fbpx
 

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Ağustos 2015 Arzu Yalnız0

1 ) Diş çürüğü nasıl oluşur?

Ağız bakımının ihmal edilmesi ile beraber, dişin en dış tabakası olarak kabul edilen mine tabakasının hasara uğramasıyla diş çürüğü meydana gelmeye başlar. Ağız içerisinde meydana gelen bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıkları tarafından asit oluşturmaktadır. Meydana gelen bu asit ise, dişin yüzeyinde hasara yani çürümenin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Çürümenin çok fazla dikkate alınmaması ve doktora gidilme durumunun ihmal edilmesi halinde, çürük daha da derinlere doğru ilerleyerek pulpa olarak ifade edilen dişin özüne kadar ulaşmayı başarır. O zaman da bakteri ve toksinlerin bu kısımda bulunan damar ve sinirleri hasara uğratması sonucu iltihap olayı kendini göstermeye başlar.

2 ) Çürükleri önlemenin yolları nelerdir?

Diş çürüğünü önleyebilmek gayet mümkündür. Ağız ve diş sağlığına verilmesi gereken önemin verilmesi en önemli koşuldur.

  • Dişlerinizi düzenli bir şekilde günde 2 defa fırçalayarak, diş çürüğünün önüne geçebilirsiniz.
  • Diş ve diş etinizin durumuna göre en doğru fırça seçmek de en önemli şartlardan biridir. Fırça kılları orta sertlikte olmalıdır, yumuşak olan diş fırçaları besinleri yeterli derecede dişlerden uzaklaştıramaz. Sert olanlar fırçalar ise, dişlerde gereğinden fazla aşınmaların meydana gelmesine ve bunun sonucunda da dişeti çekilmelerine sebebiyet verir. Böylelikle de, istemeden de olsa dişlerinize zarar vermiş oluruz.
  • Diş macununun dişlere vermiş olduğu katkısı ise, ağıza ferahlık hissi vermesi ve içerisinde bulunan flor gibi maddelerin olması ile alakalı olarak dişi çürüğe karşı koruma etkisi olmasıdır.
  • Fırça kıllarının bozulmamış olmamasına da dikkat edilmelidir. Bu sebepten dolayı da 6 ayda bir (veya fırçalama sıklığınıza göre daha erken fırça bozulmuşsa daha erken ) diş fırçasının değiştirilmesi gerekir.Fırça seçimini yaptıktan sonra sabah ve akşam günde en az 2 defa diş fırçalanması halinde, ağız ve diş sağlığımızı korumak için oldukça önemli olarak kabul edilir
  • Diş fırçasının temizleyemediği ara yüzeylerin diş ipi kullanarak temizlenmesi halinde, ara yüz çürüklerini önüne geçebilmek gayet mümkündür. Her akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanmasının ardından, diş ipi kullanılması, ağız ve diş sağlığı için çok yararlı olarak kabul edilmektedir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?