fbpx
 

Porselen Laminaların Ömrü Ne Kadardır? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Ocak 2015 Arzu Yalnız0

Laminate porselenler 1980 senesinden beri uygulanan bir yöntemdir. Dişlerinizin laminate uygulanabilir olup olmadığını çeşitli kritik noktalar değerlendirilerek hekim karar verecektir.

Lamina dişlere, doğal dişlerde dikkat edilmesi gereken durumlardan farklı bir koruma sağlamaya gerek olmaz. Buz kırma, fındık kırma gibi doğal diş minesine de zarar veren eylemleri lamine dişlerle de uygulamamam gerekir. Gece diş sıkma alışkanlığı mevcut ise kesinlikle hekimin tavsiye ettiği ve yaptığı gece plağını takmak gerekir. Havuç ve ayva gibi elastik yapıdaki besinleri kopartarak ya da ısırarak değil de lokmalar halinde tüketin. Bunların haricinde elma gibi yumuşak yapıdaki tüm besinleri her şeyi ısırarak yiyebilirsiniz. Dişetlerinizi de çekilmeyecek şekilde düzenli fırçalamanız ve kesinlikle her akşam özellikle yatmadan önce dişlerinizi diş ipiyle temizlerseniz lamina dişler oldukça uzun yıllar boyu kullanılabilir. Burada kesin bir süre vermemek gerekir, çünkü lamina dişler dişeti uyumu bozulduğu için ya da yapıştırıldığı dişin çürümesi gibi durumlarda değiştirilmelidir. Lamina dişleri 4-5 senede bir değiştirilip değiştirilmemesi bakımından kontrol ettirmek faydalı olacaktır. Çürük ve dişeti sağlığı açısından da 6 ayda bir kontrole mutlaka gidilmesi gereklidir. Bu kontroller olabilecek olumsuzluklar için bir tedbirdir.

Porselen Lamineler Neden Kırılır?

Yapıştırıcının akışkanlığı ve kalınlığı protez kenarında zaman ilerledikçe kırıklara yol açabilecek stres birikimini etkileyen yapılardır. Protez kenarlarının uyumu burada meydana gelebilecek plak birikimini ve dişeti problemlerini belirler. Temel olarak protez kaybı iki temel sebepten ortaya çıkar: 

Biyolojik ve biyomekanik sebepler:

Biyolojik sebepler:

1- ikincil çürükler (protez altında daha sonraoluşan)

2- Endodontik problemler (dişlerin kök-kanal sistemi ile ilgili problemleri)

3- Periodontal problemler (dişeti çekilmesi ya da dişi çevreleyen kemik doku kaybı)

Biyomekanik sebepler:

1- Yapıştırıcının bırakması

2- Protezdeki ana taşıyıcının kırılması

3- Porselen dışyapının kırılması

4- Estetik sorunlar

5- Kapanış roblemleri

Bununla birlikte, uygulanan malzemeler yanında diş hekimi ve diş teknisyeninin bir ekip çalışması içersinde olması hastaların estetik ve işlevsel problemleri gidermede kullanılan diş protezlerinin ömrünü etkileyen unsurlardır.

Porselen Lamina Dişlerin Düşme İhtimali Var mıdır? 

Yoktur. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri oldukça yüksektir. Şayet hekim uygulamada teknik hassasiyete ve titizliğe uygun hareket ederse laminalar, doğal dişlermişcesine kullanılabilir.  

Porselen Laminate Veneer Kuronların Bakımı 

 •   Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargarası kullanılmalı
 •   Ön dişlerle sert gıdalar için koparma işlemi yapılmamalı
 •   Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı varlığında gece plağı kullanılmalı
 •   Tırnak yeme alışkanlıklarından vazgeçilmeli
 •   Altı aylık kontroller ihmal edilmemeli

Porselen Laminelerin Bakımı

Sağlıklı, beyaz ve estetik bir gülüşe kavuşulduğunda, kişilerde bu görüntüyü yitirme korkusu alarma geçer. Ancak telaşa mahal olmamalıdır. Çok sert, kabuklu yemişler dişlerle kırmadıkça, pestil gibi yapışkan besinler dişlerle koparılmadıkça porselen lamineler kolay kolay hasar alamaz. Bu sebeple sert ve kabuklu yiyecekleri ön dişlerinizle asla kırmamak gerekir.

Hangi Macunu Kullanmalıyım?

Lamineler ilk yapıştığı zaman 10-15 gün kadar sıcak-soğuk hassasiyeti meydana gelebilir. Bu dönmede hassasiyet giderme amaçlı macunlardan kullanmak faydalı olabilir. Porselen lamineler renk değiştirmez bu sebeple ekstra beyazlatıcılı macunlar kullanmaya ihtiyaç duyulmaz. Çok aşındırıcı içeren macunlardan kaçınılmalıdır.

Porselen Lamineler Yapıldıktan Sonra Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma Alışkanlığı Meydana Gelirse Ne Yapmalıyım?

Gece plakları bu alışkanlık var ise ya da sonradan oluştu ise oldukça işe yarar bir çözüm olarak kullanılabilir.

Kola Tüketimi Porselen Lamineye Zarar Verir mi?

Verir. Porselen laminelerin yapıştıkları yüzeylerin sınırlarında kolanın asisinin çözücü etkisi kendini gösterir. Lamine düşmez ancak aşırı tüketim sonucunda hassasiyet meydana gelir.

Porselen Laminenin Ömrü Ne Kadardır?

5-15 seneye dayanan ve kullanılan lamineler mevcuttur. Kontroller ve iyi bir ağız bakımını laminelerin ömrünü uzatmak için oldukça faydalıdır.

Porselen Lamine Kimlere Uygulanır?

Kişilerin estetik gereksinimleri dikkate alındığı zaman hastanın bu estetik ihtiyacının nedenleri de göz ardı edilmemelidir.

 • Medya önünde olan daha belirgin ve estetik görüntüye ihtiyaç duyan kişilerde
 • Beyazlatma yapılmasına karşın arzu edilen beyazlığa ulaşılamayacak ağır lekelenmelerde (tetraniklin, antibiyotik lekelenmesi ve flourozis)
 • Hafif çarpışıklıklarda
 • Aralıklı (diestemalı) dişlerin kapatılmasında
 • Zamanla sararmış yıpranmış dişlerin, tekrar yapılandırılıp yeniden genç görüntülerine kavuşturulmasında
 • Gülüşte total bir değişim isteyip tam bir gülüşe kavuşmak isteyenlerde kullanılır. 

Porselen Lamine Kimlere Uygulanmaz?

 • 18 yaşından küçüklerde
 • Aşırı diş sıkanlarda
 • Mental bozukluklar olan hastalarda.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?