fbpx
 

Ortodonti Nasıl Uygulanır? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

3 Eylül 2015 Arzu Yalnız0

Ortodonti tedavisi, dişlerdeki çapraşıklığı ve çeneler arasındaki uyumsuzluğu düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Sadece estetiğe yönelik olmayıp, ileride olması muhtemel diş eti hastalıklarını ve alt çene eklemindeki problemleri önlenmek amacı ile uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra çiğneme fonksiyonunu ve konuşma bozukluğuna neden olan diş problemlerini düzeltemeye de yardımcı olmaktadır.

Ortodonti tedavilerine başlamadan önce uzmanın muayenesi sonucunda elde ettiği verilerle tedavi aşamaları gerçekleşir. Bu aşamalar; hazırlık, tedavi planı ve uygulamadan oluşmaktadır.

Hazırlık Aşamaları

X ışınları ve modeller: Genellikle ilk olarak panoramik ve sefolometrik radyografiler çekilmektedir. Bu elde edilen fotoğraf ve röntgenler; diş, alt çene, üst çene yapısı hakkında bilgi verecektir. Çekimler 30’ ar saniyelik olup, iki ölçü alınacaktır. Ayrıca tedavi sonrasında karşılaştırmanın yapılmasını ve aradaki farkı görmenizi sağlayacaktır.

Tedavi Planının Belirlenmesi

Röntgenlerin değerlendirilmesi sonucunda kişiye ait problemler belirlenirken, uygun tedavi planları yapılacaktır. Bu aşamada aklınıza takılan veya merak ettiğiniz tüm soruyu doktorunuza sorabilirsiniz.

Ortodonti tedavilerinde genellikle ilk azı dişlerin arası açılıp bant yerleştirmek için elastik seperatörler yani ayrıştırıcılar yerleştirilmektedir. Bu ayrıştırıcılar biraz rahatsızlık verebilir. Ama sadece 1 hafta takmanız gerekeceği için, fazla sorun yaratmayacaktır. Tedavinin tipine göre ilk yapılan işlemler farklılık göstermektedir. Fonksiyonel tedaviler ya da daha çok karma dişli dönemdeki çocuklara uygulanan hareketli apareyler için tekrar ölçü alınması gerekebilmektedir. Bazı tedaviler de diş çekimi gerektirebilir. Bu aşamada doktorunuza güvenmelisiniz. Gerekli gördüğü durumları ve nedenleri size açıklayacaktır. Tedaviye başlamadan önce ağız hijyeninin maksimum seviyede olması gerekmektedir. Eğer diş sorunlarınız varsa önce bunların tedavi edilmesi gerekir. Muhtemelen doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir. Periodontal yani dişeti probleminiz varsa braketler takınmadan önce kontrol altına alınması gerekir. Dişetlerinizi hazır hale geldikten sonra braketler takılacaktır.

Braketlerin Takılması

  • Tedaviye başlamadan önce ağız bakımınızı yapmayı unutmamalısınız. Doğru diş fırçalama tekniği ile fırçaladıktan sonra tedavi aşaması için doktorunuza gidebilirsiniz.
  • Tedavi için kişi üniteye oturtulur. Ağzın yeteri kadar açılabilmesi için ağız açacağı kullanılır. Bu aparat ilk başlarda biraz gerginlik yaratabilir. Daha sonra dişler kurutularak asitlenir. Bu asidin tadı biraz acıdır. Ama bu asit braket yapıştırıcılarının diş yüzeyine tutunması için düş yüzeyini hazırlamaktadır. Bazı doktorlar asit yerine sadece yapıştırıcıları da kullanabilmektedir.
  • Diş yüzeyi hazırlandıktan sonra, braketlenmeye başlanır. Yapıştırıcı olarak iki tip kullanılmaktadır. Bunlar ışınla sertleşen ve kimyasal sertleşenlerdir. Ortodontistiniz sizin için hangisini tercih ediyorsa onu kullanacaktır.
  • Daha sonra ark teli braketlerin üzerine yerleştirilir. Ark telini braketlere tutturmak için de tel ligatürler veya elastik ligatürler kullanılabilmektedir. Elastik ligatürlerin genellikle yetişkinlerde şeffaf çocuklarda ise renkli olanlar tercih edilmektedir. Tabi tercih hakkına da sahipsiniz. Eğer kapaklı braketler kullanılıyor ise ligatüre de gerek olmayabilir. Tel bağlandıktan sonra ağızda bir sıkılık hissedilir. Bu oluşan basınç dişlerinizi hareket ettirmenize engel olmayacaktır. Bir hafta içerisinde bu basınç ortadan kalkacaktır. Gerekli kontrollerle ortodontisiniz sizi bilgilendirecektir. Bu işlemler yaklaşık olarak her bir çene için 45 dakika sürmektedir.

Dişlerdeki bozukluk her zaman tedavi edilebilir mi?

Çapraşık dişler her yaşta değişik tedavi yöntemleriyle ortodontistler tarafından tedavi edilebilmektedir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?