fbpx
 

Diş Beyazlatma Sağlıklı mı? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

18 Şubat 2015 Arzu Yalnız0

dis-beyazlatma

Diş beyazlatma zararlı bir uygulama mıdır?

Diş beyazlatma uygulaması, konsantrasyon uygulamalarında hiçbir zararı yoktur. Yapılmış olan araştırmalar neticesinde, en çok bir portakalın yenmesi sonucunda elde dilen asitleme seviyeleri ile, eş bir yüzey meydana getirdiğini gösteriyor. Diş beyazlatma uygulaması, doğru bir zamanda ve doğru konsantrasyonda yapıldığı zaman, hiçbir şekilde dişin sert dokusuna zararı olmaz. Uygulamayı yaptıracak olan kişi genç ise, düşük konsantrasyonda % 10 luk malzemeler kullanılırken, daha ileri yaşta olan hasta, eğer daha koyu sarı renkli dişlere sahip ise % 16 lık yada % 22 lik konsantrasyonda kullanılabilir. Genç olan kişilerde o kadar yüksek konsantrasyonlu ürünleri kullanmıyor. Diş minesinin yapısından dolayı ve ihtiyacı bakımından, doğru bir süre ve konsantrasyon yapıldığı zaman, dişe herhangi bir zararı yoktur. Diş hassasiyetinin oluşması ile ilgili, akıllarda bir çok soru oluşmaktadır. Diş beyazlatma sırasında da meydana gelen hassasiyet, hasta genç olduğu zaman, yüksek oranda ki konsantrasyonda yapılan bir uygulama, dişte hassasiyet yapar. Hastada diş aşınması söz konusu olduğu taktirde aynı şekilde hassasiyet oluşabilmektedir. Bu durumlar, hekim tarafından incelenip, aşınma olduğu zaman ilk önce kapatılır, beyazlatma işlemi daha sonra yapılır.

Diş beyazlatma işleminin yan etkileri var mıdır?

Yapılan bütün  tıbbi uygulama gibi, diş beyazlatma uygulamasının da yan etkileri mevcuttur. İlk ve en çok görülebilen yan etki hassasiyettir. Uygulama esnasında kullanılan malzemelerin, komşu dokulara sızdığı anlarda yada gerekli olan sürenin çok üzerinde kullanıldığı durumlarda, bunun yanı sıra dişin direnç seviyesinin az olduğu durumlarda, diş beyazlatmasının ardından hassasiyet görülebilir Soğuk ile sıcak hassasiyeti yada tatlı ,ekşi besinler kullanıldığı zaman, sızlama gibi rahatsızlıklar gelişebilir. Bu rahatsızlıkların önüne geçmek için, doktorlar genelde beyazlatma işlerinin ardından diş koruyucu jeller uygularlar. Bunun sebebi ise, dişte uygulamanın arkasından herhangi bir sızlama veya hassasiyetin oluşmasını engellemektir. Bunun dışında vaka seçimin yanlış seçildiği durumlarda yada beyazlatmanın yanlış uygulandığı anlarda, dişte kalıcı problemlere sebep olabilecek durumlarda söz konusu olabilmektedir.

Diş Beyazlatmanın Zararları ve  Dikkat Edilmesi gerekenler

Diş beyazlatıcı ürünlerin, doktor kontrolünde yapılması olumlu sonuç vermektedir. Diş beyazlatıcı ürünler, doktor kontrolü ile yapıldığı zaman, diş eti ile beraber diş minesine herhangi bir zarar vermeden olumlu sonuç vermektedir.

Diş beyazlatma işlemleri, muayenehane ve kliniklerde diş hekimi tarafından veya diş hekiminin talimatları ile birlikte, hasta tarafından evde uygulanabilmektedir. Hastaların direkt olarak eczanelerden satın aldıkları diş beyazlatma ürünleri ile de, diş beyazlatmak isteyen kişiler bu işlemi kendileri yapabilmektedir.

Batı ülkelerinde “raf üstü (OTC)”, Türkiye’de ise eczanelerde satılan beyazlatıcı bant ve kalemler, cilalar, diş macunları ve cikletlerin hastalardan büyük ilgi görülmektedir. Kullanılan bu ürünler, az oranda beyazlatıcı etki gösteren, düşük konsantrasyonda beyazlatıcı ürünlerdir.

Diş boyama etkisi ile, dişlerin normalden daha beyaz görünmesine yardımcı olan kimyasallar ile renklenmelerin giderilmesi için eklenen çeşitli arındırıcılar içerirler. Dişlerini bu yöntem ile beyazlatmak isteyenler, diş doktorlarına danışmadan bu yöntemlere girişmemelidirler.

Diş doktorlarının kontrolünde, evde hastanın kendisinin yapacağı diş beyazlatma işlemi, 2 hafta ile 6 haftalık bir zaman dilimi içerisinde, günde 30 dakika yada 1 saat süre ile uygulanması gerekmektedir. Ancak bazı hastalar, bu uygulamayı yaparken, çeşitli rahatsızlıklar duyduğu için, bu süreci tamamlayamamaktadır.

Daha kısa zamanda gerçeklesen, doktor kontrolündeki uygulamanın kısa sürede etkili beyazlatma yapması, diş ve diş etinde oluşan duyarlılığı azaltması ve hasta motivasyonunun artırması gibi avantajları vardır.

Lazerle diş beyazlatma

Son dönemlerde ışık kaynakları kullanılarak uygulanan lazerle diş beyazlatma işlemleri, büyük ilgi görmektedir. Bu yöntem ile, diş minesi hiçbir zarar görmeden, kontrollü oluşan bir sıcaklık artışı elde edilerek, dişlerin etkili ve hızlı bir şekilde beyazlatıldığı görülmektedir.

Beyazlatma konusunda, “beyazlatılan dişlerin eski haline dönüp dönmeyeceği” sorusu çok karşılaşılan bir sorudur. Bir takım kişilerde, beyazlatılan dişler çok uzun yıllar bir değişiklik göstermeden kalırken, bazı kişilerde ise geriye dönüş yaşanabilmektedir.

Tüketilen renkli gıdalar, sigara, kahve, çay, kırmızı şarap ve asitli içecekler, diş renginde koyulaşmaya sebep olmakla birlikte, beyazlatılan dişlerde hızlı bir şekilde limoni sararmalara dönüşmektedir.

Diş beyazlatıcı diş macunlarını kullanırken dikkat edin

Dişlerinde bir çok sebepten dolayı sararma olanlar ve sigarayı çok kullananlar, dişlerinin beyaz görünmesini sağlamak için, beyazlatıcı etkisi olan diş macunu kullandığı zaman, bu tarz diş macunlarının içerisinde olan aşındırıcı maddeler sebebi ile, hastanın dişlerinde çeşitli tahribata sebep olur. Minelerin zarar görmesi sebebi ile, dişlerinde sararma görünen kişilerin uzun süre beyazlatıcı etkili macun kullanmalarının dışında, normal macunlar ile dönüşümlü olarak kullanması gerekmektedir.

Diş beyazlatıcı tozların, zararlı etkileri olabilir

Eczanelerde satılan diş beyazlatıcı tozlar, dişin üst yapısını çeşitli etkiler ile yok eder. ilk zamanlarda bir beyazlama etkisi sağlar, ancak daha sonra dişlerde hızlı bir kirlenme sorunu meydana gelir. Bu sebepten dolayı, içerisinde Flor bulunan diş bakım ürünleri kullanarak, pütürlü macunlardan ile diş temizleyici ürünler kullanmamak gerekmektedir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?