fbpx
 

Çocuklarda Ön Diş Kırıkları | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

25 Mart 2015 Arzu Yalnız0

cocuklardadiskiriklari

Çocukluk döneminde çeşitli tramvalar ve darbeler sonucu diş gömülmesi ve diş kayıpları oldukça rastlanan bir durumdur. Diş kayıpları için yaklaşımlar çocuğun yaşına göre değişmektedir.

Kırılan dişler düzeltilebileceği gibi çekilebilir de. Bunun için de çocuğun yaşına bakılır. Şayet diş 5 yaşında kırılmış ise, tedavisi süt dişler olduğu göz önüne alınarak yapılacaktır. Ancak 8 yaşındaki bir çocuğun dişi kırılmış ise, tedavi bu dişlerin sürekli olduğu göz önüne alınarak yapılacaktır.

Kırılan dişin, dişte kalıp kalmayacağını belirleyen en önemli unsur, dişe müdahale zamanıdır. Dişin kırılmasından itibaren yarım saat için bir hekime başvurulursa, kanal tedavisi olmadan, çeşitli malzemelerle dişi yerine koyabilmek mümkündür. Ancak diş yerinden tamamen çıkmış ise, uygun şartlarda bir uzmana başvurmak gerekir. Burada zaman en önemli noktadır. Dİşin ağızda kalıcığını sağlamak adına 1-2 saat içerisinde tedavinin tamamlanması gerekir.

Şayet çocuğunuzun dişi kırıldıysa diş veya diş parçası bulunmalı, bir bardak sütün içine konulup o şekilde hekime götürülmelidir.

Dişin yerine konulması adına kırık dişin muhafaza edilme şekli önemlidir. Bu sebeple sütün içinde götürülmelidir. Ancak dişin en iyi muhafaza edilebileceği yer, ağız içidir. Dilaltı ya da yanak içi dişin saklanması için en uygun ortamdır. Ancak bu şekilde çocuk dişi yutabilir. Bu sebeple risklidir.  Şayet diş, peçete ya da kağıt gibi kuru bir alanda doktora ulaştırılırsa diş canlılığını kaybeder. Bu sebeple diş yapıştırılsa dahi, rengi daha soluk olacaktır. .

Süt dişleri kırıldıysa, tedavisi genellikle yapılmaz. Bunun sebebi süt dişi tamir edilmeye çalışılırken alttan gelecek olan kalıcı dişlere zarar verilebilmesidir.

Şayet ön diş tamamen yerinden çıktıysa: 

Dişi temiz bir gazlı bez arasına koyunuz. Çocuğunuzun tükürüğü ile bu bezi ıslatmasını sağlayın. Ardından zaman kaybetmeden hekiminize başvurun. En geç bir saat içinde, tedavinin başlaması dişin yerine konulması için önemlidir. Şayet diş canlılığını kaybetmemiş ve uygun şartlarda muhafaza edilmiş ise, dişin yerine takılması muhtemeldir.

Şayet ön dişlerinden biri ya da birkaçı kırıldıysa: 

Dişin kırılan parçalarını bulunuz. Bulduğunuz zaman gazlı bez ve tükürük ile muhafaza  edin ya da bir bardak sütün içine koyup zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Kırık diş parçaları zamanında yetiştirilirse, bonding aracılığı ile yerlerine yapıştırılırlar.

Şayet Kırık Diş Parçaları Bulunmadıysa Uygulanacak İki işlem Vardır:

1. Kırılan parça küçük ise:
Şayet dişin kırılan kısmı küçükse ve bulunamadıysa bu alana beyaz dolgu uygulanır. Kompozit dolgu uygulaması ile, kırık alan doldurulur. Ancak bu dolgular zaman içinde sararır. Bu sebeple belirli aralıklarda yenilenmesi gerekir.

2. Kırık parça büyükse:

Kırık, dişin büyük bir kısmını oluşturuyorsa, 17 yaşından büyük kişilere Porselen Laminate Veneerler işlemi uygulanabilir.  Porselen Laminate Veneerler oldukça dayanıklı ve doğal dişe en yakın uygulamalardır.

17 yaşından küçük olan çocuklarımız ise diş ve çene gelişimi tamamlamamıştır. Bu sebeple Porselen Laminate Veneerlerin yapılmaz. Bu çocuklarımıza kompozit lamina yaptırmak en uygunudr.

Alınan Darbeden Sonra Bir Sorun Çıkmamışsa: 

Darbe ardından bir sorun çıkmasa dahi, diş hekimi dişi muayene etmelidir. Dişin çıktığı alan ile ilgili bir röntgen filmi çekilmesi istenebilir. Darbe ardından herhangi bir sorun görülmüyorsa bile, düzenli olarak yeniden periapikal röntgen istenebilir. Bu sonuçlar eski röntgen sonuçları ile karşılaştırılır. Bunun yapılmasının sebebi canlı dişte uzun sürede bir sorun çıkıp çıkmayacağını anlamaktır. Çünkü kırık diş, uzun zaman sonra bile canlılığını kaybedebilir.Bu gibi durumların anlaşılması üzerine kanal tedavisi uygalanır ve diş kaybı önlenir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?