fbpx
 

Çocuklarda Sık Rastlanan Ağız Kokusu Nedenleri | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Ekim 2015 Arzu Yalnız0

1 ) Çocuklarda en sık rastlanan ağız kokusu nedenleri nelerdir?

1.1 Böbrek ve mide sorunları

Ağızda meydana gelen kokuların büyük bir kısmı, ağız, burun, sinüsler, akciğer ve mide ile alakalı olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda, çocukta böbrek ve karaciğer sorunları ile metabolik hastalıklara olması halinde de, vücutta birikmiş olan maddelerin akciğerler aracılığı ile nefesle beraber atılması da ağız kokusunun oluşmasına sebep olabilir.

1.2 Geniz eti

Geniz eti (adenoid) büyümesi ve bu büyüme ile alakalı olarak gelişen geniz eti iltihabı, sinüzitler ve bunlar ile ilişkili olarak gelişen geniz akıntısı, çocuklarda sıklıkla ağız kokusunun meydana gelmesine sebebiyet verebiliyor.
Geniz eti büyümesi ve iltihabının bazen tek belirtisi, ağızda koku oluşması olabilir. Burun tıkanıklığı ile alakalı olarak ağızdan nefes almak, sıklıkla horlama ve ağız kokusuna sebebiyet verir. Tek taraflı burun tıkanıklığı ve iltihabı burun akıntısı, burunda yabancı cisim veya rinolit olarak ifade edilen taşlar ile alakalı olarak meydana gelebilmekte ve ağız kokusunun oluşmasına sebep olmaktadır.

1.3 Üst solunum enfeksiyonları

Çocuklarda ve yetişkinlerde, tonsillit ve farenjit, akciğer apsesi de en sık karşılaşılan ağız kokusu sebepleri arasında yer alır.

1.4 Gece beslenmesi

Çocuğun yatmadan önce gece beslenmesi, reflü hastalığı, gastrit, bazı yiyecek ve içecekler de ağız kokusunun meydana gelmesine sebep olur. Sistemik hastalıklar arasında bulunan karaciğer, böbrek, şeker koması, kusma ve metabolik hastalıklar kanda üre, keton ve amonyağın artmasına sebebiyet verir. Artmış olan bu maddeler de, akciğerler aracılığı ile vücuttan atılırken, ağız kokusunun da meydana gelmesine sebep olur.

1.5 ) Çocuğun aç kalması

Çocuklarda, özellikle de küçük çocuklarda 6 saat ile 8 saatlik açlık olması ile alakalı olarak, ağız kokusu meydana gelebilir.

1.6 Ağız içi problemler

Çocukta meydana gelen diş çürükleri, diş çıkarma, diş eti iltihapları ve dişler arasında kalan yiyecekler ile alakalı olarak, ağız kokusu en sık karşılaşılan ağız kokusu sebepleri arasında yerini alır. Bu koku, iyi bir diş ve ağız bakımı ile beraber, tamamen düzeltilebilmektedir.

2 ) Tedavi nasıl sağlanmalı?

Çocuklarda ve yetişkinlerde meydana gelen ağız kokusunun oluşma sebeplerinin düzgün bir şekilde tespit edilmesi, doğru tedavinin yapılmasına da yardımcı olur. Çocuklarda ağız kokusuna sebebiyet veren hastalıkların tedavisi, uygun ağız ve diş bakımı ile beraber, ağız kokusunun önüne geçilmiş olur.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?