fbpx
 

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

28 Aralık 2015 Arzu Yalnız0

İmplant nedir?

İmplant eksik dişlerin yerine, çene kemiğine sabitlenen korozyona karşı dirençli olan metal geçişli titanyum elementinden imal edilmiş vidalardır. Küçük bir cerrahi müdahale ile diş kavitesi bölgesinde çene kemiğine yerleştirilir. Yapılan bu işlemden yaklaşık üç ay sonra çene kemiğine tutunmaktadır. Böylece gerçek diş kökü fonksiyonelliğine sahip zemin oluşturarak, üzerine yapılacak protezi taşıyabilecek kapasite sağlanmaktadır.

Her hastaya implant tedavisi uygulanabilir mi?

İmplantlar sabit bir genişliğe ve yüksekliğe sahip vidalardır. Bu nedenle dental implant işlemlerinin uygulanabilmesi için, kişinin çenedeki kemik yapısının tedaviye uygun olması gerekir. Kısacası kişinin kemik yapısının implantları taşıyabilecek kapasiteye, genişliğe ve yüksekliğe sahip olması gerekmektedir. Eğer hastanın implant tedavisi için kemik yapısı belli bir uygunluğa sahip ise, tedavi daha başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Ancak kişinin çene kemiğindeki yetersizlik, ogmentasyon (kemik ekleme) ve yumuşak greftleme gibi yardımcı teknikler ile implant tedavisi için uygun hale getirilebilir. Bunun dışında implant yaptırmak isteyen hastaların ağız ve diş sağlığı bakımından engelleyici bir sorununun olmaması halinde, her yaş gurubuna uygulanmaktadır. Fakat ergenlik dönemindeki genç hastaların henüz gelişim aşamaları tamamlanmadığı için implant yapılmamaktadır.

İmplant tedavisi için uygun hastalar aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Ağız içi sert ve yumuşak dokuların yeterli miktarda ve kalitede olması
  • Kemik yapısının implant için belli bir genişlikte ve yükseklikte olması
  • Kemik yapısını engelleyen bazı kemik hastalıklarının olmaması
  • Diyabet (şeker) hastalıkları kontrol altında olması halinde uygulanabilir.
  • Kortizon tedavisi gören hastaların kemik yapısındaki bozulmalar ve enfeksiyon eğilimi nedeniyle uygun
  • değildir. Ancak gerekli durumlarda hastanın doktoru ile konsültasyon halinde implant yapılabilir.

İmplant ağrılı bir işlem midir?

İmplant, anestezi altında hastanın rahatsız olabileceği herhangi bir ağrı durumuna mahal vermeden tamamlanan bir işlemdir. Ancak uygulamadan sonra anestezinin etkisinin geçmesi ile ağrı durumu ortaya çıkabilir. İşlem sonrasındaki ağrı durumu, doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlarla giderilebilmektedir. İmplant tedavilerinde hastanın duyduğu ağrı derecesi, normal diş çekimi sonrasında oluşan ağrı ile eşdeğerdir.

İmplant her diş eksikliğinde uygulanabilir mi?

Kişinin tek bir diş ya da birden fazla diş eksikliğinin olması, implant tedavisi için herhangi bir engel oluşturmaz. Eğer implant için uygun miktarda çene kemiği ve kalitesi var ise, her diş eksikliğinde implant uygulanabilir.

İmplant güvenilir ve uzun ömürlü bir tedavi midir?

Günümüzde mükemmele yakın olarak tanımlanan 45-50 yıllık klinik araştırmaları sonucunda bulunan implantlar kullanılmaktadır. Ayrıca teknolojiye paralel olarak üretilen yeni implant markaları da yer almaktadır. Ancak günümüze kadar sağlıklı bir şekilde yapılan ve kullanılan implant tedavilerinin ömür boyu hizmet edeceğine dair birçok marka garanti vermektedir. Fakat en doğru bilgiyi diş hekiminize başvurarak öğrenebilirsiniz. Bunun dışında diğer tıbbi müdahalelerde olduğu gibi ortaya çıkabilecek komplikasyon riski tedaviyi üstenen merkez ve uzman ekip tecrübesi ile doğru orantılıdır. Bu nedenle başarısını ve güvenirliğini kanıtlamış merkezlere başvurmanız önerilmektedir.

Diş implant tedavisinin avantajları nelerdir?

Fonksiyonelliğini yitirmiş dişlerin neden olduğu sindirim problemlerini ekarte etmektedir. Diş implantları hastaya daha iyi çiğneyebilme ve istediği her besini tüketebilme imkanı sağlamaktadır.

Daha doğal ve estetik görüntü

Estetik görüntünün kazandırılması ile kişinin özgüvenini ve sosyal hayatını desteklemektedir.
Aktif çiğneme faaliyetleri sayesinde sağlıklı beslenme

İmplant işleminin kanser riski var mıdır?

Tıbbi literatürde implant tedavisinin kanser riskine neden olabileceği yönünde bilimsel olarak kanıtlanmış bir veri bulunmamaktadır.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?