fbpx
 

Süt Dişlerini Koruma Yöntemleri | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

25 Mart 2015 Arzu Yalnız0

Süt dişlerinin önemi çocuklarımız için tartışılmazdır. Çocuklarımızın dişleri, yeme ve çğneme alışkanlıkları başladığından itibaren titizlikle korunmalı ve hijyeni sağlanmalıdır. Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı için önlemler küçük yaşlarda alınır. Sağlıklı diş ve dişetileri bebeklik döneminden itibaren gelişmeleye başlar, bu sebeple dişlerin küçüklükten itibaren bakımın yapılması gerekir.  Fakat çocuklar bu hijyeni ve bakımı henüz kendileri üstlenebilecek kadar sorumluluk sahibi olmadıklarını, bu bakım ve hijyeni sağlamak ailelerin görevidir. İleride daha ciddi ve uğraştırıcı sorunlar yerine bebeğin dişlerinin ilk çıkmasından itibaren temizliğine ve bakımına önem göstermeniz gerekir.

Ağız ve diş sağlığı, bebeğinizin ilk dişi çıktıktan sonra başlar. Süt dişler ”nasılsa düşecek” şeklinde düşünülerek ihmal edilmektedir. Ancak durum böyle değildir.  Süt dişler, çocukların şeker tüketimi, şekerli besinler tüketmeleri gibi faktörlerle daha hızlı çürüme gösterir. Bunun dışında diş temizliğine de henüz yetişkinler kadar önem veremedikleri ya da vermek istemedikleri için küçük yaramazların dişleri daha çabuk çürümeye başlar. Tekrar hatırlatmakta fayda var:

Süt dişler de en az kalıcı dişler kadar değerlidir

Süt dişleri yaklaşık olarak altıncı aydan itibaren çıkmaya başlayabilir. Çoğunlukla ön tarafta çıkar. Süt dişlerin tamamlanması 3 yaşı bulabilir. Bebeğiniz 3 yaşındayken ağzında toplamda 20 diş bulunur.

Özellikle ülkemizdeki ‘’süt dişleri nasılsa dökülecek” kanısı ile gelen yanlış düşünceler kesinlikle desteklenmemelidir. Süt dişleri doğum zamanından itibaren ergenliğe dek işlev görmektedirler. Yapıları elbette ki kalıcı dişlere oranla daha farklı olmaktadır. Şayet süt dişleri olması gerekenden daha erken bir zamanda çürür ise ya da ve çekilmesi gerekirse yan dişler kayar. Bu sebeple alttan süren kalıcı dişlere yer bırakmaz.  Bu sebeple kalıcı dişlerde çapraşıklık meydana gelir. Bu çapraşıklar da ortodontik tedaviyi gerekirir. Öte yandan çürüyen süt dişler tedavi edilmezse, kronik bir iltihapa yol açabilir. Bu durumda hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı kötü etkilenebilir. Tüm bu sorunlara maruz kalmamak adına, süt dişlerine nasılsa düşecek gözüyle bakmamak, önem vermek gerekir. Bunun dışında süt dişler, kalıcı dişlere rehberlik yapmaktadır. Bu sebeple çocuklarımıza ağır hijyeni ve bakımın önemini anlatmalıyız.

Çocukların Dişlerinin Çürümesinin 3 Temel Sebebi

Süt dişleri kalıcı dişlere nazaran daha fazla organik madde içerir. Bu sebeple süt dişleri kalıcı dişlerden daha hızlı ve kolay çürüme yaparlar.

Çocuklar, henüz bu konuda tecrübesiz ve pek duyarlı olmadığı için çürüğün erken dönemlerde belirti verdiği soğuk ve sıcak duyarlılığını fark edemezler. Çürükleri yalnızca diş çok ağrıdığı zaman fark edebilirler. Ancak bu sürece gelindiği zaman dişin çekilmesine gerek olabilir.

