fbpx
 

İmplant Uygulama Aşamaları | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

10 Nisan 2015 Arzu Yalnız0

İmplant diş tedavisi öncesinde, dişlerin nasıl olacağı en baştan kişiye anlatılır. İmplantlar çıkarıtılıp iptal ettirilebilen tedaviler olmadığı için süprize yer yoktur. Dişler tamamlandığında nasıl duracağına dair bilgisayarlardan görüntüler alınabilir.

İmplant diş tedavisinde implantların yerleştirilmesi iki yöntemle yapılabilmektedir.

Birinci yöntem: ”Hemen yükleme”dir. Hemen yükleme, dişin çekilmesinden sonra beklenmeden implantların yerleştirilmesidir.

İkinci yöntem: Dişin çekilmesinin ardından 1 ve 3 ay arasında bekleme süresinden sonra implantın dişe yerleştirilmesidir. Bu beklemenin amacı implantın kemik ile kaynamasını sağlamaktır.

İmplant tedavisine başlamadan önce, ilk olarak kişinin ağız hijyeni yapılır. İmplant tedavisinin çeşitli aşamaları vardır. Ancak implant tedavisi en temelde iki aşamadan oluşur.Tedavinin ilk aşaması, cerrahi bir müdahale olan implantın çene kemiğine yerleştirilmesidir. İmplantlar dokuyla dost olan titanyumdan üretilirler. Bu titanyum implantlar çeneye yerleştirildikten sonra, kemikleşmesi beklenir. Bu bekleme süresi kişiden kişiye değişmekle beraber 1 ve 3 ay arasındadır. Kemikleşme gerçekleştikten sonra ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada üst yapılarla çalışılır. Üst yapılar titanyum implantın üzerine gelen porselen ya da zirkonyumdan üretilen protez dişlerdir. İmplantın üzerine yapıştırma ya da vidalama tekniğiyle prova yapılır. Prova ardından şayet implantlardan memnuniyet tamsa, implantlar oturtulur ve tedavi tamamlanır. İmplantların ara aşamaları da mevcuttur. Bunlar:

İmplant tedavisinin 5 aşaması

1-) İlk Muayene

İlk muayene, kişinin implant yaptırmaya uygun olup olmadığının değerlendirilmesidir. İmplantlar, çeşitli sağlık durumları haricinde tek diş kaybı, dişlerinin tamamının kaybı durumunda uygulanabilir bir tedavidir.

İmplant tedavisinin yapılamayacağı hastalar;

Çok sigara içen kişiler:

Sigara tüketimi, ağız içerisindeki dokularda üreyen bakteri plağına uygun ortamı hazırlar. Bu sebeple de enfeksiyon riskini arttırır. Bunun dışında sigara karbonmonoksit ve toksit içerikleri sebebiyle implantın kemikle kaynamasını kötü etkiler. Yaraların iyileşmesini geciktirir. Çok sigara içen kişilerin sigara kullanımını azaltmaları ya da tamamen bırakmaları durumunda implant tedavisi yapılabilir. Tedaviden önceki 15 gün ve tedaviden sonra 1 ay süresince sigara kullanımı yasaktır.

Şeker hastalarında:

Şeker hastaları da implantlar için uygun olmayabilir. Kontrol edilemeyen şeker hastalığı olan kişilerde, implant tedavisi risklidir. Şeker hastalığı olanlarda doku iyileşmesi geç olur. Enfeksiyon riski de daha fazladır.
Ancak kandaki şeker oranları kontrol altında tutulabilen kişilerde, implant tedavisi yapılabilir. Diyabetik olan kişiler için cerrahi operasyon oldukça minimum düzeyde yapılmaya çalışılır. İmplant tedavisi ardından özellikle şeker hastalarının ağız hijyenlerini ihmal etmemeleri gerekir. Bunun dışında düzenli aralıklarla hekimlerine kontrole gitmeleri de gerekmektedir.

Kalp hastası olanlar:

Kalp hastası olan kişiler, implant tedavisi yaptırmak için doktoru ile konsültasyona gitmelidir. Aksi halde tedavinin uygulanması mümkün değildir.

Yüksen tansiyon hastalarında:

Yüksek tansiyonu olan yani hipertansiyon sorunu olan hastalarda ağrı, stres gibi durumlarda aşırı tepki meydana gelir. Uyaranlara karşı verilen cevap aşırı olduğu için diş tedavisi esnasında kan basıncının akut olarak yükselmesinden söz edilebilir. Konjestif kalp yetmezliği ya da ender olarak felç, kanama gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Bunlardan dolayı da hipertansiyonu olan kişilerin tedaviye başlamadan önce, kan basınçlarını ölçtürmeleri gerekir.

Kan pıhtılaşma sorunları:

Kan pıhtılaşma sorunu olan hastalara implant tedavisi yapmak mümkün değildir.

2-) Çene kemiğinin durumu ve uygunluk

İmplant tedavisinin 2. aşamasında kişinin genel muayenesi yapılmaktadır. Panoramik bir röntgen çekilir. Bu sayede çene kemiğinin ne durumda olduğuna bakılır. İmplantın uygulanacağı alandaki kemik yoğunluğu araştırılır. Kemik yoğunluğu implant tedavisi için uygun değilse, kemik grefti uygulanır. Bu işlemle bu bölgenin kemikleşmesi için beklenir.
Diş hekimi kemikleşme beklenirken, uygulanacak olan implantları seçer.

3-) İmplantın uygulanması

İmplantların takılma süresi ortalama olarak 15-40 dakika sürmektedir. İlk olarak dişetinde bir kesi açılır ve kemiğe ulaşılır. İmplant ölçümlerine göre çene kemiğinde delik açılır. İmplant oraya vidalanır. Üstteki yapıların yapılabilmesi için implantın çene kemiği ile bütünleşmesi beklenir. Bu süre 1 ve 3 ay arasında değişkenlik gösterir.

4-) Protezlerin hazırlanması

İmplantların uygulanması ve kemikle bütünleşmesi aşamalarından sonraki aşama protezlerin hazırlanmasıdır. Ağız içinden ölçü alınır. Renklere karar verilir. Ardından teknisyen tarafından protez porselen laboratuvarlarında hastanın gerçek dişlerine uygun ve estetik bir şekilde bu protezler hazırlanır. Önce hazırlanan bu protezler ağızda denenir. Ardından son rötuşlar yapılır.

5-) Üst Yapıların takılması

5. ve son aşamada titanyumdan üretilmiş ve kemiğe kaynamış implantların üstüne, kuron adı verilen porselan ya da zirkonyumdan üretilmiş kaplamalar takılır. Bu kaplamalar laboratuvarda hazırlanır. Kişinin ağzından alınan ölçülere göre hazırlanmış olan bu kuronlar ya da protezler, implant üzerine ya vidalanma yöntemiyle ya da yapıştırma yöntemi ile yerleştirilir. Ardından hekim, hastasına son olarak neleri yapıp neleri yapmayacağını anlatır ve tedavi tamamlanır.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?