fbpx
 

Diş İmplantının Avantajları Nelerdir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

3 Eylül 2018 Arzu Yalnız0

Diş bakımı konusundaki tüm gelişmelere rağmen, milyonlarca insan dişlerini kaybediyorlar. Çoğunlukla diş çürümesi ile birlikte diş eti hastalıkları ve dişe dışarıdan gelen darbeler nedeniyle diş kayıpları oluşur. Uzun yıllar boyunca, diş eksikliği için mevcut olan tek tedavi seçeneği diş kaplamaları ve köprü protezlriydi. Ancak bugün, dental implantlar var.

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı aslında titanyum metalinden hazırlanmış yapay diş kökleridir. İmplant, doğal dişlerinize uyacak şekilde sabit (kalıcı) veya çıkarılabilir protezler için güçlü bir temel oluşturan vidalama tekniğidir.

Diş İmplantının Avantajları Nelerdir?

Diş implantının diğer uygulamalara kıyasla birçok avantajı vardır.

Görünümde gelişme: Diş implantı kendi dişiniz gibi görünür ve hissedilir. Ve kemikle kaynaşacak şekilde tasarlandıkları için kalıcı hale gelir.

Konuşma rahatlığı: Uyum sağlamayan hareketli protezler ağız içinde hareket edebilir, bu da kelimelerinizi yuvarlamanıza ya da duraklamanıza neden olur. Diş implantları, protezlerin hareket etme endişesi olmadan rahat konuşmanıza olanak sağlar.

Konfor: İmplant sizin bir parçanız olduğu için, çıkarılabilir protezlerin aksine, yaşayabileceğiniz rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Daha kolay yemek yemek: Özellikle sabit duramayan protezler çiğnemeyi zorlaştırabilir. Diş implantları kendi dişleriniz gibi çalışır, en sevdiğiniz yiyecekleri güvenle ve acı çekmeden yiyebilmenizi sağlar.
Gelişmiş benlik saygısı: Diş implantları size gülümsemenizi geri verebilir ve kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Ağız sağlığında ilerleme: Diş implantları, köprü gibi yanındaki diğer dişlerin kesilmesine ihtiyaç duymaz. Yanındaki dişler kesilmediği ve sağlığı bozulmadığı için, ağız sağlığının korunması da sağlanmış olur.

Dayanıklılık: İmplantlar çok dayanıklıdır ve kemikle tam uyum gerçekleştirdiği, hekim kontrolünün düzenli olarak takip edildiği ve ağız içi bakımı ideal olarak yapıldığı zaman uzun yıllar kullanılabilir. İyi bakımla birlikte, birçok implant ömür boyu dayanabilir.

Kolaylık: Hareketli takma dişler zaman zaman hiç umulmadık anlarda hastalar tarafından çıkarılma ihtiyacı hissettirebilir. Diş implantları, takma dişlerin çıkarılmasından dolayı oluşabilecek rahatsızlıkları ve aynı zamanda bunları yerinde tutmak için yapıştırıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Diş İmplantları Ne Kadar Başarılıdır?

Dental implantların başarı oranları, implantların bulunduğu çene bölgesine bağlı olarak değişir, ancak genel olarak diş implantları % 98’e varan bir başarı oranına sahiptir. Uygun bakım, kontrollerin düzenli yapılması ile implantlar ömür boyu dayanabilir.

Herkes Diş İmplantı Yaptırabilir mi?

Çoğu durumda, rutin diş çekimi veya ağız cerrahisi geçirecek kadar sağlıklı olan herkes, bir diş implantı yaptırabilir. Hastalar, sağlıklı diş etlerine ve implantı tutacak kadar yeterli kemiğe sahip olmalıdır. Ayrıca ağız hijyenine dikkat etmeli ve düzenli diş muayenesi yaptırılmalıdır. Çok sigara içenler, diyabet veya kalp hastalığı gibi kontrol edilemeyen kronik bozukluklardan muzdarip insanlar veya baş-boyun bölgesine radyasyon tedavisi almış hastalar bireysel olarak değerlendirilmelidir. İmplant düşünüyorsanız, diş hekiminize uygun olup olmadığını sorabilirsiniz.

Diş İmplantının Teavisinin İçinde Neler Var?

Diş implantı sürecindeki ilk adım bireyselleştirilmiş tedavi planının geliştirilmesidir. Öncelikle implant cerrahisinin yapılacağı bölgenin panaromik veya gerekirse tomografik radyografi filmleri alınır. Buna göre uygulanacak implantın boy ve çapı belirlenir. Ayrıca implant bölgesindeki ilave kemik dokusu ihtiyacı belirlenir.Cerrahi sırasında ortam tamamen steril hale getirilir. Cerrahi bölge lokal anestezi ile uyuşturlduktan sonra titanyumdan yapılmış küçük bir vida olan diş kök implantı, eksik dişin kemik boşluğuna yerleştirilir. 1 hafta sonra yara bölgesi kontrol edilir . Tam iyileşme süreci uygulanan bölgeye göre 6 ila 12 hafta arasıdır.

İmplant çene kemiğine arzu edilen şekilde kaynadıktan sonra, implant üstü yapılacak olan protez aşamasına geçilir. Yeni dişi oturtmak için, diş hekiminiz dişlerinizin ve implantın çene içerisindeki pozisyonunu belirlemek için ölçü alma işlemine geçer. Özellikle güldüğümüz zaman görünen ön bölgelere implant yapılmışsa mutlaka geçici protezlerle hasta dişsiz bırakılmaz.

Diş hekiminiz ayrıca yeni dişlerinizin veya dişinizin rengini, doğal dişlerinizle eşleştirecektir. İmplant çene kemiği içinde sabitlendiğinden, yeni dişler tıpkı kendi doğal dişleriniz gibi görünür, hissedilir ve işlev görür.

Diş İmplantları Ağrılı mıdır?

Diş implantları yaptıran çoğu insan, prosedürde çok az rahatsızlık duyduğunu söylemektedir. İşlem sırasında lokal anestezi kullanılabilir ve çoğu hasta implantların diş çekilmesinden daha az acı verdiğini bildirir. Dental implanttan sonra, hafif ağrı parasetamol gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir.

Diş İmplantlarına Nasıl Bakım Yapılır?

Diş implantları, düzenli fırçalama, diş ipi kullanma, antibakteriyel gargara ile durulama ve düzenli diş muayenesi dahil olmak üzere gerçek dişlerinize uygulamanız gereken bakımla aynı titizliği gerektirir.

 


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?