fbpx
 

Diş Çürüğü Nedir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Ağustos 2015 Arzu Yalnız0

1 ) Diş çürüğü nedir?

Diş çürüğü daha çok dişin sert dokusu olarak kabul edilen mine, onun altında bulunan dentin ve bazen kök yüzeyini örten sert dokunun yıkılması şeklinde ifade edilir. Daha çok karbonhidrat içerikli olan yiyeceklerin(şeker, nişasta vb.), kola ve kola gibi şekerli gazlı içecekler, kek, çikolata vb. özellikle yapışkan gıdaların diş yüzeyinde uzun bir müddet temas etmesi ile meydana gelmektedir.

Ağız içinde bulunan bakteriler, ağızda ki ve diş yüzeyinde ki bu gıda artıkları ile beslenerek çoğalmakta ve mikroorganizmaların yardımı ile de asit üretmektedir. Bir müddet sonra, bu asidik ortam dişin sert dokularında çöküntülere neden olarak, diş çürüklerini oluşturmaktadır.

Diş ağrısı; dişlerde kendi kendine meydana gelen veya yemek yeme esnasında ortaya çıkan karşılaşılan ağrılar şeklinde olabilir.

Diş hassasiyeti; özellikle soğuk su içme esnasında, tatlı yerken veya normal beslenmede dişlerde duyarlılık meydana gelir.

Ağız kokusu; diş çürüğü ile alakalı olarak, bu boşluklarda biriken yemek artıkları ve bunların temizlenmemesine ile alakalı olarak da hoş olmayan koku oluşabilir.

2 ) Çürük oluşumuna etki eden alışkanlıklar nelerdir?

Beslenme alışkanlıklarının çürük oluşumuna etki ettiği, çok uzun yıllardan beri bilinmektedir. (Örneğin sert ve lifli gıdalarla beslenen Eskimolarda çürük oluşumuna neredeyse hiç rastlanmaz ) Buna karşılık yumuşak ve yapışkan besinlerin çok fazla tüketilmesi ve tüketiminin ardından dişlerin fırçalanmaması ile dişler üzerine tutunmaları, plak oluşturmaları ve çürük oluşumunu gerçekleştirmeleri daha kolaydır.

3 ) Diş çürümesinin aşamaları nelerdir?

Dişte çürümenin 4 aşaması vardır. Bu aşamalar sırası ile;

  • Aşama 1: Diş yüzeyinde değişik renklerde görülen noktalar çürük olabilir. Dişleri florür içerikli diş macunu ile fırçalama veya diş ipi kullanımı bu noktanın kaviteye dönüşmesine engel olabilir.
  • Aşama 2: Bu aşamada çürük kavite haline gelmiştir. Dişin sert yüzey tabakasını geçmiştir.
  • Aşama 3: Kavite dişin daha yumuşak tabakasına ulaşmış olduğu için, daha hızlı bir şekilde büyüyecektir.
  • Aşama 4: Kavitenin doldurulmaması halinde, dişte daha derinlerde daha büyük problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Diş doktorunun düzenli periyotlarda ziyaret edilmesi, bu sebepten dolayı önemlidir.

4 ) Kimlerde daha çok çürük olur?

Şekerli ve unlu gıdalar ile bakterilerin buluşması neticesinde, çürükler meydana geldiğine göre herkes için bir tehlike var demektir. Ancak beslenme esnasında karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olan kişilerin, sularında ki florür oranının olması gerekenden daha az olması halinde, oldukça fazla çürük tehlikesi altında olurlar. Bakteri plağı aracılığı elde meydana gelen asite karşı, tükürük salgısı doğal bir savunma mekanizması meydana getirmiş olsa bile, tek başına çürük ile başa çıkmaya yardımcı olamaz. Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar veya ilaçlar da, ağız içinde çürük oluşumuna yardımcı olurlar. Bu sebepten dolayı da, diş hekimleri tükürük akışında artış meydana getirdiği için şekersiz sakızların çiğnenmesini tavsiye etmektedir.

5 ) Diş çürüklerini önlemek için bazı ipuçları

  • Çok fazla şekerli yiyecekler ile beslenmekten uzak durun. Yemek öğünleri aralarındaki atıştırmaları da azaltın. Bu diş plağının asit üretmesini önlemeye destek olacak ve bununla beraber dişlerin asit saldırılarına maruz kalma sıklığını da olabildiğince azaltacaktır.
  • Özellikle ilaç kullanımı mevcut olduğu zaman, daha fazla su içmeye dikkat edin. Bazı ilaçlar, vücut tarafından salgılanan tükürük oranını azaltabilir. Bu durum da, diş çürüğünün meydana gelmesi açısından daha fazla tehlike arz eder.
  • Florür içerikli bir diş macunu veya ağız gargarası kullanın. Florür, diş yüzeyinin daha sert ve güçlü olmasına yardımcı olur. Diş hekiminizi 6 ayda bir muhakkak ziyaret edin.
  • Diş hekiminiz dişlerinizi temizleyerek, kavite bulunup bulunmadığını inceler.
  • Dişlerinizde çürük olması halinde dolgu uygulaması , florür veya diğer tedavi seçeneklerinden birini tavsiye edebilir

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?