fbpx
 

Porselen Laminaların Avantajları Nelerdir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

9 Ocak 2015 Arzu Yalnız0

Porselen lamina, kişilerin dişlerine minimum müdahale ile hazırlanır. Hatta çeşitli hastalarda dişlere hiçbir şekilde müdahale edilmez ve sadece ölçüsü alınarak porselen diş laboratuvarında lamina porselen hazırlanır. Tamamlanmış bir Lamine Diş’in kalınlığı yaklaşı 0.5- 0.7 mm kalınlığında olmaktadır. Dişlerin sadece ön yüzeylerinde preparasyon uygulandığı için konservatif tedaviler arasında kendine yer bulur.

Estetik diş hekimliği bakımından önemli ve popüler bir yöntem olmasının nedeni ise, ışık geçirgenliğinin oldukça fazla olmasıdır. Işık iletkenliği olması, yapılan protezin doğal dişler ile aynı reaksiyonu vermesine yol açar.

Estetik bir görüntü kazandırabilmek için hastanın ağzında uygulanacak işlem oldukça süresi çok kısalmıştır. Dişin küçültülmesi için zaman kaybedilmez bu sebeple de avantajlı bir sistemdir. Diş hekiminin aldığı ölçü üzerinde, diş laboratuvarında güçlendirilmiş porselenden temin edilir.

Porselen Laminalar Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

 • Dişler arasındaki diastema ismi verilen boşlukları kapatmak için en estetik çözüm porselen laminadır. Diş renginden hoşnut olmayan kişilerde diş beyazlatmanın neticesinden memnun kalınmaz ise porselen laminalar ile arzu edilen renk elde edilebilir. 
 • Farklı ortodontik temelli estetik bozukluklarda, lamina porselenler tercih etmek de uygundur. En uygun tedavi ortodontik tedavi tekniğidir, fakat bazı kişiler tedavi süresinin uzun olması sebebiyle ile ortodontik tedaviyi tercih etmezler. Bu gibi durumlarda lamina porselenler konservatif bir şekilde estetik görüntüyü kazanmak için alternatif bir tedavi seçeneği olarak ortaya çıkar. 
 • Kırık neticesi madde kaybı meydana gelen dişlerde ve eski dolguların bozulan renk ve yapısını düzeltmek için tercih edilebilir.
 • Dişlerin zaman içerisinde aşınması surattaki ifadeyide etkiler. Dikey boyut kısaldığı için yüzde bir çökme meydana gelir. Porselen laminalar dişlerin dikey boyutunu tekrar sağlamak için ön grup dişlerde iyi bir çözümdür.

Lamina Porselenlerin Avantajları Nelerdir?

 • Dişlere oldukça az bir müdahale ile uygulanabilmesi en büyük avantajıdır, bu durum sebebiyle çok kısa çalışma süresi, hastalar açısından konforludur. Bunun dışında minimum müdahale edilmesi sebebi ile dişler için daha konservatif bir tedavi olarak kendine yer bulur.
 • Başka bir önemli avantajı ise ışık geçirgenliğinin doğal dişlere oldukça fazla yakın olmasıdır. Bu sebeple çok doğal bir görünüm sağlamak mümkündür.
 • Diş ve diş eti birleşiminde kusursuz bir geçiş sağlamak mümkündür. Metal destekli porselen köprülerde oluşabilen diş eti kısmındaki yansıma porselen laminalarda meydana gelmez.
 • Toplam tedavi süresi de oldukça minimum seviyede tutulur. Metal provası, zirkonyum alt yapı provası, cila ( glaze ) için ayrı seans, gibi aşamalar bulunmaz.
 • Lamina porselenler cilalanmış olarak prova edilir. Cilası yüksek dereceli porselen fırınlarında yapılır bu sebeple de aşınma direnci fazladır. Dolayısıyla sigara, çay, kahve gibi faktörlerden etkilenmez ve üzerinde diş taşı oluşumuna yol vermez.

Lamina Porselenlerin Dezavantajları Nelerdir?

 • Dişlerin hazırlanmasından, ölçü aşamasına kadar oldukça titiz ve hassas bir çalışmayı gerektirir. 
 • Bu aşamadan sonraki laboratuvarda yapılacak olan işlemlerde büyük bir hassasiyet ve deneyim gerektirir. Çünkü hazırlanacak olan protezin kalınlığı ortalama olarak 0.5 milimdir. 
 • Lamina porselenlere yüksek direnç sağlayan bonding aracılığı ile yapıştırılması da büyük hassasiyet gerektirir.
 • Klasik tedavi tekniklerinden daha maliyetli olduğu için kişiler pahalı bir yöntem olarak görülebilir.
 • Oldukça nadir bir şekilde görülse porselen yaprakçıklar dişten ayrılabilir. Bu, genellikle yapıştırma yönteminin ve hekimin hatasından kaynaklı olabilir. Bu gibi bir durumda porselen laminalar tekrar bonding aracılığı ile yapıştırılabilir.

Lamina Porselen Fiyatları

Lamina porselenler eskiye nazaran daha uygun olmasına karşın diğer yöntemlerle kıyaslandığında halen daha fiyatlıdır. 

Çok başarılı estetik neticeler elde edilmesi sebebi ile Estetik Diş Hekimliği uygulamalarında yaygın bir şekilde tercih edilen bir tekniktir.

Porselen Lamina Nasıl Uygulanır?

Tedaviye başlamadan önce tedaviye hazırlık aşamaları mevcuttur.  Diş etlerinin sağlıklı olması gerekir, yüksek estetik beklenti istendiğinde, ilk olarak diş taşı temizliği, küretaj gibi diş eti tedavilerine gerek duyuluyor ise, bu tedaviler uygulanır. Başlangıç kaydı için ağızdan ölçü alınması dişlerin ilk halini saklamak ve ön çalışmaları yapmak için gereklidir.

Şayet diş normalden geride bulunuyor ise aşındırmaya ihtiyaç olmayabilir. Gerekli ise lokal anestezi uygulanarak dişler uyuşturulur, dişlerin yalnızca ön yüzeylerinde çok ince bir tabaka kaldırılır.

Ardından lamina porselenlerin hazırlanacağı esas ölçü alınır. 

Buraya kadar olan aşamalar hasta ağzında yapılan uygulamalardır ve diğer tedavilerden çok daha kısa sürede tamalanır.

Laboratuvar işlemleri: Bundan sonraki aşamalarda, hassas  ve titiz bir laboratuvar çalışması yapılması gerekir. Cad-cam veya klasik teknik olan güçlendirilmiş porselenden üretilen porselen laminalar hazırlanır. Ortalama olarak 5-6 gün içinde porselen laminalar hazırlanmış olur. Bu süre yapım yöntemine ve hasta ile uygulamanın zorluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Buradan sonra hazırlanan protezlerin ağızda prova edilmesi aşaması vardır. Ağızdaki estetik görüntü değerlendirilir, kişinin beklentilerini karşılayıp karşılamadığını da kıyaslayabilmek adına prova aşamasında hastanın neler düşündüğü ile ilgili konuşulur. Düzeltilecek yerler var ise yeniden üzerinde çalışılması için yeniden diş teknisyenine gönderilir.

Son aşama Laminaların yapıştırılması uygulamasıdır. Bu aşamada da çok hassas, çok titiz bir işlem yapılması gerekir. Hekim ve asistanı beraber çalışır ve porselen yaprakçıkları bonding aracılığı ile dişe yapıştırır.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?