fbpx
 

Dişler Neden Çürür? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

13 Ocak 2016 Arzu Yalnız0

disler-neden-curur

Diş çürüğü nedir?

Ağız ve diş yüzeyinde bulunan bakterilerin oluşturduğu aside maruz kalan dişlerin, zaman içerisinde deformasyon uğraması sonucunda koyu renkli oyuklar olarak ifade edilen bir hastalıktır. Günümüzde çocuklarda ve yetişkinlerde ağız ve diş bakımının yeterli düzeyde yapılmaması halinde sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.

Dişler neden çürür?

Ağızın sindirimin yapıldığı ilk bölge olması nedeni ile insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca sindirimin ve besin artıklarının yarattığı ilk etki ağızlarda görülmektedir. Özellikle şekerli ve unlu besinlerin tüketilmesi halinde ağızda kalan artıklar ağız sağlığında yıpratıcı etkiye sahip olan asitlere neden olmaktadır. Besin artıkları sonucunda oluşan asitler, dişlerin mineral dokusunu etkisiz hale getirerek, diş minesinin bozulmasına ve diş çürüğüne neden olur. Ayrıca alanlarda koyu renkli oyuklar şeklinde görülmektedir.

Uzun yıllardır nedeni bilinmeyen bir diş hastalığı olarak adlandırılan diş çürüğü, günümüzde birçok faktöre bağlı olarak oluşum gösteren bir sorundur. Yapılan araştırmalara göre diş çürüğüne neden olan başlıca faktörler aşağıdaki gibi olmaktadır:

Bakteri plağı (diş plağı)

Karbonhidratlı gıdalar (un, şeker ağırlıklı beslenme)
Kişinin yapısal özellikleri yani diş yapısı, tükürük bezlerinin fonksiyonelliği ve kalitesi doğrultusunda yaşanan değişimler diş çürüğüne neden olmaktadır.

Diş çürüğü nasıl meydana gelir?

Diş çürüğüne neden olan bakteriler diş ve dil yüzeyinde aktiftir. Genellikle çürükler diş yüzeyinde başlayarak, dentin tabakasına doğru ilerlerler. Dentin tabakası diş minesinden daha çok organik madde içermektedir. Bu nedenle çürüğün bu tabakaya erişmesinden sonra daha hızlı ve etkin bir şekilde yayılma eğilimi sonucunda dentin tabakasını delerek oyuklar meydana getirir.

Fakat diş çürüğünün oluşma aşaması kişinin yapısal özelliklerine göre ilerleme hızına sahiptir. Kısacası çürüğün ilerleme hızı kişiye göre değişmektedir. Diş minesinin çok daha sert ve kalın olduğu dişlerde çürüğün yayılımı yavaşken, minenin ince olduğu dişlerde daha çabuk ilerlemektedir.

Dentin, dişlerin savunma organı olarak ifade edilir. Dentin içindeki kanalcıkların uç kısmında odontoblast adı verilen yapım ve onarım hücreleri yer almaktadır. Bu yapı dentin de oluşan çürüğün engellenmesi için tıkayıcı görevini üstlenir. Çürüğe karşı kendiliğinden savunmaya geçen onarım hücreleri, çürüğe neden olan bakterilerin açık kanallardan ilerlemesini önlemek için kanalları kapatır. Ancak bu doğal savunma mekanizması hızla ilerleyen çürüklere karşı yeterli olmazken, zaman içerisinde yavaş yavaş ilerleyen çürüklere karşı etkin bir koruma sağlayabilmektedir.

Diş çürüğünü engellemek için yapılması gerekenler nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının korunmasındaki en önemli adım ağız temizliğinin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Ayrıca düzenli olarak diş muayenelerinin ve kontrollerinin yapılması, oluşabilecek hastalıkların önceden belirlenmesini ve önlem alınmasını sağlamaktadır. Diş çürümesinin önlenmesi açısından yapılması gerekenler aşağıdaki gibi olmaktadır:

Ağız ve diş bakım ürünlerinin doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılması, diş sağlığındaki birinci kuraldır. Bu nedenle her öğünden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipinin düzenli bir şekilde kullanılması, bakterilere neden olan diş aralarındaki besin artıklarının temizlenmesinde en etkili yoldur. Besin artıkları en çok dişin çiğneme yüzeyindeki girintilerde ve diş ara yüzlerinde birikmektedir.

Bu nedenle diş fırçasının ulaşabileceği küçük başlı diş fırçalarının kullanılması önerilir. Ayrıca dişlerin iç yüzeyi, dış yüzeyi, çiğneyici yüzeyler ve dil üstünün düzenli bir şekilde fırçalanmasının yanı sıra diş fırçalarının orta derece sertliğe sahip veya yumuşak kıllı olması ve düzenli aralıklarla değiştirilmesi, florürlü diş macununun kullanılması ve ağız suyu ile gargara yapılması gerekir.

Şekerli besinlerin tüketimine dikkat etmek ve mümkünse ana öğünlerin dışında tüketilmemesi diş çürüğü oluşumunu engellemektedir. Ayrıca öğünlerden sonra mutlaka dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması gerekir.

Diş hekimine düzenli olarak başvurmak, çürüğü önlemek ve erken evrelerde müdahale etmek açısında önemlidir. Bunun dışında sıcak ve soğuğa duyarlı dişlerin olması, ağrılı dişler, kahverengi lekelenmeler ve oyuklar gibi diş çürüğüne zemin hazırlayan durumlarda mutlaka diş hekimine başvurmanız önerilmektedir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?