fbpx
 

Kaç Çeşit Ağız Kokusu Vardır? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

14 Eylül 2015 Arzu Yalnız0

1 ) Fizyolojik ağız kokusu:

Sadece sabahları uyanıldığı zaman hissedilen ağız kokusudur. Bu koku çeşidi oldukça normal olarak kabul edilir. Her insanın muhakkak az da olsa sabahları ağzı kokabilir. Bu gece midede bulunan asitler  ile alakalı olan bir durumdur. Tedavi edilmesine gerek yoktur. Zaten tedavisi sağlanmış olsa dahi, yeniden meydana gelecektir.

2 ) Dil yapısından kaynaklanan ağız kokusu:

Dilin üst kısmı, girintili ve çıkıntılıdır. Kriptaların derin çukurları içerisine yerleşmiş olan bakteriler, salyadan ve besinlerden gelen proteinleri uçucu kükürtlü bileşiklere parçalar.

Ağız kokusunun meydana gelme sebebi, işte bu bileşiklerdir.  Ağız kokusunun meydana gelmesine sebep olan çok sayıda VSB gazı vardır.

3 ) Üst solunum yolundan kaynaklı ağız kokusu:

Bu grup ağız kokusu da büyük ölçüde dil sırtı ile alakalı olarak meydana gelir. Ancak bakterilerin meydana gelme kaynağı, ağzın içinde değildir. Sinüsler, bademcikler, boğaz  veya komşu dokulardan kaynaklı olarak meydana gelir. 

4 ) Sindirim sistemi kaynaklı ağız kokusu:

Sindirim sistemi, yenilen besinleri yeterli derecede sindiremediği zaman,  besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında meydana gelen gazlar, istem dışı bir şekilde ağza yükselir.

Bu kokunun dışarı çıkması için, geğirmeye gerek yoktur. Burada meydana gelen gazlar, otururken 0.68 ml/dak, yatarken 0.12 ml/dak hızında ağza doğru yükselmeye başlar. Ancak hasta bunun farkında değildir. Tedavisi ile kişiye özel olarak değişiklik göstermektedir.

Bununla beraber, yaş ilerledikçe ağız kokusunun bu çeşidinin görülme olasılığı da artar.

5 ) Nefes kokusu:

Bu çeşidinde koku, akciğerden gelir. İnsanlar bunu ağız kokusu zanneder ancak bu ağız kokusu değil, nefes kokusudur. Sağlıklı olarak kabul edilen insanların nefeslerinde dahi, 3400 den fazla gaz bulunur. Bu gazlar hücrelerin çöpe atılması için kana bıraktıkları, ancak akciğer tarafından yakalanarak dışarı atılmış olan gazlardır.

Bu çeşit nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisine ne yazık ki cevap veremez. Ağız içine yapılan her türlü müdahaleye karşın, herhangi bir iyileşmeye rastlanmaz. Bunun sebebi ise, kokunun meydana gelme sebebinin ağız içerisinde olmaması ile alakalıdır.

6 ) Psikolojik ağız kokusu:

Bu çeşitte insanlar ağzının koktuğunu zanneder, ancak ağız içerisinde patolojik kokuya rastlanmaz. Burada hasta psikolojik olarak ağzının koktuğunu düşünür. Tespit edilmesi ise oldukça zordur.

Tedavisi ise, psikiyatrist iş birliği ile gerçekleştirilmelidir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?