fbpx
 

20 Yaş Dişleri Nasıl Çektirilir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

5 Kasım 2015 Arzu Yalnız0

20 yaş dişi doğru uygulanan lokal anestezi ile ağrı hissi ortadan kaldırıldıktan sonra eğer normal sürülmüş bir diş ise, normal diş çekimi prosedürü altında çekilmektedir. Fakat yumuşak doku ya da kemik dokusu gibi çevre dokuları altında gömülü kalan 20 yaş dişi varsa, cerrahi teknikler uygulanarak çekilir.

Cerrahi müdahaleden önce lokal anestezi uygulanarak, hastanın ağrı hissi ortadan kaldırılmaktadır. Hastanın yalnızca uygulanan bası kuvvetini hissetmesi ile basit bir cerrahi operasyon gerçekleştirilir. Bu nedenle 20 yaş dişlerinin çekilmesi işleminden daha çok, çekimden sonraki evre önemli olmaktadır.

Çekimden sonra hekim tarafından verilen ilaçların kullanılması sonucunda herhangi bir ağrıyı ve besin artıklarının birikmesini önlenerek enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bu nedenle hekimin önerdiği ilaçların kullanılmasına özen gösterilmesi gerekir.

20 yaş dişlerinin çekilmesini gerektiren durumlar nelerdir?

Çürük

Dişin sürmesi sırasında meydana gelen yuvada bakteri ve yiyecek artıkları birikerek, çürük oluşabilir. Oluşan bu çürük dişin yanında bulunan diğer dişleri de etkileyebilir. Bu nedenle bireylerin diş sağlığını takip etmesi ve böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında mutlaka gereken tedavi için diş hekimine başvurması gerekir. Aksi halde enfeksiyon çevre dokulara da yayılarak apseye ve ağrılı durumlara yol açabilir.

Perikoronitis ( Diş eti apsesi )

Bir çoğunluğu sürmüş dişlerde bulunur ve o bölgedeki yumuşak dokuya da sıçrayarak ağız kokusuna, ağrıya ve ödem gibi şikayetlere neden olur. Bazı durumlarda trismus yani ağzın tam açılamaması durumuna yol açarak, ilerleyen zamanlarda lenf yolu ile yanak ve boyun bölgesine sıçrayabilir. Konumu itibariyle temizlenmesi oldukça güç, enfekte olmaya oldukça yatkın bir bölgedir.

Basınç ağrısı

20 yaş dişlerinin sürmesi sırasında diğer yakın dişlere de baskı yaparak, o alanı basınç ağrısına maruz bırakabilir. Hatta ilerleyen zamanlarda komşu dişte rezorpsiyona yani aşınmaya neden olabilir.

Ortodonti tedavisi

Diş diziliminden kaynaklanan çapraşıkları düzenlemek amacı ile ortodonti tedavilerine başvurulmaktadır. Gençlerin 20 yaş dişlerinin sürme basınçları nedeniyle diğer dişlerde etkilenerek çapraşıklığa neden olur.

Protez

Protez uygulamaları planlanırken 20 yaş dişlerinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Nadir olarak 20 yaş dişleri protetik kullanılır. Bu nedenle bazı durumlarda 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekebilir.

Kistik oluşumlar

Gömülü dişler sürerken etrafındaki folikülün rezorbe olmamasından kaynaklanan kistik oluşumlara neden olabilir. Bu yapılar büyüyerek kemikte aşınmaya ve kemikte büyük boşluklar oluşturarak çene kemiğinin zayıflamasına neden olabilmektedir. Bunun sonucunda çene kemiğinde kırıklara yol açar. Nadiren bu kistler kötü huylu tümörlere dönüşebilmektedir. Bu nedenle oluşabilecek riskler karşısında önlem amacı ile 20 yaş dişlerinin geciktirilmeden çekilmesi gerekir.

20 yaş dişlerinin rahatsızlık vermemesine rağmen çekilmesi gerekir mi?

20 yaş dişleri herhangi bir rahatsızlığa yol açmamış olsa bile, kontrol edilebilmesi amacı ile mutlaka diş hekimine muayene olmanız ve panaromik filminizin çekilerek değerlendirilmesi gerekir. Eğer yapılan muayene sonucunda dişlerin pozisyonundan kaynaklanan enfeksiyon, çürük, ağız kokusu ve yer darlığı yoksa daha sonra değerlendirilmek amacı ile ertelenebilir. Fakat bu dişlerin beklenmedik bir zamanda ortaya çıkan olası riskleri göz önünde bulundurularak, önlem niteliğinden çekimi yapılabilir.

20 yaş dişlerinin ne zaman çekilmesi gerekir?

Dişlerin çekilmesi için belirlenen bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Ancak tedavinin ve iyileşme sürecinin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde çözümlenebilmesi için, 20-30 yaşları arasında çekilmesi önerilir. İlerleyen dönemlerde özellikle 40 ve üzeri yaşlarda yapılan operasyonlar ve operasyon sonrası iyileşme süresi uzadığı için tercih edilmemektedir.

Ağrılı ve şişkin bir durum varsa 20 yaş dişi çekilebilir mi?

Çoğunlukla bu gibi durumlarda akut ve aktif enfeksiyon varlığı öne çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda ilk önce antibiyotik tedavisi ile ağız içi hijyen şartları kontrol altın alındıktan sonra diş çekimi gerçekleştirilir. Eğer bu tedavi adımı uygulanmadan önce diş çekimi yapılır ise, enfeksiyonun çevre dokulara bulaşması sonucunda anestezik maddelerin uyuşturucu etkisi azalır ve işlem sırasında şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca müdahale sonrası enfekte bölgenin iyileşme süresi zor ve uzun olur.

20 yaş diş çekiminden sonra ağız bakımı nasıl olmalı?

İşlemin yapıldığı yaralı bölge ile oynanmamalıdır. Aksi halde ağrı, kanama ve enfeksiyon durumu gelişebilir.Dişin çekimden sonra geçen ilk 24 saat boyunca yemek yerken o bölgeyle çiğnenmesine özen gösterilmesi gerekir.İlk 24 saat boyunca sigara gibi tütün içeren maddelerden uzak durulması gerekir.Pıhtının yerinden oynamaması ve kanamaya yol açmaması için tükürmemeye dikkat edin.Eğer bir kanama durumu varsa kontrol edilmesi gerekir.

Operasyonda dikiş atılmış ise çekimden sonra 15-30 dakika boyunca tampon yapılması ve pıhtı oluşana kadar tamponun ağızda tutulması gerekir. Kanama devam ediyor ise yeni bir tampon konulabilir.Operasyon sonrası yüzdeki şişkinliğin önlenmesi amacıyla bölgeye 10 dakika soğuk tampon, 2 dakika ara ve tekrar 10 dakika boyunca soğuk tampon uygulayarak dolaşımın yavaşlaması sağlanabilir.Ağız hijyeni amacıyla günlük diş fırçalama işleminden sonra antiseptik gargaralar ile gargara yapılabilir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?