fbpx
 

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanan Bir Yöntemdir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Eylül 2015 Arzu Yalnız0

Ortodonti tedavisi diş ve ağız yapısında eğrilik, çarpıklık ve yapısal bozukluğu olan herkese uygulanabilir. Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen bu tedavinin asıl adı ortodontidir. Tedavi süreci yalnızca estetik amaçlı olmayıp, çarpıklık veya eğriliğin yol açtığı konuşma bozukluğu, diş gıcırdatması gibi sağlık sorunlarının da tedavisini kapsamaktadır.

Ortodonti tedavisi, bu konuda uzman olan ortodontiste gittiğiniz ilk günden itibaren başlar. Ağız yapısı incelenir, herhangi bir çürük, apse, iltihap veya diş eti problemlerinin varlığı araştırılır. Eğer bunlardan herhangi biri bile varsa, önce buna yönelik tedavi uygulanır, sonra ortodontiye geçilir. Çünkü sağlıklı bir diş zemininin olması ile sağlıklı bir tedavi gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

Hastanın ağız yapısı ve dişteki eğriliğin boyutu, tedavi yönteminin belirlenmesinde rol oynamaktadır. Buna göre hasta için en doğru yöntem seçilir. Genel olarak hastalarda estetik kaygısı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle daha estetik ve daha şeffaf diş modelini tercih ederler. Ortodontist önerilerde bulunmadığı takdirde hastanın isteğine göre yöntem uygulanır. Ortodonti tedavilerinde hastalara sunulan modellerde dişteki bozuklukların giderildiği görülmüştür.

Ortodonti tedavisi her yaş grubu için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde kadın, erkek, genç, çocuk gözetmeksizin bu tedaviye ihtiyaç duyan herkese kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu tedavi uygulamaları kesinlikle sağlık sorununa yol açmazlar. Yani diş teli yönteminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu yüzden diş yapısında bozukluk olan veya hoşnut olmayan herkes, ortodonti tedavisinden yararlanabilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Herkes İçin Uygulanabilir Mi?

  • Ortodonti tedavi her yaştan kişiye uygulanabilir.
  • Dişlerinde çarpıklık olanlara
  • Süt dişleri düşmediği halde kalıcı dişi ağzına sürenlerde
  • Özellikle ağzından nefes alma, ağzı açık uyuma ya da horlayan kişilerde
  • Parmak emme, yalancı emzik ya da biberon kullanan çocuklarda
  • Çenelerinizin dıştan ya da içten şekli ve biçimlerinin bozukluğunda
  • Alt ve üst çenede kapatma sorunları olanlara
  • Dişler düzgün hizalanmamış ise
  • Dişlerin arasında boşluk olan herkes için uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

Yetişkinlerin ortodonti tedavisi ne kadar sürüyor?

Ortalama 6 ay ile 1 sene arasında değişebilmektedir. Yetişkinlerde her uzman farklı bakış açılarına sahip olsa da özellikle yetişkin hastaların talepleri doğrultusunda tedavi gerçekleştirilir. Yetişkinlerin ortodonti tedavisindeki hedef, tedavinin kısa sürede gerçekleştirilmesi ve en kısa zamanda kalıcı çözüm elde edilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca kişiye en uygun estetik açıyı yakalamaktır.

Diş Teli Takanların Dikkat Etmesi Gerekenler 

Ortodonti tedavisi görenler, öncelikle doktorlarının söylediklerini harfiyen uygulamaları gerektiğini bilmesi gerekir. İkinci önemli adım ise, ağız hijyenin sağlanmasıdır. Normalde de bu koşul sağlanması gerekse de, özellikle diş teli tedavisi gören kişiler daha çok dikkat etmeleri gerektiği bilmeliler.

Dişlerin üzerinde her gün düzenli olarak oluşan bir pellikül tabakası vardır. Dişlerin fırçalanması sonucu oluşan bu glikoprotein tabakası, yaklaşık olarak 1-2 μm kalınlığındadır. Plak oluşumunun ilk katmanı olan pellikül, diş yüzeylerini kayganlaştırmaya, tükürükle birleşerek rahat yutkunmaya ve konuşmayı sağlayan gerekli bir tabakadır. Fakat aynı şekilde bakterilerin ve gıda artıklarının diş yüzeyine tutunmalarına da yardımcı olmaktadır. Bu yüzden her gün düzenli olarak günde iki defa dişlerin fırçalanması önemlidir. Tel tedavisi gören hastalarda bu tabakanın yanı sıra, diş yüzeylerinin üstünde braketler, bantlar, tüpler ve bazı ağız içi apareyler vardır. Bu yüzden bakteri ve besin artıklarının yerleşebileceği birçok neden oluşturmaktadır. Dolayısıyla tel tedavisi gören hastaların ağız bakımına daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle normalden uzun diş fırçaları tavsiye edilir. Diş fırçasının yanında, ağız gargarası ve ağız duşu gibi yardımcı hijyen araçları kullanılabilir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?