fbpx
 

Ortodonti Tedavisi Acı Veren Bir Yöntem Mi? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

11 Eylül 2015 Arzu Yalnız0

1 )  Ortodonti acı veren bir tedavi yöntemi mi?

Ortodonti tedavisinde braketlerin yani diş tellerinin ağız içerisine yerleştirilmesi esnasında, hasta herhangi bir acı hissi duymaz. Ortodonti diş teli tedavisinde ilk olarak hastanın yaklaşık 10 günlük gibi bir alışma süresi vardır. Dişler ilk defa hareket edeceği için, doğal olarak dişlerde hafif bir baskı meydana gelebilir. Dişlerin hareket edebilmesi için, bir kuvvet uygulanır. Bu kuvvetin uygulanması neticesinde ise, ilk zamanlarda hastaya bir miktar da olsa rahatsızlık hissi verilebilir.

Bu konu ile alakalı bir örnek vermek gerekirse, hayatında ilk defa gözlük kullanacak olan bir kişinin, gözlüğü taktığı zaman kulaklarının arkasında ve burun çatısında bir baskı meydana gelir. Bu baskı ilk hafta rahatsızlık hissi vermiş olsa da, hasta buna bir süre sonra alışır. Aynı bu örnekte olduğu gibi ağız içinde bulunan tellere de bir müddet sonra alışılır.

Burada sözü geçen ağrıdan kastımız, sadece hassasiyet şeklindedir. Bunun önüne geçebilmek amacı ile de, ağız gargaraları veya ağrı kesiciler kullanılarak alışma dönemi rahat bir şekilde atlatılabilir.

2 ) Diş telleri  acı verir mi?

Diş telleri hastaya takıldıktan sonra ilk birkaç gün boyunca rahatsızlık duymak normal olarak kabul edilir. Bu süre içerisinde dişleriniz sızlayabilir ve teller dil ve dudaklarınızı kaşındırabilir. Hissedilen pek çok rahatsızlık, yaklaşık 1 hafta ile 2 hafta arasında geçer. Ancak buna rağmen tellerin değişmesi esnasında veya yeniden ayarlanması halinde, aynı şekilde hafif derecede bir ağrı ile karşılaşılabilir. Ağrının önüne geçebilmek için ise, doktorunuzun size önerebileceği herhangi bir ağrıkesici kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?