fbpx
 

Diş Taşlarını Temizletmek Zararlı Mı? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

12 Ağustos 2016 Arzu Yalnız0

Vücudumuzun hayatta kalabilmesi ve yaşamını devam edebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. İhtiyacımız olan enerjiyi tükettiğimiz gıdalardan sağlarız.

Vücudumuz için temin ettiğimiz bu gıdaların bir kısmı protein, bir kısmı karbonhidrat ve diğer kısmı da yağ içermektedir. Bu gıdaları düzenli olarak tükettiğimizde diş sağlığımızı da en az vücudumuzun sağlığı kadar düşünmemiz gereklidir.

Aslında genel olarak bilinen karbonhidratların dişlere zarar verdiği şeklindedir. Karbonhidratların çok hızlı bir oranda şekere dönüşüp dişlere zarar verdiği çok doğru bir tespittir. Ancak bu bilgi ağız ve diş sağlığı adına yeterli değildir. Tükettiğimiz tüm besinler; sadece karbonhidratlar değil protein ve yağlar da ağız ve diş sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken yiyeceklerdir.

Bir kişinin karbonhidratlı bir besin tükettiğini düşünelim. En fazla yarım saat içinde bı besin ağzımızda bulunan onlarca çeşitlilikte ve milyonlarca sayıdaki mikroorganizmalar tarafından bakteri plağı haline dönüştürülecektir. Bakteri plağı yemek yedikten bir süre sonra ağzımızda oluşan ve tırnağımızla kazıdığımızda karşımıza çıkan sarı bir renkteki yapıdır. Eğer aynı kişi karbonhidrat yerine yağlı veya protein içeren bir besin tüketseydi yine bakteri plağı oluşur fakat bunun oluşum süresi biraz daha uzun olurdu.

Dolayısıyla hangi tür besini tüketirsek tüketelim mutlaka belli bir süre sonra bakteri plağı ile karşı karşıya kalırız. İşte biz diş hekimleri günde en az iki defa diş fırçalanmasını bu bakteri plağını ağız ortamından uzaklaştırmak için istemekteyiz.

Eğer bakteri plağı ağızdan uzaklaştırılmazsa yine belli bir süre içinde diş taşına dönüşecektir. Bakteri plağı sadece diş taşı oluşturmaz. İçindeki mikroorganizma yapısına göre diş çürüklerine de sebep olur. Aslında diş çürüğü de, diş taşı da tükettiğimiz besinlerin ağızda bir süre kalması sonucu bakteri plağına dönüşüp zamanla diş taşı ve çürük olarak karşımıza çıkacaktır.

Peki diş taşının ağızda kalması ne gibi zararlar oluşturur.

-Diş taşı sonucu ağızda koku başlayacaktır ki ağız kokusu günümüzde sosyal hayat içinde hepimizi en çok rahatsız eden durumlardan bir tanesidir. Gerek çalışma hayatı olsun gerekse de evimizde sürekli ikili diyalog ve ilişkiler içindeyiz. Hastalarımızın büyük bir kısmı biz diş hekimlerine ağız kokusu şikayetiyle baş vurmaktadır.

-Diş taşının ağızdaki diğer oluşturduğu en büyük sıkıntı diş eti kanamasıdır. Yine diş eti kanaması hem kokuya sebep olacak hem de hasta için onu rahatsız eden görüntü ve psikolojik rahatsızlığa sebep olacaktır. Diş eti kanaması aslında diş eti hastalığının öncü belirtisidir. Eğer önlem alınmazsa diş eti iltihabına sebep olacaktır.

-Eğer diş taşı temizliği yapılmazsa diş taşının dişe destek olan ve ağız içindeki konumunu sağlayan kemik dokusu harabiyeti başlayacaktır. Kemik dokusu zamanla erimeye başlar ve dişleri ağız içinde tutamaz. Dişler sallanmaya başlar. Dişler asıl görevi olan besinleri tüketmek işlemini artık rahatça yapamayacaktır. Oldukça ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz.

-Diş taşının ağızdaki yoğunluğu bakteri üremesine yardımcı olacaktır. Bir süre sonra ağız içinde çok sayıda çürüklerle karşılaşabiliriz.

