fbpx
 

Diş İmplantı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

15 Ağustos 2018 Arzu Yalnız0

Diş implantını mutlaka duymuşsunuzdur, ama yaptırmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Haydi gelin birlikte implantla ilgili kafanıza takılan sorulara cevap arayalım.

1) Dental İmplant Cerrahisi nedir?

Dental implant cerrahisi, diş eksikliklerinin giderilmesi ve boşlukların doldurulması için tercih edilen yaygın bir prosedürdür. Diş eti üzerinde duran, çıkarılabilir protezlerden farklı olarak, diş implantları, cerrahi olarak çene içine yerleştirilir ve uzun süreli fayda sağlanır. Bu çene içine yerleştirilen yapay dişler gerçek dişlere benzer ve aynı işlevselliğe sahiptir. Ayrıca takma diş ve köprüye kıyasla daha kalıcı bir çözümdür.

2) Dental İmplant Cerrahisinin yararları nelerdir?

Diş implantı yaptırmanın birçok avantajı arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

 • Görünüm: Diş implantları takma dişlere göre daha doğal görünür ve hissedilir. Çene kemiğinizle birleştikleri için sağlam olurlar. Aslında ağzınızda implant olduğunu bile unutabilirsiniz.
 • Konuşma: Protezler ağzınızın içine girebilir, gevşeyebilir ve konuşmanızı zorlaştırabilir. Öte yandan, diş implantları herhangi bir ayarlama gerektirmeden kullanılabilir.
 • Konfor: Yeni implantınızın hissine alıştıktan sonra, sizin doğal bir parçanız olacaktır.
 • Daha kolay yemek yemek: Artık en sevdiğiniz yiyecekleri yerken endişelenmenize gerek kalmaz. Diş implantları çenenize sabitlendiği için, kendi dişleriniz gibi çalışır.
 • Sağlam dişler etkilenmez: Diş destekli bir köprü uygulanırken, köprüyü desteklemek için yanındaki sağlıklı dişler törpülenir. Bununla birlikte, diş implantı yanındaki dişleri etkilemez. Ayrıca, implante edilen dişlerin arasını fırçalamak daha kolaydır.
 • Uzun ömürlü: Yeterli ve düzenli bakım ile, implant ömür boyu dayanabilir.

3) İşlem sırasında ne olur?

Diş implantı, olmayan dişinizin yerine, çene kemiğine yerleştirilir. Çene içine yerleştirildiğinde çene kemiği ile kaynaşan titanyumdan yapılır. Birleşme meydana geldiğinde, diş implantları sağlam şekilde yerinde kalır, kaymaz veya rahatsızlık vermez. Farklı tipleri vardır ve dental implant cerrahisinin uygulanma şekli, çene durumunun yanı sıra seçilen implant türüne de bağlı olacaktır.

4) Diş implantını kimler yaptırmalıdır?

Diş implantı herkes için uygun değildir, ancak aşağıdaki durumlarda genellikle implant yapılır:

 • Birden fazla boşluk ve diş eksikliği
 • Sağlam ve yeterli çene kemiğine sahip olmak
 • Sağlıklı ağız dokularına sahip olmak
 • Takma diş kullanamamak

5) Diş implantı güvenli midir?

Evet. Alışılagelmiş protezlerden ve köprülerden farklı olarak, diş implantı kemiğe herhangi bir zarar vermez. Ayrıca, diş implantları için kullanılan tüm materyaller güvenlidir ve herhangi bir bozulmaya neden olmaz. Yine de, yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan bireyler, dental implant ameliyatından önce doktorlarına danışmalıdır. Neyse ki, bu koşullara sahip çoğu kişi, bazı önlemler yerine getirildiği sürece prosedürden faydalanabilir. Çene henüz tam anlamıyla oluşmayabileceğinden, çocuklar için dental implant cerrahisi önerilmez.

6) Dental İmplant Cerrahisi ile ilişkili riskler nelerdir?

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, dental implant cerrahisi ile ilişkili bazı sağlık riskleri vardır. Komplikasyonlar nispeten nadirdir ve meydana geldiklerinde genellikle hafiftir ve minimum tedavi gerektirir. Dental implant cerrahisi ile ilişkili olası sağlık riskleri şunlardır:

 • İmplant yerinde enfeksiyon
 • Çevredeki dişlere veya kan damarlarına zarar verme
 • Sinir hasarı
 • Ağrı
 • Uyuşma
 • Karıncalanma
 • Sinüs problemleri

7) İşlemin tamamlanması birkaç ay sürebilir mi?

Diş implantı cerrahisinde, tüm işlem 3 ay ila 9 ay arasında süren çeşitli aşamalarla gerçekleştirilir. Bu zamanın çoğunda, iyileşme ve yeni çene kemiğinin oluşması beklenir.

 • İlk ameliyat diş implantı vidasının çene kemiğine yerleştirilmesini içerir. Birkaç aylık bir dinlenme süresi vardır.
 • Sonraki ameliyat, yeni yapay dişin yerleştirilmesini içerir. Başka bir iyileşme süreci daha sizi bekliyor olacaktır.
 • Bazı hastalara, dental implant ameliyatı yapılmadan önce, eğer çene kemiği çok yumuşaksa ve implantı taşıyamayacaksa bir kemik nakli ameliyatı yapmak gerekir. Kemik nakli sırasında, çenenin farklı bir kısmından veya vücudun başka bir kısmından bir kemik parçası alınır ve çene kemiğine nakledilir.

8) Bu işlem bana oldukça zormuş gibi geliyor. Hastanede bir gece kalmak zorunda mıyım?

Dental implant cerrahisi genellikle gün içinde ve yatış gerekmeden yapılır. Hastanede kalmanız gerekmez.

9) Dental İmplant Cerrahisinde ortaya çıkabilecek yan etkiler nelerdir?

Dental implant cerrahisinin yan etkileri şunlardır:

 • Diş etlerinin şişmesi
 • Yüzün şişmesi
 • İmplant yerinde ağrı
 • Kanama

Bu yan etkiler nispeten hafiftir ve çoğu zaman çabucak azalır. Doktorunuz antibiyotik veya ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Bir haftaya kadar sadece yumuşak yiyecekler yemeniz gerekir. Genellikle kendiliğinden çözülen dikiş iplikleri kullanılır.

10) Dental İmplant Cerrahisinde tek seferde başarı sağlanır mı?

Ne yazık ki, dental implant cerrahisi her zaman başarılı olmayabilir. İmplant kemiğe kaynamıyorsa, çıkarılmalı ve prosedür tekrarlanmalıdır. Yine de, bu durum çok nadirdir. Dental implant cerrahisi sonrasında ağız hijyenine önem vermek, ortaya çıkabilecek komplikasyon ve problem riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

11) Diş implantı yaptırmaya karar verdikten sonra ne olacak?

Prosedür gerçekleşmeden önce kapsamlı bir diş muayenesi ve değerlendirmesi gereklidir. Diş röntgenleri ve ağız kalıbı kullanılır. Ağız ve çene cerrahları, periodontistler ve doktorlar dahil olmak üzere çeşitli uzmanlar kişisel tedavi planınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Ameliyattan önce, mevcut farklı anestezi seçenekleriyle ilgili doktorunuzla görüşebilirsiniz. Lokal, genel veya sedasyon anestezi seçeneğiniz olacaktır. Diş hekimi uzmanınız ve sağlık ekibinizle birlikte hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğunu belirleyebilirsiniz.

https://www.campbellavedental.com/dental-implant-surgery-questions-and-answers/


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?