fbpx
 

Diş Çürümesinin 10 Nedeni | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Ağustos 2015 Arzu Yalnız0

Young woman is having toothache

Dişler çevresel, genetik ve hastalık gibi faktörler ile ilişkili olarak çürüme gösterebilmektedir. Bazen kullanmak zorunda kaldığınız bir ilaç, bazen de tükürük bezlerinin yeterli oranda tükürük salgılamaması dişlerin çürümesine sebebiyet verebilir.

Dişlerin çürümesine sebep olan ve en çok karşılaşılan nedenleri sizinle paylaşıyoruz.

1 ) Çok sık kahve tüketimi

Gün içerisinde çok defa kahve ve çay içme ile beraber atıştırma alışkanlığı, ağız içerisinde asit salgılayan bakterileri harekete geçirerek, bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine sebep olur. Çay ve kahve içmek isteniyor ise, mümkün olabildiğince şekersiz tüketilmeli veya bu içecekleri tercih etmektense, onun yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Bu içeceklerin yanında aperatif olarak alınacak yiyeceklerden de, uzak durulmalıdır.

2 ) Sigara kullanımı

Sigara içmek ağız kuruluğu, ağız kokusu, diş sararması ve ağız kanserine gibi birçok hastalığın meydana gelmesine zemin hazırlayabilir

3 ) Diş ipi kullanmama

Dişlerin sadece fırçalanması, ağız ve diş sağlığı açısından yeterli olmaz. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları, diş ipi yardımı ile temizlenebilir.

4 ) Diş fırçalamama

Ağız sağlığının en önemli bakımı elbette ki dişlerin günde 2 defa fırçalanmasıdır. Dişler her yaşta, günde en az 2 defa dairesel hareketler ile fırçalanmalıdır. Diş fırçası 3 ayda bir yenilenmeli, dişlerin fırçalanması esnasında da diş fırçası su ile ıslatılmamalıdır

5 ) Yemek dışında tüketilen tatlı

Tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı açısından büyük önem taşır.

6 ) Su ihtiyacını karşılamama

Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en yararlı hareket, yemeğin ardından su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan alarak uzaklaştırır ve ağızda bulunan asidik ortamı nötr seviyeye indirir. Aynı zamanda süt içilmesi ile beraber, dişte kalsiyum oluşumuda artırır.

7 ) Çiğnenemeyen tatlılar

Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten olabildiğince uzak durulmak gerekir. bunların tüketilmesi halinde ise, dişlerden arındırma işlemi titizlik ve özenle yapılmalıdır.

8 ) Meyve ve sebzelerden uzak durma

Meyve ve sebzelerin içeriğinde bulunan vitaminler, dişetleri açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak yenmesi de, ön dişlerde mekanik temizliğin gerçekleşmesini sağlar.

9 ) Şekerli sakız çiğneme

Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları çiğnemeye özen gösterseniz iyi olur. Şekersiz sakız, tükürük akışını daha fazla hızlandırarak, ağız içerisinin temizlenmesine ve ağız içinde bulunan asidin dengelenmesine destek olur

10 ) Diğer sebepler

Dişlerin çürümesi hem süt dişlerinde hem de kalıcı olan dişlerde görülebilir. Dişlerin diğer çürüme sebepleri ise;

  • Büyüme ve gelişme dönemlerinde kalsiyum, fosfor ve flüor açısından yetersiz besinlerin alınması ve şeker içeriği fazla olan besinlerin çok aşırı tüketilmesi,
  • Yumuşak besinler ile beslenilmesi
  • Çok sık hamile kalmak
  • Bebeklik çağı içerisinde yüksek ateşli hastalık geçirmek
  • Yanlış ve hatalı ilaç kullanılması da, sonucunda diş çürümesine sebebiyet veren etkenler arasında yerini alır. Bununla beraber, ağız açık kalacak durumda uyumak da, dişler içi zararlı olabilir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?