fbpx
 

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Ve Nedenleri | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Eylül 2015 Arzu Yalnız0

1 ) Çocuklarda diş gıcırdatma nedir?

Anne ve babaların çok sık şikayet ettikleri konulardan birisi de çocuklarının uyku sırasında dişlerini gıcırdatmasıdır. Bazen çocuklar sadece yatarken değil, gün içerisinde de dişlerini gıcırdatmaktadır.

Ancak neredeyse bütün çocuklar, süt dişlerinin olduğu dönemlerde, karışık dişlenme ve daimi dişlenme dönemleri içerisinde bir miktar dişlerini gıcırdatır. Bu kabul edilebilir diş gıcırdatmaların neticesinde ise, genellikle süt köpek dişleri ve kesici dişlerde hafif aşınmaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Çocukların yaklaşık % 15’inde ise diş gıcırdatma veya diş sıkma alışkanlıkları ciddi seviyelere gelmiştir. Bunun sonucunda dişlerde ileri düzeyde aşınmalar, yüz kaslarında ağrı, baş, boyun ve kulak ağrıları ile beraber çene ekleminde ağrılar meydana gelebilir.  Bu konuda çocuklara erken yaşlarda koruyucu tedaviler yapılmazsa, daha büyüme ve gelişmesi devam eden çocuklarda hem dişlerde hem de çene ekleminde önemli ve kalıcı olan hasarlar meydana gelebilir.


2 ) Çocuklarda diş gıcırdatmaya sebep olan etkenler nelerdir?

Bu güne gerçekleştirilmiş olan çalışmalar sonucunda, çocukların diş gıcırdatmasında kesin bir nedene rastlanmamıştır. Daha çok birden fazla etkenin bir araya gelmesi ile beraber diş gıcırdatma işleminin meydana geldiği ön görülmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışmalar sırasında lokal, sistemik ve psikolojik etkenler üzerinde durmaktadır.

2.1 Lokal faktörler

Dişlerde mevcut olan kapanış ilişkileri ile alakalı bozukluklar, erken dişsel temaslar veya yüksek yapılmış bir dolgu diş gıcırdatılmasına sebep olarak gösterilebilir.


2.2 Sistemik faktörler

  • Düzensiz ve yetersiz beslenme,
  • barsak parazitleri,
  • alerji ve endokrin bozuklukluları olabilir.

Bağırsakların dolu olması halinde, gerginleşen barsak duvarından kalkan uyarılar beyinde sindirim kanalının faaliyetini başlatır. Bağırsaklarda kasılmalar artar, sindirim enzimleri salgılanır, mide asidi artar, tükürük akışı artar, çiğneme kasları kasılır veya daha kolay kasılır hale gelir. Bunların neticesinde ise, diş gıcırdatma görülebilir. Sinüzit rahatsızlığının da bulunması sebebi ile burun akıntısı olan bir hastanın nazofarenks ve orofarenksine sürekli bir şekilde uyarı gelir. Bu durumda da çocuk diş gıcırdatabilir.

Aynı zamanda çocuklarda diş sürmesi de diş gıcırdatmasına neden olarak gösterilebilir. Sürme sırasında dişetinde bir baskı uygulanır ve bazı biyo kimyasal ajanlar bu sırada salgılanmaya başlar. Bunun sonucunda da, bu maddeler bu dokuların etrafında bulunan sinirleri uyarıya geçirerek, çiğneme kaslarına etki eder ve istemeden de olsa çene kasılmaları yani diş gıcırdatmaları meydana gelebilir.

2.3 Psikolojik faktörler

Günlük stresler ile alakalı olarak veya kişisel problemler başlıkları altında toplanabilir. Aynı zamanda

  • Emosyonel stres,
  • Kuvvetli pişmanlık,
  • Obsesyon,
  • Uykusuzluk,
  • Her çeşit gerginlik hali ve kıskançlık

gibi durumlar da diş gıcırdatmasına sebep olarak gösterilebilir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?