fbpx
 

Ağız Sağlınızı İyileştiren 10 Öneri | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

16 Aralık 2015 Arzu Yalnız0

saglikli-gulusler-icin-10-oneri

Ağız sağlığı, her yaşta korunması gereken oldukça önemli bir konuma sahiptir. Özellikle sindirimin ilk basamağını oluşturması nedeni ile ağız yapısındaki problemler, birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığının korunması, beyaz dişlerin estetik görünümünden ziyade, genel sağlık kapsamında dikkat edilmesi gereken kritik bir noktadır. Ağız bakımını kontrol altında tutan ve iyileştiren 10 öneri aşağıdaki gibi olmaktadır:

Doğru ağız bakımı

Günde yalnızca 5 dakikanızı ağız bakımına ayırmanız, diş sağlığınızın korunması için oldukça önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi ve bakteri plaklarını yok etmek için sıvı ağız bakım ürünü ile gargara yapmanız, ileride oluşabilecek diş hastalıklarına karşı önlem niteliğinde olacaktır. Ayrıca bu bakımı günde en az 2 defa tekrar etmeniz gerekir.

Ağız bakım ürünleri

Ağızda kalan yemek artıkları temizlenmediği sürece, günün her saatinde bakterilerin oluşması için uygun şartları hazırlamaktadır. Bu nedenle doktorunuz tarafından önerilen ağız bakım ürünlerini kullanarak, 24 saat koruma sağlayabilirsiniz. Bakteri plaklarının oluşumu ve diş eti sorunlarının önlenmesi amacı ile günde 2 defa 30 saniyelik gargara yapmanız yeterli korumayı sağlayacaktır.

Dişlere faydalı besinler tüketin

Diş bakımının desteklenmesi ve güçlenmesi için elma, kereviz, armut, karnabahar, çilek, havuç gibi meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekir. İçerdiği vitamin ve mineraller ağız bakımına yardımcı olurken, doğal lifler ağız içi sıvısıyla birleşerek diş temizliğinde etkin rol oynar.

Asitli ve şekerli gıdalardan uzak durun

Asitli ve şekerli gıdaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca bu gıdalar dişlerin daha hızlı bir şekilde deforme olmasına neden olmaktadır. Dişin fonksiyonelliğini zayıflatan bu gıdaların mümkün olabildiğince az tüketilmesi ve tüketildikten sonra mutlaka etkin bir ağız bakımının yapılması gerekir.

Bol bol su tüketin

Su insan vücudunun büyük bir kısmını oluştururken, vücut sisteminde önemli bir yere sahiptir. Sık sık sıvı tüketimi vücudun sistematik döngüsündeki hataları tolere eder. Özellikle ağız içi nem oranını dengeler ve sigara içen kişilerin yaşadığı ağız kuruluğunun neden olduğu ağız kokusunu engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle bol bol su tüketimi, ağız bakımının etkin bir parçasıdır.

Gece yatmadan önce diş temizliği

Ağız içinde yer alan bakteriler gece boyunca çoğalarak, ağız ve diş sorunlarına neden olabilecek birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle gece yatmadan önce mutlaka ağız bakımının doğru bir şekilde yapılması, sağlıklı dişlerin korunmasına faydalı olacaktır.

Diş eti kanaması

Günümüzde diş eti hastalıklarının ilk aşamasını oluşturan diş eti kanamaları, oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Doğru ağız bakım ürünleri ve diş hekimi kontrolleri doğrultusunda, ileride oluşabilecek ciddi diş hastalıkların önüne geçilebilir. Bu nedenle yanlış fırçalama sonucunda meydana gelen kanamalarda diş fırçalamaya ara vermeyin. Ancak kanamaların uzun süre devam etmesi halinde, mutlaka diş hekimine başvurmanız önerilmektedir.

Doğru diş fırçası

Ağız bakımındaki en önemli aracı faktör, diş fırçasıdır. Bu nedenle doğru fırçalama tekniği kadar, doğru diş fırçası seçimi de önemlidir. Diş hekimleri; küçük başlı ve yumuşak kıllı diş fırçalarını önermektedir. Ağız içi hijyenin sağlanması için fırçanın rahat bir şekilde ağız içindeki her bölgeye ulaşabilmesi ve diş sağlığı için doğru temizliği yapabilmesi gerekir. Ayrıca belli aralıklarla, en fazla 3 ayda bir diş fırçasının değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Doktor kontrolleri

Her 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeniz, ağız sağlığınızı tehdit eden sorunların erken dönemde teşhis ve tedavisi için oldukça önemlidir.

Diş ipi ve sıvı ağız bakım ürünü

Diş sağlığının korunması için yalnızca dişleri fırçalamak yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde mutlaka diş ipi ve sıvı ağız bakım ürünü kullanmanız gerekir. Aksi halde ağız içinde yer alan bakteriler çoğalarak, diş sağlığını tehdit eden hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağız bakımı için doğru temizlik adımlarının yerine getirilmesi, bakteri plaklarının oluşumunu engelleyecektir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?