fbpx
 

Diş Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Şubat 2015 Arzu Yalnız0

dis-operasyonu

Tükürmeyin, Ağzınızı Çalkalamayın

Cerrahi operasyon sonrasında ağzınıza yapılan müdaheleden kaynaklanan kanamanın durması ve yaranın daha kolay iyileşmesinin sağlıklı olması için yaranın olduğu bölgesinde kan pıhtısının oluşması gereklidir. Bu yüzden ilk 2 saatlik süre zarfında ağzınızı çalkalamamaya ve tükürmemeye dikkat edin. Cerrahi işlem sonrasında yaralı bölgeye yerleştirilen tamponu yaklaşık 30 dakikalık süre ile ısırmaya gayret gösterin.

Sigara İçmeyin

Sigara ile ilgili bilinen diğer zararlarının yanı sıra sigara içmek yaranın iyileşmesini olumsuz yönde etkileyerek önemli problemlere neden olmaktadır.

Kanama

Ameliyat sonrasında ilk 48 saatlik zaman diliminde çok az bir kanama (sızıntı) elbette ki olacaktır. Bu durum oldukça normaldir. Sıcak ortamda bulunmak, sıcak banyo yapmak ve fazla efor harcamak kanamayı tetikleyebilir. Eğer kanama beklenenden fazla olursa ikinci defa steril gaz tampon ile yaralı bölgeye 30 dakikalık bir baskı uygulayın. Hala kanama devam ederse doktorunuza başvurun.

Ağrı

Operasyon sonrası ilk 2 gün ağrınız olabilir. Bu neden ile size verilmiş ilaçlarınızı doktorunuzun tembihleri doğrultusunda kullanmaya özen gösterin. İlaçları kullandığınız halde ağrılar 3. günden sonra artar ise doktorunuz ile görüşün.

Şişkinlik

Operasyonun yapıldığı bölgede, yanak, dudak ve boyun bölgesinde ameliyattan sonrasını takip eden 3 gün içerisinde şişkinlik (ödem) görülebilmektedir. Ancak bu süreden sonra şişlik git gide azalarak kaybolmalıdır. Ameliyattan sonraki 48 saat boyunca yüzünüze buz torbası ile set şeklinde buz tamponu uygulamak şişkinliği bir nebze önleyebilir. Bunun için su geçirmeyen bir torba içerisine buz koyarak havluya sarın ve 2 dakika boyunca uygulama yaptıktan sonra 1 dakika ara verin.

Ağız Açıklığında Kısıtlanma

Ameliyat sonra ki  2. ve 3.günlerde ağzınızı açmakta bayağı bir zorlanabilirsiniz. Bu durum operasyondan sonra oluşan ödemin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Ağızın açılmasındaki kısıtlanma 7 gün ile 10 gün içerisinde ortadan kaybolacaktır. Ameliyattan iki gün sonra açma kapama hareketlerinde sıkıntı devam ediyorsa yüzünüze sıcak havlu ve açma   kapama hareketleri uygulamak ödemin azaltılmasında yardımcı olacaktır.

Morluk

Ameliyatlı bölgeye yakın olan cilt altı dokulara kanın birikmesi sonucundan yüzünüzde ve cildinizde morluklar görülme ihtimali olabilir. Endişelenmenize gerek yoktur, çünkü bu olay tehlikeli değildir. Bu morluklar ağrıyı arttırmaz ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi de değildir. 7gün ile 10 gün içinde azalarak kaybolacaktır.

Beslenme

Ameliyat sonrası ilk 2 gün püre, yoğurt, muz, dondurma, vs. gibi tanesiz çorba, sulu, yumuşak ve ılık gıdalar ile beslenmeye gayret edin. Ameliyat bölgesine yakın olan dişlerinizi bir şeyler çiğnemek için kullanmayın. Bol bol su için. Alkollü ve kola gibi gazlı ve asitli sıvılar ile pirinç, bulgur gibi taneli gıdaları tüketmemeye özen gösterin. İyi beslenmeye çalışın.

Operasyon Sonrası Ağız Bakımı

Yaraların bir an evvel iyileşebilmesini istiyorsanız, ameliyatlı bölge dışındaki dişlerinizi normal günlerde ki gibi fırçalayarak diş ipi kullanın. Ameliyat bölgesindeki dişlerinizi 1 veya 2 gün sonra hekiminize danışarak fırçalamaya başlayın.Cerrahi alan büyükse asla diş fırçalamayın. Operasyondan sonraki günden itibaren yemeklerden sonra doktorunuzun vermiş olduğu gargara reçetesini uygulayın ya da bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuz eriterek ağzınızı çalkalayın. Bu karışım da gargara görevini görecektir.

Dikişler

Ameliyatınız sırasında ağzınızın içine dikişler yerleştirilmiş olabilir. Dikişleriniz yaklaşık 1 hafta sonra alınacaktır

Çekim günü meydana gelecek ağrılarla onu izleyen günlerde de çekimin durumuna göre hafif ve ağrı kesici ile kesilen ağrılar normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur; ancak çekimi izleyen günlerde başlayan, gece uykudan kaldıran, ağrı kesicilere karşın kesilmeyen, diş çekilmemiş gibi meydana gelen şiddetli ağrılar, yara yerinin enfekte olması, pıhtının kopması vs. gibi çekim yerinde normal olmayan bir olay olduğuna dair belirti verir. Bu durumda hekime başvurulmalı, gerekli ise pansuman ve tedavinin yapılması gereklidir. Hekim, ağızda gerekli pansumanı uygulayarak antibiyotik, ağrı kesici ve ağız hijyeni için gerekli gargarayı verdiğinde hemen bir rahatlama hissedilir. Ağrılar hemen kesilmese dahi; hafifler.

  • Cerrahi operasyon sonrası anestezinin etkisi sürdükçe yemek yenmemelidir
  • Sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçının.
  • Gün içerisinde ya da akşam yatarken başınızı yüksekte tutarak yatmaya özen gösterin.
  • Tedavi süresince doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları aksatmadan kullanmak ve ağız hijyenine özellikle dikkat edin. Operasyon sonrası hijyenik olmayan ağızda yaranın daha kötü olabileceğini unutmayın.

Operasyon sonrasını takip eden 3. günden sonra ağız hijyenine dikkat etmeye devam ederek günlük normal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Dudaklarınız açarak  yaralı olan yeri incelemeye çalışmayınız ve  yaralı olan bölgeye baskı uygulamayınız.  Aksi taktirde dikişlerinizin açılmasına sebep olabilirsiniz..

Operasyonun yapılmış olduğu bölgede his kaybı ve uyuşma hissi varsa hekiminizi mutlaka bilgilendirin.

1. ve 6. aylarda kontrol ettirmek üzere düzenli bir şekilde tekrar doktunuza görünmenizde fayda olacaktır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?