fbpx
 

Eksik Her Diş İçin ‘’ Bir ’’ İmplant Gerekir mi? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

18 Ocak 2016 Arzu Yalnız0

İmplant nedir?

İmplant, eksik dişlerin estetik görüntüsünü ve fonksiyonelliğini yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan üretilmiş yapay diş kökleridir. Günümüzde çene kemiği erimesinin durdurulması gibi diş kayıplarının yeri dolduran en başarılı tedavi seçeneğidir. Geleneksel protez ve kaplama tedavilerine göre dişin doğal fonksiyonelliğin sağlanmasının yanı sıra, daha doğal görüntü elde edilmektedir.

Diş implantı her hastaya uygulanabilir mi?

Çene kemiğine yerleştirilen vidaların belirli bir kalınlığı ve genişliği vardır. Bu nedenle implant uygulanacak kişinin çene kemiğinin, vidaların yerleşebileceği genişliğe ve yüksekliğe sahip olması beklenir. Ayrıca çene kemiğinin kalitesi implant tedavisinin daha kısa bir süre de tamamlanmasını sağlar. Eğer hastanın çene kemiği implant için uygunsa ve herhangi diş eti hastalığı yoksa kemik gelişimini tamamlamış her yaş gurubuna uygulanabilir.

İmplant tedavisi güvenli midir?

Diş implant tedavisi alanında uzman diş hekimi tarafından uygulandığında herhangi bir komplikasyona mahal vermeyen güvenilir bir tedavi şeklidir. Başarılı sonuçları hastanın memnuniyeti doğrultusunda günümüzde %98 oranındadır.

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?

İmplant tedavisi uygulanmış birçok hastanın otuz yılı aşkın süredir sorunsuz bir şekilde kullandığı tespit edilmiştir. Ancak bu uzun sürecin en önemli etkeni uzman hekim tarafından uygulanmış olması ve implant tedavisi için hastanın uygun olmasıdır.

Günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak tıp sektöründeki bir çok alanda uzun ömürlü ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İmplant tedavisinin özellikle 35-40 yaşlarından sonra daha doğal diş tedavisinden çok daha uzun süre işlevselliğini koruyabilmektedir.

İmplant tek bir diş için uygulanabilir mi?

Diş kaybı yaşanan her vakada, tek bir diş ya da tüm dişler için implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Operasyona uygun doğru anestezinin uygulanması ile kişinin işlem sırasında acı ya da ağrı hissini duyması söz konusu değildir. Ancak genellikle implantların çene kemiğine yerleştirildiği günü akşamı hafif ağrı kesicilerle giderilebilecek ağrı durumu yaşanabilir. Ayrıca bu ağrı normal diş çekiminden sonra meydana genel ağrı durumu ile eş değerdir.

İmplantların yerleştirilmesinin hemen ardından protezin takılması mümkün mü?

Bu sorunun cevabı değişkendir. Eğer implantların yerleştirildiği çene kemiğinin kalitesi yüksekse, ardından protez takılabilir. Ancak yapay köklerin çene kemiğine adapte olması ve tamamen oturması için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Bunun dışında kişinin uygunluğu tespit edilmiş ise geçici protez takılarak, çiğneme fonksiyonelliği ve estetik görüntü sağlanabilir.

İmplant tedavisi ne kadar sürede tamamlanır?

İlk muayene ile birlikte toplamda 5-6 seans gerekebilmektedir. Çene keminin kalitesine bağlı olarak implantların üzerine hemen protez uygulanabilecek ise, en az 2 seansla tedavi tamamlanabilmektedir. Ayrıca seans süresi kişinin yapısal özelliklerine göre uzayabilir. Sert ve orta sertliğe sahip kemik yapısı olanlarda tedavi yaklaşık 1-2 hafta, zayıf kemik yapısı olanlarda ise tedavi 2-5 aya kadar uzayabilmektedir.

İmplant temizliği önemli mi?

İmplantlar doğal dişlerinizin yerini alan aynı işlevselliği sergileyen yapay dişlerdir. Bu nedenle diğer dişlerinizde olduğu gibi düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Hem ağız sağlığını koruma adına hem de tedavinin uzun ve kalıcı sonuçları için implant temizliği önemlidir.

Diş implantların üzerine yapılacak protezler nasıldır?

İmplantların üzerine sabit porselen kaplama ve hasta tarafından çıkartılabilecek hareketli protez seçeneği vardır. Ancak kişiye uygun tasarım diş hekimi tarafından belirlenir.

Eksik her diş için ‘’bir’’ implant gerekir mi?

Genellikle 2 implant yerleştirilen bölge, en az 3 ve daha fazla dişin yerini alabilir. Kısacası her eksik diş için bir implant gerekmemektedir. Bunun dışında çenenin arka bölgesindeki diş eksikliklerine protez yapılabilmesi için implant sayısı artabilir. Ayrıca işlemin yapılacağı bölgedeki kemik erimesi sorunun durdurulması için implant sayısı arttırabilir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?