fbpx
 

Doğal Diş Beyazlatma Teknikleri | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

18 Eylül 2018 Arzu Yalnız0

 

Diş beyazlatma, dişlerin yapısındaki lekelenmeleri ve renklendirmeleri gideren bir yöntemdir. Dişler, kafeinli içecekler, sigara ve çeşitli sebeplerden renklenebilir. Bunun dışında travmalar, yaşın ilerlemesi, antibiyotik kullanımı, eskitip diş kaplamaları gibi sebepler de dişlerin renklenmesine yol açar. Diş beyazlatma yöntemi doğru şekilde ve diş hekimi kontrolünde yapıldığı taktirde, diş ve diş etlerine herhangi bir hasar vermez. Fakat tedavi aşamasında dişlerde hassasiyet, dişetlerinde kızarma ve hassasiyet gibi belirtiler gelişebilir. Bu belirtiler geçici belirtilerdir. Tedavinin tamamlanmasıyla, birkaç gün içinde bu belirtiler meydandan kalkar.

İki adet beyazlatma yöntemi vardır;

Ev tipi beyazlatma (home bleaching): Bu diş beyazlatma yönteminde; ağzınızın ölçüsü alınır. Bu ölçülere uygun olan kalıplar hazırlanır. Kişi, bu kalıbın içerisine ilacını koyar, dişlerin üzerine takar . Bu kalıplar özellikle uykudayken ağızda en az 6 saat kalır. Uygulama dişlerin durumuna bağlı olarak 4 hafta içerisinde tamamlanır.

Ofis tipi beyaztlatma (office bleaching): Bu işlemde, muayenehanede hekim tarafından uygulanan beyazlatma yöntemidir. Hekim ilacı dişler üzerinde kullanır. Bir ışık kaynağı ile dişler beyazlatılır. Dişlerin özelliklerine göre birkaç seansta ya da tek seansta dişlerin beyazlaması tamamlanır.
Diş beyazlatma yöntemi, gebe ve çocuklar dışında herkese uygulanabilen bir yöntemdir.
Bunun dışında evde de dişlerin beyazlatılması için çeşitli yöntemler vardır. Bazı besinler, doğal diş beyazlatıcılardır. Havuç, brokoli ve salatalık bunlar bazılarıdır. Ancak limon suyu gibi diş etlerinizi tahriş edebilecek zararlı yöntemler kullanmamalısınız.

Çilek:
Çilek,neredeyse herkesin sevdiği oldukça tatlı bir meyve. Ancak bunun yanında dişler için de oldukça faydalıdır. Diş lekelerini gidermesi ile bilinir. Ancak çilek asit ve şeker ihtiva eder. Bu sebeple tüketilmesinin ardından su içilmeli ya da ağız çalkalanmalıdır.

Portakal:
Portakal meyvesinin içinden doğal diş macunu üretilmektedir. Bu macunun harici olarak ihaftada iki kere uygulanması dişlerin beyazlamasını sağlayacaktır.

Elma sirkesi ve limon suyu:
Diş beyazlatma için faydalı olarak bilinen elma sirkesi ve limon suyu, aslında dişler için zararlıdır. Diş lekelenmelerini giderseler de sık kullanılması durumunda diş minesine hasar verirler ve dişlerin çürümesine yol açarlar. Bu sebeple kullanımı konusunda hekiminize başvurmalısınız. En doğal beyazlatıcı ürünler ise doğal lifli ürünler olmaktadır. Dişler lifli ürünler ile lekelerden arınabilirler. Bakterilerden temizlendiği için de leke ağız hijyeni sağlanır. Lifli besinlere örnek olarak: elma, havuç, karnabahar ve armut verilebilir.

Dişlerin daha güçlü olması için doğal yöntemler

Süt:
Süt, çene kemiklerini güçlendirir. Bunun dışında diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kalsiyum açısından insanın ihtiyaçlarını gidermektedir.

Somon:
Somon diş gelişimi için oldukça yardımcıdır. Somon bolca D vitamini ve kalsiyum ihtiva eder.

Portakal ve turunçgiller:
Turunçgiller C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamini, diş sert tabakasının daha da sağlam olmasını sağlar. Dişlerin asitlere karşı korunmasına yardımcı olur. Diş çürüklerine karşı koruma sağlar.

Çilek:
Çilek doğal diş beyazlatıcıdır. Diş sağlığı için oldukça önemlidir.

Su:
Su,tükürük seviyesini yüksek tutmaya yardım eder. Bu sayede ağız kokularını önler.

Brokoli:
Antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede dişlerin asitlerden korunmasını sağlar. Diş minesini korur.

Susam tohumu:
Susam tohumu sayesinde bakteri ve plak oluşumu azalır. Bu sayede diş eti sağlığı korunur.

Badem ve kuru meyveler:
Badem ve kuru meyveler ağzın hijyenini sağlayan besinlerdir. Plak oluşumunu önlerler. Dişeti sağlığı oldukça korunur.

Doğal yöntemler elbette ki dişlerin sağlığının korunmasına yardım eder. Ancak hekiminiz dişlerinizi daha hızlı yöntemlerle, kısa sürede sonuç alınacak şekilde beyazlatabilir. Dişlerdeki renklenmeler ve lekeler beyaztlatma ajanları sayesinde düzeltilebilir.

Tedavi ardından diş rengi 2-3 tona kadar düzelmektedir. Diş hekimi kontrolünde hastaya uygun yöntemler tercih edilip, beyazlatma işlemi yapılabilir. Bu beyaztlatmanın dişlere herhangi bir sakıncası yoktur.

Tedavi aşamasında ve ardında dişlerde hassasiyet gelişebilir. Bu hassasiyet, kısa süre içinde giderilir. Bunun dışında hassasiyet gidericiler de vardır. Bunlar sayesinde bu sorun meydandan kalkar. Ev ve ofis tipleri olmak üzere 2 şekilde uygulanabilen beyazlatma yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler ofis tipi diş beyazlatmada kişinin diş özelliklerine göre değişebilmekle beraber 1-4 seansta tamamlanır. Ev tipi diş beyazlatma yönteminde ise 1-3 seansta tamamlanabilir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?