fbpx
 

İmplant Tedavisi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalı? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

17 Eylül 2015 Arzu Yalnız0

1 ) İmplant ve ağız bakımı;

İmplant tedavisi uygulandıktan sonrai ilk 2 gün içerisinde ağız bakımına önem verilmesi gerekir. Ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden uzak durmak gerekir. İmplant uygulandıktan sonra 1 gün boyunca ağız içi çalkalanmamalı ve gargara yapılmamalıdır.

Ağız içinde biriken tükürüğü olabildiğince ağız dışına atmak gerekir. Bununla beraber, ağız içinde basınca yol açacak oflama ya da üflemelerden de uzak durmak gerekir.

Tedavinin gerçekleştiği ilk günlerde ağız temizliğinin yapıldığı sırada fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olunması gereken noktalar bulunur. mümkün oldukça yavaş hareketler ile uygulanmalıdır. Bunun dışında implant bölgelerini nemlendirilmiş pamuk bez veya gazlı bez ile beraber temizleyebilmek de mümkündür.

2 ) İmplant sonrası beslenme nasıl olmalı?

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra, birkaç ay boyunca yenilen besinlere dikkat edilmelidir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynaşma dönemi olarak kabul edilen bu dönem içerisinde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak besinler tercih edilmelidir. Bu sayede implantın stabilitesine zarar verilmez. 

Oda sıcaklığında olan yoğurt, peynir, çorbalar, meyve suları, yumuşak pişirilmiş yumurta, yumuşak et, süt, dondurma, muhallebi ve ekmeğin iç kısmı gibi yumuşak besinler alınmalıdır. Beslenme gıdaları sınırlandırıldığı için, vitamin ve mineral ihtiyaçları; taze sıkılmış meyve suları, kivi, elma, çilek, greyfurt, portakal gibi meyveler tarafından karşılanmalıdır.

3 ) İmplant sonrası bakım

 • Ara yüz fırçası her implant tedavisi uygulanan hastanın mutlaka kullanması gereken bir temizlik aracıdır.
 • Köprü gövdelerinin alt kısmı en iyi diş ipi ile temizlenebilir.
 • İmplant ile çevre diş arasında bulunan boşluklar, ara yüz fırçası kullanılarak temizlenmesi gerekir.
 • İmplant üstü takıp çıkartılan protezlerde implant etrafı normal diş fırçaları ve diş ipleri ile temizlenmelidir.

4 ) İmplant tedavisinin ardından ağız bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar

 • İmplant tedavisi yapıldıktan sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmeyiniz. İlk 24 saat boyunca sıcak içeceklerden de uzak durunuz ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler(soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketmeye özen gösteriniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durunuz.

 

 • İmplant operasyonlarının ardından koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulanması tavsiye edilmektedir.

 

 • Ameliyat sonrası ilk 1 gün kan görülmesi olarak kabul edilir. Hatta sabah uyandığınız zaman yastığınızda kan izleri dahi görebilirsiniz endişelenmeyin. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat edin.

 • Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.

 

 • 36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması tavsiye edilir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.

 

 • İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi tavsiye edilir.

 

 • Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanınız.

 • İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız.

 

 • İlk 2 ile 3 gün hematoma veya şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta veya göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız önerilmektedir.

 

 • Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafata kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekememektedir. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.

 

 • Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz.

 

 • İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir.

 

 • Ağız içine atılan dikişler, hastanın ve yaranın durumuna göre yaklaşık 1 hafta sonra alınır. Analjezikler/Antibiyotikler doktor tarafından önlem almak için reçete edilebilir. 0.12% Chlorhexidine Digluconate ile operasyon alanı ağız garagarasının implant uygulaması sonrası gelişen enfeksiyona bağlı komplikasyonların insidansını anlamlı oranda düşürdüğü gösterilmiştir. Operasyon sonrası iki hafta boyunca günlük iki defa bir dakika boyunca gargara yapılması tavsiye edilmektedir.

Her bir implantı üzerine bir implant üstü protez uygulanır. Bu protez tek bir diş kuronu veya köprü protezi olabileceği gibi implant üstü sabit veya takıp çıkartılan bir protez olabilir. İmplant çevresinde biriken yemek artıkları aynı dişeti hastalığındaki gibi implantitis ismi verilen implant hastalğına sebep olabilir. Bundan dolayı implant ile dişetinin birleştiği bölümün, implant ile çevre dişlerin arasındaki boşlukların oldukça titizlikle temizlenmesi gerekir. Bu sebeple normal diş fırçasına ek olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak gerekir. doktorunuz bu ürünleri nasıl kullanmanız gerektiği ile alakalı olarak size bilgi verecektir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?