fbpx
 

Protez Dişlerin Bakımı | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

16 Şubat 2015 Arzu Yalnız0

dis2

Protez diş nedir, niçin yapılır?

Protez dişler; hastanın kaybetmiş olduğu dişlerin yerine, dişlerin eski görevlerini yerine getirmeleri sağlanması amacıyla bir takım yapay materyallerden hazırlanan organlardır. Dişler diş çürüğü veya diş eti hastalıkları sebebiyle kaybedilmeye başladığında, kişi günlük yaşamını idame etme, besinlerin tüketilmesinde yaşanan sıkıntılar ve estetik gibi sorunlarla baş başa kalmaktadır.  Hastalar estetik bakımından hayal ettikleri görünüme ve sağlıklı ağız yapısına ancak yapılacak olan protetik tedavilerle yeniden kavuşabilirler. Protez dişler hastaya uygulanmadan önce, hastalarımızın bazıları psikolojik bakımdan kendilerini rahatsız hissedebilirler ve hatta gülmeyi dahi unutabilirler. Çok kısa bir sürede uygulanan protez dişlerle, hastanın psikolojik bakımdan da kendini daha rahat hissetmesi ve daha rahat gülmesi sağlanmış olur.

Diş Protezi’nin Amacı Nedir?

Protez dişlerle, hastanın kaybettiği ağız fonksiyonları, yeniden kazandırılmaya çalışılırken, aynı şekilde bozulan konuşma tarzının da düzeltilmesivle estetik görünüşün de daha iyi olması hedeflenmektedir. Böylece, büyük seviyede kaybedilmiş olan ağız sağlığı yeniden düzeltilirken,  eksik veya zarar görmüş dişler ile yaşama mecburiyetinde kalan kişilerin, psikolojik bakımdan da hissetmiş oldukları olumsuzluklar ortadan kaldırılır. Örneğin ön dişlerini kaybetmiş bir hastanın yapılan protezlerle yeniden gülmesi sağlanırken arka dişlerini kaybeden ve yemekleri adeta yutarak tüketen hastanın protezleri tamamlandığında besinleri rahat tüketmesi ve diğer çıkabilecek sindirim sistemi rahatsızlıklarının da oluşması engellenir.Yine dişlerindeki bazı kayıplar yüzünden toplum içindeki sosyal konumu zedelenebilecek olan hastanın protezleri tamamlandığında hayat standardı yükselecek,sosyal konumu da artacaktır.

Niçin protezlerinizi günlük olarak temizlemelisiniz?

Sağlıklı dişlerimizde bile temizlik ne kadar önemli ise yapılan protezlerin bakımı da en az o kadar önemlidir. Aşağıdaki sorunlara sebebiyet verecek, plak, yiyecek artığı, ve tartarın meydana gelmesini önlemek için, günlük temizlik düzenli yapılmalıdır.

 • Estetik görünüm ve estetik sorunları,
 • Ağız da oluşan kötü koku
 • Protez altında olan dokunun tahriş olması (iritasyonu)
 • Ağızda enfeksiyon görülmesi

 

Protez diş çeşitleri nelerdir?

Kullanılacak olan protez dişler, hastanın ihtiyacına göre değişiklikler gösterir.

Sabit Protezler: Sabit protez, metal veya zirkonyum destekli porselen kron ve köprüler inley porselenler hsatanın ağızda kalan dişlerinin üzerine  yapıştırılan bir protezler çeşididir. Sabit olarak yapıştırıldıkları için, ancak diş hekimi tarafından çıkartılabilirler .

Hareketli Protezler: Genel olarak, ağızda bulunan bütün dişlerin kaybedildiği zamanlarda uygulanan protez çeşididir. Günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin dişlerinin büyük kısmını veya tamamını kaybeden bazı hasatların  tercih ettikleri  bir protez çeşididir. Hasta bu dişleri kendisi istediği zaman çıkarıp takabilmektedir.

