fbpx
 

Süt Dişlerinden Sonra Diş İpi Kullanılmalı mı? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

7 Mayıs 2015 Arzu Yalnız0

1 ) Diş ipine neden ihtiyaç duyulur?

Diş ipi, diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesi bakımından oldukça faydalı bir ağız sağlığı aracıdır. Diş ipi, çok küçük yaşlardan itibaren kullanılmayauygundur. Ağızve diş yapısına uygun diş fırçalama ve diş ipi kullanma yöntemlerinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Dişlerin düzgün bir şekilde fırçalanmasının ardından, diş ve diş eti çizgisi ile dişler arasında kalan besin artıklarının temizlenmesi ama ile diş ipi kullanılır. Bu artıklar, çürük nedenlerinin en temel sebeplerindendir.

2 ) Kaç yaşında diş ipi kullanımına başlanmalıdır?

Süt dişlerinin çıkmaya başlamasının ardından, dişler birbirleri ile temas etmeye başlarlar. Bu esnada, ara yüzlerde lifli besinlerin ve bakteri plağının kalması ile çürüklerin meydana gelmesini engellemek amacı ile diş ipinin kullanılması gerekmektedir.

3 ) Çocuklarda diş ipi kullanılır mı?

İyi bir ağız bakımı sağlamak ve çürüklerden mümkün oldukça uzak durabilmek amacı ile diş ipi kullanımı önemlidir. Diş ipinin doğru kullanılmadığı durumlarda, diş ve diş etine zarar vermesi söz konusudur. Diş eti iltihabına ve diş eti çekilmesine bile sebep olabilmektedir.

Özellikle ara yüz çürüklerinden korunabilmek amacı ile gün içerisinde 1 defa diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi gerekmektedir. Diş ipinin yanlış kullanılması ile diş eti zarar görür. Aynı şekilde diş ipi doğru kullanılmadığı taktirde, diş etini tahriş ederek, diş etlerinin kanamasına sebep olabilir. hijyenik olmayan ipler ile diş temizliğinin yapılması halinde, diş eti iltihabına sebep olabilmektedir.

4 ) Diş ipi, hangi durumlarda kullanılmamalıdır?

Dişlerin arası yeterli oranda açık ise ve ara yüzleri diş fırçası ile temizleme olanağı bulunuyor ise, diş ipi kullanılmadan da iyi bir diş temizliğinin yapılması mümkündür.

5 ) Diş ipinin, çocuk dişlerinde meydana gelen ağrıya desteği

Ağrıyan dişin etrafını güzel bir şekilde temizleyin. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırın ve sıkışmış yiyeceklerin mevcut olması halinde de, artıklarını diş ipi ile uzaklaştırın. Diş ipi sayesinde sıkılmış olan yemekler temizlenecek ve o bölgede çürük olması engellenecektir. Asla dişin üzerine aspirin veya benzeri ilaçlar koymayın. Çocuğunuza daha önce de denemiş olduğunuz bir ağrı kesici verin ve en kısa sürede bir çocuk diş hekimine götürün.

6 ) Ağız mendilinden diş fırçalama ve diş ipi kullanımına doğru

Ağız bakımı, çocuğunuz doğduğu günden itibaren başlamalıdır. Bebeğinizin bir kaç süt dişi ağız içinde görülene dek, dilini, diş etlerini ve yanaklarını, işaret parmağınıza doladığınız nemli ve temiz bir bez yardımı ile gün içerisinde minimum bir defa (yatmadan önce yapılması tavsiye edilmektedir) temizleyiniz. Bebeğinizin ağız temizliğini kolay ve etkin temizleme tekniklerini öğrenmek için, çocuk diş hekimine başvurunuz.

Bebeğinizin ağız bakımını doğumdan gerçekleştiği gübden itibaren başlatarak, hem ağzı ve diş sağlığını korumuş, hem de ağzının içinde meydana gelecek farklılıkları algılamış olursunuz.

Ağız içerisinde birkaç diş bulunurken dahi, bez ile temizleme uygun bir teknik olarak kabul edilebilir. Ancak dişlerin diş eti ile birleşimlerinin özellikle silinmesi gerekir. Bu bölgelerde plak birikimi meydana gelir. İki ve daha fazla dişin birbiri ile temas halinde olması, (ortalama 3 ile 6 yaş arası ) etkin bir diş fırçalama ve diş ipi kullanımı için yeterli olmaktadır.

7 ) Diş ipi nasıl kullanılmalıdır?

Doğru bir diş fırçalama yöntemi dahi, dişlerin temas ettiği yüzeyleri tam anlamı ile temizleyemeyebilir. Birçok zaman çürüklerin başlangıç noktası da ulaşılması zor, ve kapalı olan bölgelerdir. Sağlıklı bir temizleme yapabilmek için, muhakkak dişlerin fırçalanmasının ardından, diş ipi kullanılması gerekmektedir.

8 ) Peki, diş ipi yetişkinlerde ve çocuklarda nasıl kullanılmalıdır?

  • Eczaneden aldığınız diş ipini ortalama 45 cm uzunluğunda kesin ve büyük bir kısmını orta parmağınıza dolayın. Diğer orta parmağınıza ipin kullanılmış olan kısmını sarın. İşaret veya başparmağınız ile diş ipini gerin.
  • 2,5 cm boşluk bırakacak şekilde ipi gergin tutun. Yumuşak hareketlerle dişlerinizin arasına yerleştirin.
  • İp diş eti seviyesine gelince dişe doğru yaslayın. Bu şekilde diş ipini diş ile diş etiniz arasındaki boşluğa yavaşça yerleştirin.
  • İpi diş ile temas edecek şekilde tutarak dişin yan yüzeyi boyunca aşağı ve yukarı doğru kaydırın. Sonra yan dişe yaslayın ve aynı hareketi tekrarlayın. Bu şekilde plak diş üzerinden uzaklaştırılır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?