fbpx
 

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

13 Ağustos 2015 Arzu Yalnız0

Ortodonti tedavisi nedir?

Ortodonti tedavisi, dişlerin diziliminde bozukluk olan veya çenelerin konumundan kaynaklanan bozuklukların giderilmesini sağlayan, kısaca dişlere tel takılması işlemidir. Büyüme gelişim döneminde tedavi edilirken, çenelerin normal olduğu sadece diş diziliminden kaynaklanan bozukluklar her yaşta tedavi edilebilir.

Ortodonti tedavinin süresi, hastanın yaşına, sorununa, hastanın tedaviye olan motivasyonuna ve doktorunun tedavi planlamasına göre farklılıklar gösterir.

Tedavi ne kadar sürer?

Erken yaşlarda başlayan ortodontik tedavilerde henüz süt dişleri değişmeden takılıp çıkarılabilen hareketli aparatlarla tedavi yapılıyorsa, tedavi süresi değişkenlik gösterebilir. Bu tedavi 6 ayda tamamlanabileceği gibi, tüm süt dişleri için bekleniyorsa yıllarca da sürebilir.

Bazen de erken yaşta hareketli aparatlarla tedaviye başlanıp büyüme tamamlanmadan önce ortopedik etkiler elde edinilmeye çalışılıp ve daha sonra tedaviye bir süre ara verilip ilerleyen yaşlarda sabit aparatlarla kapanış ve diş dizilimleri düzeltilebilir.

Daimi dişler üzerine yapılan braketlerle sabit ortodontik tedaviler ise ortalama 2 yıl sürer. Bu süre zarfında dişlerin yerleri, açıları, kapanışları uygun bir şekilde değiştirilip düzeltilir.

Fakat bu sürenin sonunda tedavi bitirilmiş olsa da, elde edilen düzgün dişlerin tekrar bozulmaması için pekiştirme denilen bir sürece ihtiyaç vardır. Yani teller çıktıktan sonra en az tedavi süresinin yarısı kadar ya görünmeyecek şekilde içten takılan sabit tellerle ya da takıp çıkarılan şeffaf ya da renkli plaklarla yapılan tedaviyi koruma aşaması gerekir.

Pekiştirme tedavisi nedir, ne işe yarar?

Pekiştirme tedavisi süresi ve pekiştirme tedavisinde kullanılacak aygıt türü, aktif ortodonti tedavinizin süresi, yaşınız, tedavinizde gerçekleştirilen diş hareketi ve tedavinizin başındaki problemlerin çeşidine göre değişmektedir.

Ortodontistiniz size en uygun pekiştirme apareyini tespit eder ve braketlerinizin çıkartıldığı gün içerisinde ya da en kısa sürede takar. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamamakta ve estetik bakımından da herhangi bir problem oluşturmamaktadır.

Pekiştirme tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Sabit pekiştirme apareyi kullanıyorsanız mutlaka her yemekten sonra dişleriniz fırçalamalısınız.
  • Essix apareyi kullanıyorsanız, apareyi fırçanız ile temizleyin. Diş macunu kullanmayın.
  • Plak kullanıyorsanız, plağı günde 1 defa fırça ve sıvı sabun kullanarak ılık su ile temizleyin.
  • Hareketli plak kullanıyorsanız plağı yemek yerken mutlaka çıkarıp, kabına koyun.
  • Retainer kullanıyorsanız, ağzınızda değilse kesinlikle kutusuna koyun. Sıcak sudan uzakta tutun. Kırılmaya çok müsait olduğu için özenle kullanmaya dikkat edin. Kırılması veya kaybolması halinde ortodontistinizi arayabilirsiniz.
  • Eğer apareyiniz ağzınıza tam oturmuyorsa, kesinlikle kendiniz ayarlamaya çalışmayın, ortodontistinizi arayın.

Ortodonti tedavisi hakkında merak edilen sorular?

Beslenme ile diş ve çene bozuklukları arasında bir ilişki var mı?

Özellikle fazla şekerli yiyeceklerle beslenme, ortodontik bozukluklara neden olmaktadır. Fazla şekerli beslenme sonucu diş çürüğü oluşur. Çürük nedeniyle diş kayıpları meydana geldiğinden, oluşan boşluklara diğer dişlerin hareketi sonucu ortodontik bozukluklar oluşur. Ayrıca Proteinler, D, A, B1, B2 vitaminleri ve Kalsiyum eksikliğinin, diş ve çene bozukluklarına neden olduğunu söyleyebiliriz.

Teller takılırken ve çıkartılırken ağrı yapar mı?

Tellerin takılıp çıkarılması sırasında hastalara ağrı verecek bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden ortodonti tedavi sırasında iğne yapılmasına gerek duyulmamaktadır.

Teller konuşmayı etkiler mi?

Teller genelde konuşmayı etkilemez. Dilin hareket sınırları içerisinde kullanılan bazı teller takıldıktan sonraki ilk günlerde konuşmayı olumsuz etkileyebilir. Fakat dilin tekrar uyum sağlamasıyla bu durum ortadan kalkabilecek küçük bir sorundur.

Tellerin takılması ne kadar sürer?

Tellerin takılma işlemi hastanın durumuna bağlı olarak, 45 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir.

Teller çıkarıldıktan sonra dişler eski pozisyonlarına geri dönmeye meyillilerdir. Dişleri mevcut pozisyonlarında tutmak için sabit ya da hareketli pekiştirme apareyleri kullanılır. Bu apareyler önerilen sürelerde kullanılmazsa dişler tekrar bozulabilir. O yüzden doktorunuzun talimatlarına uymanız gerekir.Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Teller takıldıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Dişlerinize teller takıldıktan sonra, dikkat etmeniz gereken en önemli şey ağız temizliği ve yediğiniz besinlere dikkat etmenizdir. Dişlerin çapraşık olduğu ağızlarda, düzgün dişli ağızlara göre besinler çok daha fazla birikmektedir. Çapraşık dişler üzerine, birçok girinti ve çıkıntıya sahip tellerin de yapıştırılmasıyla, aşırı bir besin birikimi olmaktadır. Bu besin artıklarının bakteriler tarafından parçalanmasıyla oluşan asitler, hem diş çürükleri ve dişeti hastalıkları için uygun bir ortam oluşturmakta hem de dişler üzerine yapıştırılan tellerin kopmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ağız temizliği gerektiği gibi yapılmalı, şekerli, asitli, yapışkan ve sert gıdalardan kaçınılmalıdır.

Tedavi süresince nelerden uzak durmanız gerekir!

  • Sakız, lokum, çikolata gibi dişlerinize yapışarak temizlenmesi zor olan gıdaları dikkatli yemenizi öneririz.
  • Kola gibi yoğun miktarda asit ve şeker içeren içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Sert gıdalar, kuru yemiş, cips ve sert şekerler tüketmeye çalışmayın.
  • Elma, erik, ayva gibi meyveleri ısırarak değil, küçük parçalara bölerek yemelisiniz.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?