Total Protezler: Hastanın bütün dişerini kaybetmiş olduğu durumlarda uygulanan bir protez çeşididir.Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

Parsiyel Protezler: Dişlerin bir kaçının kaybedilmesi halinde, parsiyel protez uygulanır. Bu sistem ile protez, hastanın ağzına kanca ve  tırnak yardımıyla hastanın kalan dişlerinden destek alarak tutturulur. Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

Hassas Bağlantılı Protezler: Daha estetik görünümü olan (kanca barındırmayan) protez diş uygulamasıdır. Bir miktar diş eksikliği olan hastalarda uygulanabilmektedir. Protez üzerindeki hassas bağlantı sayesinde ağızda oynaması engellenbilmektedir. Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

İmplant Üssü Protezler: Sabit protez ve hareketli protez olmak üzere, ikiye ayrılır. Sabit olanlar, tek ya da daha fazla diş kayıplarında implanttan destek alınması ile yapılan kron yada köprülerdir.Ancak hekim tarafından sabitlenip çıkartılabilir. Hareketli olan grupta ise, ağızda bulunan bütün dişlerin tamıyla kaybedilmesi ve kemiklerin yeterli olmadığı zamanlarda  implanttan destek alınarak uygulanan bir protez çeşididir.Hasta istediği zaman takıp çıkartabilir.

Protezlerimi nasıl temiz tutabilirim?

 • Yemek yedikten sonra, hasta tarafından takılıp çıkartılan protezler suda yıkanmalı, yiyecek artıkları temizlenmelidir.Sabit olan protezler ise mutlaka diş fırçası ile temizlenmeli ayrıca hekimin önerdiği ara yüz fırçaları ve diş ipi ile  temizlik desteklenmelidir.
 • Günlük öğünlerin ardından ve mutlaka gece yatmadan hemen önce düzenli bir şekilde dişlerinizi ve protezleri fırçalamalısınız. Bu işlem sayesinde,  plak ve leke oluşumu önlenecektir.
 • Fırçalama sırasında su ve bir takım diş macunları yada protez bakım malzemeleri kullanılabilir. Aşındırıcı özelliği olan tozlar kullanılmamalıdır. Aksi taktirde, protezin dış yüzeyi çizilerek, bu yüzeyler üzerinde artıklar toplanmaya ve protez üzerinde renk değişimi oluşmaya başlar.
 • Protez temizliğinde, özel ara yüz fırçaları yada normal diş fırçaları  kullanılabilmektedir.
 • Protezin bütün yüzeylerini dikkatlice temizlemeye çalışın.
 • Eğer hareketli protez kullanılıyorsa geceleri protez, özel protez sıvılar içerisinde bekletilebilir. Kimyasal maddeye maruz kalmış olan protezinizi, iyice yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
 • Hareketli protezin içine işlemiş olan lekeler ve tartarlar, yalnızca bir doktor tarafından ultrasonik malzemeler ile temizlenebilir.

Protez dişlerin bakımının önemi nedir?

Protez dişlerin bakımı, dişlerin dış görüntüsünün herhangi bir zarar görmemesi ve ağız da oluşacak koku ile, ağız içinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı oldukça önemlidir. Bunun dışında, protez dişler temizlenmediği zaman diş etinde çekilmeler meydana gelebilir.

Protez dişlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

 • Sabit protezlerin temizliğinde eczanelerde sıklıkla bulunan özel diş ipleri kullanılmalıdır. Bu diş ipi sabit protezlerin temizlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Hareketli protezlerin temizliğinin en etkili yolu kimyasal sıvılarda bekletmektir.
 • Yemeklerden sonra protezler çıkarılıp su ile temizlenmelidir.
 • Öğün aralarında ve yatmadan önce mutlaka protezler fırçalanmalıdır.
 • Fırçalama işleminde normal ve protez diş fırçaları ve protez dişler için üretilen macunlar kullanılabilir.
 • Fırçalama işleminde bütün yüzeyler tam olarak temizlenmelidir.
 • Protez temizliğinde aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Çünkü diş yüzeyinde çizilmeler olur ve zamanla lekeler oluşur.
 • Protez üzerinde oluşan tartar ve protez içindeki kalıcı lekeler diş hekimi tarafından temizlenmelidir.
 • Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
 • Protez dişlerin takılmasından sonra da rutin olarak diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?