fbpx
 

Ramazanda Ağız Kokusuna Çare! | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

21 Ağustos 2015 Arzu Yalnız0

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte beslenme düzeninin tamamen değişmesi, özellikle yaz aylarında sahur ve iftar arasındaki sürenin fazla olması gibi etkenler nedeni ile ağız sağlığı büyük risk oluşturmaktadır. Bu dönemde ağız ve diş bakımının daha özenli bir şekilde yapılması gerekir.

Solunum yolu enfeksiyonları, diş ve dişeti rahatsızlıkları, mide problemleri, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıkların ağız kokusuna neden olabileceğini gibi, Ramazan ayında açlık ve susuzluğa bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntıların başında da ağız kokusu gelmektedir. Bu dönemlerde ortaya çıkış nedeni belli olan ağız kokusunu önleyebilmek mümkündür.

Ramazanda dişler fırçalanmadığında sahurdan iftara kadar geçen süre bakteriler ağızda kolayca üremesi için yeterli zamanı tanımaktadır. Bu durum ağızda kötü koku ve diş çürümelerine yol açar. İftar ve sahurdan sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ağızda asitlenmeye ve diş çürümelerine neden olur. Bu durum enfeksiyon yolu ile birçok hastalığa da davetiye çıkarabilmektedir. Diş çürüklerinden ve ağız kokusundan korunmak için, iftar ve sahurdan sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerekir.

Ağız kokusunu önlemek için

Dişleri fırçalanırken, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de iyice temizlenmesi gerekir. Özellikle ramazan ayında oruç tutanların ayrıca ağız antiseptiği kullanmaları da tavsiye edilmektedir. Eğer böyle bir imkân yoksa tuzlu su ile de gargara yapılabilir. Ağız bakımı için ayrıca diş ipi kullanılmalı, ağız içindeki iç ve dış yüzeyler ile dil üstü mutlaka en az 2 dakika fırçalanarak, temizlenmelidir.

Ağız kokusuna neden olan diş çürüklerinden korunmak için, bu aylarda asitli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Sahurda karbonhidratlı yiyecekler daha az tüketilmeli, peynir ve süt gibi kalsiyumlu yiyecekler ile meyve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Oruç nedeni ile gün içinde yeme ve içme fonksiyonları azaldığı için, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır. Bu nedenle bakterilerin üremesi ve çürüklerin oluşması için yeterli zemin hazırlanmış olur. Bu aylarda tatlı tüketiminin artması ile kahve, çay gibi içeceklerde daha çok tüketildiği için bakterilerin artmasına neden olarak, çürüklerin de oluşumunu hızlandırmaktadır. Tüm bunlar yaşanırken ağız kokusunun da ortaya çıkması an meselesidir. Bu yüzden ramazan aylarında tatlı tüketimine özen gösterilmesi ve ardından dişlerin fırçalanması önemlidir.

Ramazanda ağız bakımı

Ramazan döneminde ve sonrasında daha büyük sıkıntılar yaşamamak için, alınabilecek önlemler ile ağız sağlığını korumak mümkündür.

  • Başta sahur olmak üzere çok şekerli gıdalardan kaçınmalı,
  • Sahur sonrasında dişler mutlaka fırçalanmalı,
  • Gargara yapmalı,
  • Diş ipi kullanılmadır.

Ağız kokusunu engellemenin en kolay yolu sık sık dişleri fırçalamaktır. Ağız kokusunun oluşmasının en büyük nedeni diş hastalıklarıdır. Koku, çürük veya kırık dişlerin ağızda bulunması ile ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar tedavi edilirse eğer, ağız kokusunda da belirgin bir düzeyde azalma veya tamamen yok olma söz konusu olabilir.

Ramazan ayında diş tedavisi yapılabilir mi?

Evet, oruçluyken diş tedavisi yapılabilir. Protez ölçüsü ve protez provaların yapılabildiği gibi, diş dolgusunun da yapılmasında hiçbir sorun yoktur. Bunların yanında cerrahi müdahalelerin iftar sonrasında yapılması tercih edilmektedir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?