fbpx
 

Ağız Kokusunu Gidermek İçin 10 Doğal Yöntem | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

27 Ağustos 2015 Arzu Yalnız0

Ağız kokusu, toplum içerisinde tahammül edilemeyecek kadar rahatsız edici bir durumdur. Çoğu insan kendi ağız kokusunun farkında olamaz. Bu yüzden kişiyi değil daha çok çevresindekileri rahatsız eden bir sorundur.

Ağız kokusu tüketilen besinlerle alakalı olduğu gibi, gerekli hijyenin sağlanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Ağır ve sürekli devam eden kokular, ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Mide, yemek borusu veya boğaz bölgenizdeki bir rahatsızlığın sonucu ortaya çıkabilmektedir. Kokuyu fark ettiyseniz ya da çevrenizde bu konu ile alakalı bir uyarı aldıysanız eğer, muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekir. Ama normal bir ağız kokusu ile karşı karşıya kalırsanız, bunu doğal yollardan çözebilmeniz mümkün olmaktadır. İşte ağız kokusunu gidermek için 10 doğal yöntem;

 

1- Karanfil çiğneyin: Karanfil bildiğiniz gibi ağız kokusuna karşı alınabilecek en iyi ve en etkili bir yöntemdir. Ayrıca karanfilin anti bakteriyel özelliği sayesinde sindirim sistemi içinde faydalı olacaktır.

2- Diş ipi ve dil fırçalama: Diş ipi kullanarak, diş aralarında kalan gıda kalıntılarından kurtulabilirsiniz. Ağız kokusunun bir önemli nedeni ise ağız bakımının yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca dili fırçalamak, dilinizin arka tarafındaki koku yapan bakterilerin yok edilmesini sağlar.

 

3- Gargara yapın: Ağız hijyeninin sağlanamadığı durumlarda koku oluşumuna neden olurken, diş ipinin ve diş fırçalamanın yetersiz olduğu durumlarda gargara yaparak ağız içi temizliği sağlayabilirsiniz. Gece yatmadan önce yapacağınız gargara ağız kokusunu önleyecektir. Bunun için eczanelerde satılan ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

4- Bol bol su için: Günde en az 8- 10 bardak su içmek, ağız kokusunun azalmasını sağlar. Ayrıca suyun vücudumuz için önemli bir gereksinim olduğunu unutmayın.

5- Yoğurt yiyin: Düzenli bir şekilde tüketilen yoğurt, midedeki ağız kokusuna neden olan bakterilerin azalmasını sağlar.

 

6- Sakız çiğneyin: Özellikle ağzın kuru kalması ağız kokusu sebeplerindendir. Şekersiz sakız çiğnemek, tükürük bezlerini çalıştırarak tükürük salgılanmasını sağlayacağı için, ağız kokusunu gidermeye yardımcı olacaktır.

 

7- Aç kalmayın: Vücudun ihtiyacı olan besin desteği sağlanamadığı zaman, tükürük dengesi düşerek ağız kuruluğuna yol açar ve böylece ağız kokusuna davetiye çıkarmış olur. Bu yüzden aç kalmamaya dikkat edin.

 

8- İyice çiğnemeden, yutmayın: İyice çiğneyerek yutmak sadece sindirim sistemi için faydalı değildir. Ağız kokusunun oluşumunu da önlemektedir. Çiğnemeyi ne kadar uzun tutarsanız, ağız içindeki bakterilerin mideye gönderilmesini ve yok edilmesini sağlamış olursunuz.

9- Tarçın yiyin: Tarçın birçok sağlık sorununa iyi geldiği gibi, ağızdaki bakterileri azaltarak, ağız kokusunu giderir. Ayrıca tarçının bu özelliği, mikroplara ve bakterilere karşı zayıflatıcı etkisinden kaynaklanmaktadır.

 

10- Doktor desteği: Denediğiniz tüm bu yöntemler, ağız kokunuzu gidermeye yardımcı olmadıysa eğer, kulak- burun- boğaz uzmanına gözükmenizde fayda var. Yaşadığınız sağlık problemlerinin bir etkisi olabilir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?