fbpx
 

Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri Nelerdir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

30 Temmuz 2015 Arzu Yalnız0

İnsanlar genel olarak diş sağlıklarına önem vermemektedirler. Oysaki diş problemleri ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilirler. Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer alır.

Ağzımız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, konuşma güçlüğü çekebilirler. Çiğnemede ve ısırmada da zorlanma oluşur. Bu yüzden besinler öğütülemeden mideye yönelir ve mide rahatsızlıkları meydana çıkar.

Ağız ve diş sağlığının en önemli iki hastalığı diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yaratabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkiler. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara rehberlik edebilmektedir.

Daha sayabileceğimiz birçok probleme yol açan diş sağlığı, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur?

Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda en az iki kez diş kontrolünün yapılması önerilir. Diş çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanması, diş hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardır. Diş eti hastalıklarının önlenmesinde de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir.

Dişlerde gelişim bozuklukları varsa erken dönemde uzman diş doktorlarına ve merkezlerine başvurularak gerekli tedavi sağlanmalıdır.

Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırmaktadır. Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur. Diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar. Böylece sağlık sorunları görünmeye başlanır.

Diş gıcırdatmalarının yol açtığı 8 sorun

 • Dişlerin çiğneme yüzünde oluşan aşınma

Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma tüm dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkili görülür.

 • Dişlerde kırılma

Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olmaktadır.

 • Dişlerde aşırı hassasiyet

Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir. Ani diş sızlamaları başlar.

 • Diş etinin geriye çekilmesi

Ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan aşınmalar görülür. Bu durumun oluşmasına neden olarak ilerleyen yaşa bağlı diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama gösteriliyor olsa da bruksizm hastalığının da dişlerde bu gibi oluşumlara neden olduğunu söyleyebiliriz.

 • Dişlerde sallanma

Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu telafi etmek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları gelişir.

 • Yanaklarda iritasyon (tahriş)

Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla “yanak ısırma” olayı ile karşılaşılır.

 • Kas ağrısı ve baş ağrısı

Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur. Kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.

 • Çene ekleminde ağrı

Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir.

Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre görülebilmektedir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Bazen çok az belirtiler ortaya çıkabilir.

Diş gıcırdatma tedavi yöntemleri

Diş gıcırdatma yani bruksizim hastalığına neden olan faktörlerin belirlenmesi için diş doktorunuza görünmeniz gerekir. Buna bağlı olarak nedenlerin araştırılır ve çözüm yolları saptanır. Çoğu insanda farkında olmadan görülen bu hastalık ne kadar basit gözükse de altında ciddi problemler yatıyor.

Hayat şartlarının yarattığı sorunlar insanların üzerinde büyük problemlere yol açmaktadır. Bir şekilde istenmeden de olsa insan sağlığı bu gibi baskılarda tepki göstermekte geç kalmaz. Özellikle uyku halinde baş gösteren diş gıcırdatmalarıyla kendini gösterir. Diş gıcırdatmalarına neden olan bir diğer sorun ise diş yapısının yanlış dizilimi ve bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Söylediğimiz gibi doktor kontrolü sayesinde uygun tedavi yöntemleriyle bu sorun giderilebilir.

Diş gıcırdatmalarının tedavisinde ki temel amaç dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önleyebilmek ve ağrıyı giderebilmektir.

Diş doktoru tarafından uygulanan diş gıcırdatmalarını önlemek amacıyla, alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan ‘’ gece koruyucuları ’’ diş gıcırdatma tedavisinde kullanılan en önemli araç olmaktadır.

Fakat gece koruyucuları tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle hastalığın boyutuna göre ek tedaviler uygulanabilir. Özellikle stres faktörü göz önünde bulundurulduğundan;

 • Stres terapisi,
 • Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler,
 • Kas gevşetici ilaç uygulaması,
 • Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi,
 • Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sağlığınız açısından izleyebileceğiz en önemli yol, stresten olabildiğince uzak durmanızdan geçiyor.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?