fbpx
 

20 Yaş Dişinin Çekilmesini Gerektiren Durumlar | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

28 Nisan 2015 Arzu Yalnız0

1 ) Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren haller nelerdir?

 Ağızın arka bölgesinde yer alan 20 lik dişlerin çekilmesine sebep olan durumlar;

 • Çürük:

Tükürük, bakteri ve yiyecek parçacıkları, diş etinde yeni çıkmakta olan dişin açtığı yuvada toplanarak, hem yirmilik dişi hem de yanında bulunan azı dişini risk altına sokar. Bu tarz çürükleri fark etmek ve tedavi etmek düşündüğünden zordur. Ağrı ve enfeksiyona sebep olan ve apse ile sonuçlanan ağır tablolar ortaya çıkabilmektedir.

 • Diş eti hastalığı (perikoronit):

Çok az çıkmış bir yirmilik dişin, dişetinde bakteri ve yiyecek artıklarının depolandığı bir enfeksiyon noktası oluşur. Bu durum ağızda kötü koku olmasına, ağrı, ödem ve trismusa (ağzın tam açılamaması durumu) neden olur. Enfeksiyon lenfler yardımı ile yanak ve boyun bölgesine doğru yayılmaya başlar. Yirmilik dişin çevresinde bulunan bu enfeksiyona yatkın durum, her defasında kolayca enfekte olmaya adaydır.

 • Basınç ağrısı:

Sürme esnasında, komşu dişlere de basınç uygulanması halinde, sıkışmadan kaynaklanan bir ağrı hissedilebilir. Bazı durumlarda, bu basınç ağızda aşınmaya sebep olmaktadır.

 • Ortondontik nedenler:

Birçok genç insanın dişlerinde meydana gelen çapraşıklıkları düzeltmek amacı ile ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. 20 yaş dişlerinin sürme basınçları diğer dişlere de etki edeceğinden dolayı, diğer dişlerde de bir hareketlilik meydana gelir ve dişlerde çapraşıklıklar artabilir.

 • Protez ile alakalı sebepler:

Protez planlaması yapılan bir ağızda 20 lik dişleri de plan içerisine katmak gerekir. Çünkü, 20 lik diş çekildikten sonra değişiklik gösteren ağız yapısına göre, yeni bir protez yapmaya ihtiyaç duyulabilir.

 • Kist oluşumu:

Gömük bir dişin neden olduğu kistik durumlara rastlanmıştır. Kist kemik yıkımına, çene genişlemesine ve çevresinde yer alan dişlerin yer değiştirmesine veya zarar görmesine neden olur. Kemik yıkımını önleyebilmek amacı ile diş çekilmeli ve kistler temizlenmelidir. Çok az da olsa, bu kist çok geniş alanlara yayılması halinde tümörlere dönüşebilir veya çene kemiğinde kendi kendine kırılmalara neden olabilir.

 • Büyük azı dişine etkileri:

20 yaş dişleri daha çok düzgün pozisyonda süremediklerinden dolayı, çevrelerinde bulunan besin artıklarının toplanması ile veya yanında bulunan büyük azı dişine uyguladıkları basınç ile komşu dişte de madde kaybı ve çürüklere neden olabilmektedirler. Bu şekilde zarar verebilme potansiyeline sahip 20 yaş dişlerinin de çekilmeleri gerekmektedir.

 • Perikoronitis (çevre dişeti inflamasyonu):

20 yaş dişlerinin bir kısmı gömük kaldığı zaman, üstüne bulunan dişeti ile arasında biriken bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon meydana gelebilir. Bu sırada yüzde şişme, ağız açmada zorluk, ağrı, ağız kokusu, lenf bezlerinde şişlik ve ateş gibi durumlara rastlanabilmektedir.

 • Ağrı:

20 yaş dişleri normal pozisyonlarında süremedikleri zaman, yan dişlere uyguladıkları basınç nedeni ile ağrıya sebep olmaktadırlar.

 • Yanak ısırma:

Çok fazla karşılaşılmasa da, 20 yaş dişleri daha çok normal pozisyonda süremedikleri için hastalarda yanak ısırma ve mukozada yaralanma şikayetlerine neden olmaktadırlar. Böyle durumlarda da 20 yaş dişlerinin zaten normal işlev görmediklerinden alınmaları uygundur.

2 ) Hiçbir rahatsızlık vermese de kötü pozisyonlu bir yirmilik diş niçin çekilmelidir?

 • Dişin pozisyonunun bozuk olması, enfeksiyon için tek başına yeterli bir nedendir. Böyle bir durumda, az önce ifade edilen sorunlara muhakkak rastlanacaktır. Üstelik bu tarz sorunlar bir anda ve beklenmeyen bir zamanda oluşurlar.
 • Yirmilik dişler, fırça ve diş ipi ile zor ulaşılan yerlerde bulunurlar. Zaman içerisinde de çürümeye sebep olan bakteri, asit ve yiyecek artıkları bu bölgede toplanır. Eğer diş çürür ve dolgu ile tamir edilmez ise, diş kısa zaman içerisinde iltihaplanmaya başlar.
 • 20 lik dişleri temiz tutmak zor olduğun için, biriken bakteri ve yiyecek artıkları kötü ağız kokusuna neden olur.
 • Dişeti altında yatay (düşeyden sapmış) pozisyonda bulunan gömük bir diş, diğer dişlerin hareketi, sıklaşması ve çarpıklaşması ile neticelenecek olan bir basınç meydana getirir.
 • Gömük dişin üzerini kaplayan dişetinin alt bölgesinde toplanan bakteriler, enfeksiyonun meydana gelmesine sebep olur.

3 ) Yirmilik dişlerin çekilmesi için en uygun zaman nedir?

İmpact- kötü pozisyonlu bir diş şikayete neden olsun veya olmasun, 14 ile 22 yaşları arasında çekilmesi gerekmektedir. Genç yaşlarda gerçekleşen operasyonlar, teknik bakımdan daha kolay gerçekleşir ve iyileşme süresi daha hızlı olur. 40 yaşın üzerinde gerçekleşen operasyonlar, biraz daha zordur. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile beraber, yan etkilerin de artmasına sebep olur ve iyileşme süreci de uzamaktadır.

4 ) Operasyon sonrası bakım nasıl olmalı?

 • Yara yeri ile oynanmamalıdır. Yoksa ağrı, enfeksiyon veya kanama ile karşılaşılabilir.
 • İlk 1 gün boyunca o taraf ile çiğneme yapılmamalıdır.
 • İlk 1 gün içerisinde sigara içilmemelidir. Çünkü sigara, kanamayı arttırıp iyileşmeyi bozar.
 • Tükürülmemelidir. Yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir.
 • Kanama kontrol edilmeli. Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılır. Pıhtı oluşumu için tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni bir tane konur.
 • Şişkinliğin kontrolü. Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılır ve yüzün şişmesinin önüne geçilir. Uygulama şöyle olmalıdır: 20 dakika soğuk tampon- 20 dakika ara- tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir.
 • İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla ağzı gargara yapmak gerekir. karışım 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz koymak suretiyle hazırlanır.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?