-Uzun süre diş taşı temizliği yapılmadığı takdirde yapılacak temizlik dahi eski sağlıklı ve estetik görüntüyü geri getirmeyebilir. Çünkü diş eti çekilmiş ve dişlerin boyu uzamış ve estetik görüntüden uzaklaşmış oluruz.

-Yoğun diş taşı oluşumu sonucu ağız içinde arzu edilmeyen başka rahatsızlıklara sebep olacaktır. Zira sindirim ağızdan başlar ve eğer sindirimin ilk organları olan ağız ve dişlerdeki sıkıntılı durum sindirimin diğer organları olan boğaz, yemek borusu ve mide gibi diğer organların da zaman içinde rahatsızlıklarına sebep olabilir.

-Yine diş taşları oluşmuş bir ağızda hasta ağzında metalik bir tatla karşı karşıya kalır ve yediği besinlerden arzu ettiği tadı alamayacaktır.

Diş taşı oluşumunu engellemek aslında çok kolaydır. Günde en az 2 defa ve yine en az 2 dakika diş fırçalamak, dişleri fırçalarken diş etlerini unutmamak ve diş etlerine masaj yapmak, diş ipi kullanımını sıklaştırmak, ara yüz fırçalarını kullanmayı ihmal etmemek, asitli ve şekerli besin tüketimini azaltmak, senede 2 defa ( 6 ayda bir kere ) diş hekimi kontrolü ve gerekirse diş taşı temizliği yaptırmak diş taşı ve çürük oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca kullanılan fırçanın temiz ve 3 ayda bir kere değiştirilmesi çok önemlidir. Hekiminiz ağız ve diş kontrolü sırasında dişlerinizi nasıl fırçalamak gerektiği konusunda sizi mutlaka bilgilendirecektir.

En sık yapılan yanlışlardan bir tanesi de ara öğün tüketiminin fazlalığıdır. Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın fırçalama sonrası tüketilen ara öğünler bakteri plağının yoğunlaşmasına sebep olacaktır. Çocuklarda ve kilo vermek için uygulanan rejimlerde buna sıklıkla rastlamaktayız.

Ağızda bulunan eski ve yenilenmesi gerekli olan dolgu ve protezlerde ağız hijyeninin bozulmasına ve daha çok bakteri plağının tutulmasına sebep olacaktır. Bu yüzden mutlaka bu protez ve dolguların ağızdan uzaklaştırılması, yerine ağız içi dokulara uygun olan protez ve kaplamaların yapılması gereklidir.

Bir çok yerde dişleri temizlemek için doğal yöntemler adı altında ağız içinde kullanılmaması gerekli ürünler ( karbonat vs.) sıklıkla tavsiye edilmektedir. Diş hekiminizin önermediği bu tür ürünlerden uzak durulmalıdır. Tabii ki doğal ürünlerin tüketimi vücudumuza nasıl ki sağlık veriyorsa ağız ve dişler açısından da sağlıklıdır. Ancak ne yersek yitelim mutlaka bakteri plağına dönüşecektir. Bu yüzden diş hekiminizin önerdiği diş temizleme şeklinden asla vazgeçilmemelidir.

Diş taşı temizliği diş hekimi tarafından senede 2 defa özel aletler vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu yapılan tedavinin dişlere herhangi bir sakıncası yoktur. Son derece güvenli bir yöntemdir. Tedavi sırasında herhangi bir lokal anestezik madde uygulanmayacaktır. Zaten tedavi sonrasında hemen bir rahatlama ile karşılaşılır. Temizlik sonrasında hemen dişlerin fırçalanması mümkündür. Temizlik sonrası aynı seansda diğer tedavilerde uygulanabilir.

Halk arasında dolaşan “diş taşlarını temizletmek zararlıymış” söylentilerine cevap vermek gerekirse;. Dişlerde bakteri plağı biriktiğinde ve temizlenmediğinde sertleşip diş taşı haline gelir. Bakteri plağından oluşmuş sertleşen bu yapının kişiye hiçbir faydası olmadığı gibi yukarıda anlatılan bir çok zararı vardır. Diş taşları bütün diş ve diş eti hastalıklarının en temel etkenidir.

Sağlıklı gülümsemeniz dileğiyle…


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?