan çıkarılabilir. Özellikle ortodontik tel tedavisi sırasında ağızda bulunan tellerin yüzünden hastalar, arzu ettikleri bazı yiyecekleri tüketememekte, bazı yiyecekleri de zorlukla yiyebilmektedir. Oysa invisalign plaklar sayesinde yemek zamanı ağızdan çıkarılan plaklar sayesinde kişi dilediği yiyeceği dilediği gibi rahatlıkla tüketebilmekte daha sonra yine dişlerini fırçalayıp plaklarını ağza takabilmektedir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için bu daha da önem arz etmektedir. Zira büyümesi için gerekli vitaminleri birçok yiyecekten alması gerekirken, bazı besinleri tüketememesi çocuğun gelişimi açısından oldukça büyük bir sorun oluşturmaktadır.

-Hasta için diğer büyük avantaj dişlerde oluşabilecek çürük ve diş eti hastalıklarının oluşmamasıdır.

İnvisalign plakların dilediğimiz zaman ağızdan çıkarılabilmesi yine büyük bir avantaj sağlamaktadır. Uzun süreli ortodontik tedavilerde zaman içinde bazı dişlerde çürük oluşumu gözlenmekte, bazı bölgelerde de yoğun diş taşı ve diş eti hastalıkları oluşmaktadır. İnvisalign plaklar ağızdan çıkarılarak yapılan diş fırçalanması ve ağız bakımı bu büyük sorunları ortadan kaldırmakta v tedavi sonunda olası diş kaybını veya diş eti hastalıklarını en aza indirgemektedir. Tabii ki ortodontik tedavide de çürük oluşumu ve diş eti sorunları engellenebilir. Ancak hasta için plakları çıkarıp temizlik yapma işlemi çok daha kolay olacaktır.

-Estetik

İnvisalign plakların şeffaf olması yine büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ağızda takılı olduğu halde dışarıdan bakan bir göz tarafından kolay anlaşılamaması hasta adına büyük bir güven sağlamaktadır.

Ortodontik tellerle yapılan tedavilerde de porselen braket kullanımı sayesinde estetik açıdan büyük bir avantaj oluşumu gerçekleşmektedir. Ancak porselen braketlerin kullanımı da yine ortodonti uzmanının tercihidir. Bazı durumlarda ortodonti uzmanı porselen braket yerine metal braket kullanımını tercih etmek zorunda kalmaktadır. Bu durum da yine estetik açıdan hasta için aradığı gülüşü engellemektedir. Bu yüzden eğer takılması uygun bulunan vakalarda şeffaf plaklar artı bir avantaj sağlamaktadır.

İnvisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastadan alınan ölçüler bilgisayarlı bir ortama 3 boyutlu olarak taranır ve programa aktarılır. Ortodonti uzmanı tarafından ne kadar süre içinde ve kaç adet plakla tedavi tamamlanacaksa plak sayısı belirlenir ve basılır.

Plaklar hekim tarafından hasta ağzına uygulanır. Her plak 15 gün süre ağızda kalacak şekilde programlama yapılır.

2 haftada bir, bir plak ağza takılır. Bu arada dişlerdeki gelişmeler hem hekim hem de hasta tarafından hem ağızda hem de ilk halini gösteren alçı, fotoğraf ve video filmlerle karşılaştırılır.

Plakların sadece yemek tüketimi sırasında ağızdan çıkarılmasına izin verilir. Totalde günün tamamında ağızdan hiç çıkarılmadan plakları ağızda tutmak şarttır. Ne kadar plak ağızdan uzaklaştırılırsa tedavi süresi o oranda aksayacak ve arzu edilen zaman da tedavi sonlanamayacaktır.

İnvisalign plaklar hastanın günlük aktivitesini olumsuz etkilemezler. Günlük iş ve özel hayatında herhangi bir olumsuzluk oluşturmazlar. Kullanımı çok kolay, temizliği ve takıp çıkarılması basittir.

İnvisalign Plakların Yan Etkisi Var Mıdır?

İnvisalign Plaklar gerek yetişkinler ve gerekse de çocuklar için zararlı kimyasallar içermez. Rahatlıkla kullanılabilir.

Temizlenmesi çok kolaydır. Temizlendikten hemen sonra ağza takılabilir.

Çocuklarda süt dişleri çıkıp sürekli dişler ağza sürdükten sonra ve erişkinlerde de her yaşta güvenle kullanılabilir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?