fbpx
 

20 Yaş Dişlerini Çektirmek Acıya Neden Olur Mu? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

2 Kasım 2015 Arzu Yalnız0

Diş hekiminizin veya cerrahınızın 20 yaş dişlerinizi çekebilme kolaylığı, onların pozisyonuna ve gelişim aşamasına bağlıdır. Diş hekiminiz, ön muayene sırasında neler bekleyebileceğiniz konusunda size bir fikir verebilir. Diş etinden tamamen çıkan bir 20 yaş dişi, diğer dişler kadar kolay bir şekilde çekilebilir. Bununla birlikte, diş etlerinin altında bulunan ve çene kemiğine gömülen bir diş, diş etlerine bir kesi yapılmasını ve daha sonra dişin üzerinde bulunan kemik kısmının çıkarılmasını gerektirecektir. Çoğu zaman, bu durumda tek parça halinde çekilmek yerine küçük bölümler halinde çıkarılır.

20 Yaş Dişleri Çekildiği Sırada Ne Olur?

20’lik dişler çekilmeden önce, dişler ve etrafındaki doku bir lokal anestezi ile uyuşturulur, aynı türde anestezi, dolgu yapmadan önce dişi uyuşturmak için de kullanılır. Bölgeyi uyuşturmak için lokal anesteziye ek olarak, siz ve diş hekiminiz, herhangi bir anksiyeteyi kontrol altına almak için yatıştırıcı almaya karar verebilirsiniz. Seçebileceğiniz ilaçlar arasında; bir oral sedatif veya intravenöz bir sedatif (damarlarınıza bir enjeksiyon yoluyla uygulanır) bulunur. Bu ilaçlardan herhangi biri uygulanacaksa, hem randevunuza giderken hem de randevu dönüşünde size eşlik edecek birine ihtiyacınız olabilir.

Dişler Çekildikten Sonra

20’lik dişlerinizin çekilmesinden sonra, iyileşme hızınız işlemin zorluk derecesine bağlıdır. (Tamamen görünen bir diş ile çene kemiğine batık bir diş arasındaki zorluk derecesi çok farklıdır.)

İlk 24 saat boyunca:

Diş çekildikten sonra kanama birkaç saat sürebilir. Kontrol etmek için, dişin eskiden bulunduğu boşluğa bir parça temiz gazlı bez yerleştirilir ve sıkıca ısırırsınız. Yaklaşık 45 dakika boyunca sabit basınç uygulanır. Ufak şekilde kanama devam ederse bu işlemi tekrarlayın. Ağır kanamalar meydana gelmeye devam ederse, diş hekiminizi arayın.

Diş çekildikten 24 saat sonra ağız çalkalamaktan veya gargaradan kaçının, ayrıca herhangi bir şeyi emmeyin. (örneğin, pipet aracılığıyla içecek içmeyin) ve sıcak sıvılardan (kahve veya çorba gibi) sakının. Bu aktiviteler pıhtıyı yerinden çıkarabilir ve dişin çekildiği boşluğun kuru kalmasına (kuru soket) neden olur.

Dişin çekildiği bölgede tipik olarak yüz şişmesi gerçekleşir. Şişmeyi en aza indirgemek için yüzünüzdeki alanda, bir beze sarılı bir parça buz parçasını 2 dakika aralıklarla bekletin ve 20dakika ardından tekrar koyun. Bunu, ilk 48 saatlik dönemde gerektiği kadar tekrarlayın.

Hafif ağrı duyan hastalara parasetamol türü ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Diş hekiminiz gerekirse daha güçlü ağrı kesiciler yazabilir.

Diş çekilmesinden önce reçetelenmiş olabilecek antibiyotikler (çekilecek olan 20’lik diş etrafındaki aktif enfeksiyonu tedavi etmek için) bitene kadar alınmaya devam edilmelidir.

Anesteziden kaynaklanan tüm uyuşukluklar tamamen geçene kadar yiyecekler kesin bir diyetle sınırlandırılmalıdır.

Birkaç gün yumuşak yiyecekler yiyin. Ayrıca ağrı kesici ilaç kullanıyorsanız da, alkolden kaçının.

Dişlerinizi fırçalamaya devam edin, ancak ilk 24 saatte doğrudan çekilen dişe komşu dişleri fırçalamaktan kaçının.

İkinci günde, dişlerinizi hafifçe fırçalamaya devam edin. Piyasadaki ağız gargaralarını kullanmayın, bunlar dişin çekildiği bölgeyi tahriş edebilir.

48 saat sonra:

Diş çekimi alanında yüz şişmesi ilk 48 saat uygulanan buzdan sonra, buz tedavisine gerek kalmayacaktır. Bölgeye 20 dakikalık aralıklarla nemli sıcak havlu uygulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Yemekten önce ve yatmadan önce ağzınızı ılık tuzlu suyla (bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuzu karıştırın) durulayın. Ticari ağız gargaralarını kullanmayın.

Dikişler, kendi kendine eriyen tipte değilse, diş hekiminiz tarafından yaklaşık 1 hafta içinde alınmalıdır. Dikişe ihtiyacınız varsa, hangi tipte yapıldığını sorun.

Dişin çekildiği yerdeki boşluğun kuruma (kuru soket) belirtilerine dikkat edin. Zira buradaki kanama sonucu pıhtı oluşması beklenmektedir. Eğer pıhtı oluşumu ve iyileşme gerçekleşmezse diş hekiminiz tarafından tedavi gerektirir.

İşlemi izleyen birkaç hafta ila birkaç ay arasında tam iyileşme olmaz. Bununla birlikte, genellikle ilk hafta ya da iki hafta içinde, çekilme alanında yeterli derecede iyileşmenin gerçekleşmesiyle, daha rahat hissedersiniz. Diş hekiminiz, özel durumunuzda nelerin beklendiğini açıklayacaktır.

Potansiyel Komplikasyonları Nelerdir?

20 yaş dişlerinizin çekilmesinden sonra daha önemli iki komplikasyon şunlardır:

Dişin çekildiği yerdeki boşluğun kuruması (kuru soket): Kuru soket, çıkarılan diş yuvasında kan pıhtısı oluşmadığında ya da oluşan kan pıhtısının yerinden çıkmasıyla ortaya çıkan yaygın bir komplikasyondur. Pıhtı oluşumu olmadan iyileşme gecikir. Bu durumda, kuru soket tipik olarak işlemden 3 ya da 4 gün sonra ortaya çıkar ve buna ağrı (orta ila şiddetli) ve kötü bir koku eşlik eder. Diş hekiminiz, sokete ilaç yerleştirerek kuru soketi tedavi edecektir.

Parestezi: Parestezi, 20’lik diş çekiminin daha nadir bir komplikasyonudur. Çene kemiğine yerleşmiş olan dişler genellikle ana sinirlere yakındır. Bazen bu sinirler diş çekme işlemi sırasında ezilebilir veya hasar görebilir. Sonuç, birkaç gün, hafta, ay sürecek veya hatta kalıcı olabilen dil, dudak veya çene uyuşukluğudur ve bu, parestezi olarak adlandırılır.Bu durumda endişe etmeden hekimize başvurmalısınız.

https://www.webmd.com/oral-health/wisdom-teeth#1

 


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?