fbpx
 

Çürük Dişlerin Ağız Kokusu Üzerindeki Etkisi | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

31 Ağustos 2015 Arzu Yalnız0

Çürük dişler, ağız sağlığın etkilediği gibi insan vücudundaki diğer organlara da etki ederek çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Diş çürüğünün meydana getirdiği bakteriler kalbe ve böbreğe yerleşerek enfeksiyona neden olmaktadır. Bu zararlı etkilerin yanında insan hayatını olumsuz yönde etkileyen ciddi ağız kokusu problemlerine yol açarak, psikolojik savaş başlatırlar.

Ülkemizde sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme, ağız ve diş sağlığının bakımı ve düzenli diş kontrollerine önem verilmediği için ciddi diş hastalıklarına yol açmaktadır. Bu nedenle ağızda meydana gelen bir çürük, böbrek ve kalbe zarar vererek ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına neden oluyor. Tüm sağlık sorunlarının çıkış sebebi, gerekli bakımın yapılmamasından kaynaklanıyor. Gerek vücut gerekse ağız bakımı sağlanamayan insanlarda ağız kokusu, kaçınılmaz bir durumdur.

Vücut sağlığı bir bütündür. Dişlerde sağlıklı bir vücudun ana hatlarını oluşturmada büyük bir rol oynar. Ağız bakımı dikkate alınmayan ama vücudun bir parçası olarak sağlık sorunlarının tetikleyici görevini yapan ciddi bir ayrıntı olduğunu bilmeniz gerekir.

Özellikle diş sağlığı küçük yaşlarda alışkanlıklarla başlayan bir süreçtir. Dişler besinlerin vücuda alınmasında ve sindirim için hazırlanmasındaki ilk görevlidir. Bu yüzden besin artıkları dişlere kolayca zarar verebilmektedir. Günde 2 defa dişlerin fırçalanması, besin artıklarının dişlere tutunarak bakteri ve plak oluşumunu engellenmesini sağlar. Eğer gerekli bakım yapılmaz ise, dişlere tutunan besin artıkları 12 saat sonra plak halini alır. 24 saatin ardından oluşan bu plak, diş fırçası ile temizlenemeyecek düzeye erişmiş olur. Oluşan bu plak bir süre sonra mikroorganizmalar için yaşam kaynağı haline gelir. Böylece mikroorganizmalar çoğalarak diş minesine zarar vermeye başlar. Henüz bu aşamada gerekli önlemler alınır ise bu zarardan kurtulmak söz konusu olabilir. Ancak fark edilmezse, geri dönüşümü olmayan sonuçlara yolculuk başlar. Yavaş yavaş diş üzerinde çukur meydana gelir. Yani diş çürümeye doğru hızlıca ilerliyor demektir. Bu aşamalarda diş zarar görürken, buna neden olan bakteri oluşumu da rahatsız edici bir takım sorunlar yaratabilir. Özellikle ağız kokusu çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Diş çürümesine neden olan mikroorganizmalar diş çukurların arasına yerleşerek çoğalırlar. Hem diş tahribatını hızlandırır hem de kötü ağız kokularının yayılmasına sebep olurlar. Yani kısacası ağız kokusu, diş bakımı ile doğru orantılıdır.

Diş sorunları neden ağız kokusuna yol açar?

Diş çürümelerine yol açan bakterilerin yuvası haline gelen diş çukurları atıkların birikmesi için yeterli alanı oluşturmaktadır. Ve bakterilerin atıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Burada yaşayan ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri ortaya çıkarır. Bakımı yapılmayan dişlerde, bu süre zarfı hızlanarak kendi başınıza temizlenebilmesi mümkün olmayan alanları çoktan yaratmış olurlar. Bu durumda ileri derecede dişeti rahatsızlıkları başlar ve kötü kokuya neden olur.

Yani diş çürümelerinin yol açtığı sorunları genel bir başlık adı altında toplayacak olursak, diş sağlığının ve bakımının yetersiz olduğu durumlarda, hastalık gibi kötü ağız kokusunun da var olacağını söyleyebiliriz.

Dil temizliği de ağız bakımı için göz ardı edilemeyecek bir konuma sahiptir. Diş çürümelerinin asıl kaynağı bakteri oluşumudur. Dilde bakteriler için uygun ortama zemin hazırlar. Ağız bakımının yanında dil temizliğine de önem vermeniz gerekir. Ağzınızın bakterilerin yaşayabileceği bir ortam olmasına izin vermeyin. Diş çürümeleri ile başlayan diş eti hastalıkları ve diş kayıpları yaşanabilecek ciddi sağlık sorunlarıdır. Ayrıca ağız içi enfeksiyonları diğer organlara kadar ulaşabilecek bir etkiye sahip olduğu için diğer sağlık problemlerini de yanında getirecektir.

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

Ağız kokusu kişinin kolaylıkla fark edebileceği bir durum değildir. Ancak dışarıdan birinin uyarması sonucunda fark edilebilir. Ağız kokusuna neden olabilecek birçok faktör vardır. Diş çürümeleri, diş eti hastalıkları, mide sorunları gibi hastalıkların sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce, sorunun kaynağının bulunması gerekir. Bu değerlendirmede diş doktoru, KBB uzmanı, gastroenteroloji uzmanı gibi ekiplerin bir arada çalışması tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Ağızda oluşan kötü koku, genellikle diş tedavisi gerektirir. Halitozisin yani ağız kokusu tedavisinin en etkili metodu, ağız temizliği ve temel diş- diş eti bakımının yapılmasıdır.

Ağız kokusunun giderilebilmesi için neler yapılmalı?

  • Ağız kokusuna neden olabilecek durumların tespiti ile gerekli tedavi aşamaları izlenir.
  • İleri diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinin tedavi edilmesi gerekir.
  • Ağız içi enfeksiyonları yok edilmeli ve zarar görmüş sorunlu dişlerin çekilmesi gerekir.
  • Her şeyden önce ağız hijyeninin sağlanamadığı durumlar neden olduğu için, ağız hijyenine özen göstermelisiniz. Dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. Ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir.
  • Ağız kuruluğundan dolayı oluşan kötü kokuları önlemek için bol bol su için.
  • Su içeriği bol olan sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveler (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketin.
  • Sarımsak, soğan ve baharattan kaçının ( sarımsak ve soğanı pişirerek yemeyi tercih edin ).
  • Dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspası kullanın veya fırçalama sırasında dilinizi de temizleyin.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?