Çocuklarımız ne yazık ki ağız bakımını o kadar eğlenceli bulmadığı için ilgilenmezler. Diş ve ağız bakımını çocuğa kazandıracak olan ailesinin tutumudur. Bunun yanında çocuğun el yetenekleri ve merakı, annesi ve babasını dişlerini fırçalarken görme ve teşvik duyguları da çocuğunuzu dişleri fırçalamaya yönlendirecektir.

Çürük Oluşumunu Engellemek Mümkün Müdür?

Çürüğün tamamen engellenebilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Ancak alınabilecek önlem ve tedbirler çürüğün oluşmasını geciktirebilir. Çürüklerin daha küçük boyutlarda olmasını sağlayabilir.

Fissür Örtücüler:
Azı dişlerinde, çiğneme yüzeylerinde fissür ismi verilen küçük çukurcuklar mevcuttur. Bu çukurlar, fissür örtücü denilen bir işlem ile korunabilmektedir. Çocuklar dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları kolayca ve doğru şekilde temizleyemezler. Bu sebeple besinler bu girintilere yerleşir ve orada çürüklerin oluşması için uygun ortam hazırlanır.  Fissür örtücü ile arka dişler üzerindeki bu oluklar kapatılır.

Bu örtücü; beyaz, şeffaf renkli, sıvı şeklinde plastik maddedir. Diş oluklarına tutunması ile boşlukları doldurur.  Dişin dışına hiçbir zarar vermeyen bu örtücü, dişlerin çürüğe karşı muhafaza edilmesini sağlıyor.

Fissür örtücü düşse dahi, ilerleyen zamanlarda dişin çürümesini engeller.Şayet düşmesinin ardından 6 ay sonra tekrar bu örtücü uygulanır ise, çürüğe karşı olan bariyer etki devam eder. Ancak örtücü tek başına koruma sağlamaz. Dişlerin fırçalanması ihmal edilmemelidir.

Flor Uygulaması:
Çürüğü engellemenin ya da geciktirmenin farklı bir alternatifi de çüreğe karşı dişin direncinin sağlamlaştırılmasıdır. Dişlere yüzeysel flor uygulanır ve bu sayede diş direncini kazanmış olur.

Dişlerin Fırçalanması: 

Çocukların büyüdüklerinde de dişlerinin hijyenini sağlama alışkanlığı çocukluktan itibaren kazanılır. Bu alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu da henüz küçükken çocuğa dişlerinin fırçalanmasının ne kadar önemli olduğunu anlatmaktır.  Düzenli ve doğru bir şekilde fırçalama ile dişlerde çürük oluşma riski azaltılır.

Diş Fırçası Ve Macun Nasıl Seçilir?

Çocuğunuzun yaşına uygun fırçayı seçmeniz oldukça önemli. Yumuşak ve naylon kıllı fırçalar seçmeniz gerekmektedir.  3 yaşından küçük çocuklar macunu yutabilir, bu sebeple bu yaşın altındaki çocuklara macun önerilmez. Diş fırçasına macunlar nohut büyüklüğünde koyulmalı, fırça ya da macun fırçalamadan önce ıslatılmamalı.

Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için:

Çocuğunuz dişlerini fırçalarken siz de dişlerinizi onun yanında fırçalayın ve bu işi eğlenceli hale getirin. Hatta ona her gün için farklı renkte diş fırçası alabilirsiniz. Böylece günleri ve renkleri de öğrenirken diş temizliğini de sağlayacaktır.Ya da farklı macunlar alarak, hergün hangi macunla fırçaladığını tahmin etmesini sağlayan. Diş fırçalamayı oyun haline getirin.

Dişlerin hangi günler ve hangi saatler fırçalandığına dair çocuğunuzla bir pano oluşturun. Bu panoya her fırçalamadan sonra çarpı koyun.

Banyonuza bir kum saati ya da alarm koyabilirsiniz. Böylece iki dakikalık fırçalama süresini tam zamanında sağlamaya çalışacaktır.

Çocuğunuz çürüğün ne olduğunu bilmediği için şeker ve türevlerini yemekten çekinmeyecektir. Ona çürüğün nelere sebep olabileceğini uygun bir dille anlatın.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?