fbpx
 

Dişlerde Kalıcı Beyazlık Mümkün mü? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

8 Ocak 2015 Arzu Yalnız0

Kalıcı diş beyazlatma uygulaması, farklı sebeplerle renk değiştirmiş ve sararmış olan dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için yapılan bir çözümdür. Dişlerin yapısında yani, mine ve dentin tabakasında meydana gelen renklenmeleri giderme uygulamasıdır.

Güzel ve sağlıklı bir gülümseme için beyaz dişler kişinin kendini güvenli ve iyi hissetmesi için oldukça önem teşkil eder. Fakat dişlerin oluşumları sırasında ortaya çıkan yapısal bozukluklar, küçükken ya da henüz anne karnındayken uygulanan bazı antibiyotikler, tüketilen besinler ve içilenler hatta içilen sulardaki flor miktarı dahi dişlerde renklenmeye yol açabilir. Bunların dışında yaşlılık, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da dişlerdeki beyazlığın yitirilmesi için bir faktördür.

Yediğimiz içtiğimiz çay, kahve, sigara, içerisinde renklendirici olan tüm içecekler, vişne suları, kırmızı şaraplar, nar suları bunların tümü zaman geçtikçe dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında biriken renkli organik ve inorganik maddeler neticesinde dişlerin koyulaşmasına sebep olur.

Rengi koyulaşmış ya da sararmış dişlere porselen kaplama vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da isimlendirilen kalıcı diş beyazlatma tekniği uygulanır ve bu uygulama neticesinde dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılma sağlar.

Kalıcı Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Dişleri beyazlatmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Birinci yöntem diş doktoru ile profesyonel beyazlatma (Office bleaching), diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma (Home bleaching) yöntemidir.

Klinikte Lazer Yardımı İle Kalıcı Kalıcı Beyazlatma Yöntemi

Klinikte diş doktoru gözetiminde profesyonel beyazlatma yöntemi ise aşağıdaki şekilde uygulanır:

Ağartıcı ilaç bu yöntem hakkında tecrübeli olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.

Beyazlatılacak dişlerin üzerine LAZER IŞIĞI belli bir süre tutulur.

Lazer ışığı dişi beyazlatmayı sağlamaz. Yalnızca beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlar ve gerekli kimyasal reaksiyonun başlamasına yardım eder. Lazer dişin içine işlemez.

Bu uygulama 1 saatten kısa sürede tamamlanır ve anında sonuç vermesine karşın istenilen beyazlık seviyesi için birden fazla seans gerekebilir.

İşlem tamamlandığında sonuç hemen fark edilir.

Evde Uygulanan Beyazlatma Yöntemi

Diş hekimi hastanın ağzından ölçü alır ve dişlerin üzerine takılabilecek ince lastik kalıpları hazırlatır.

Hasta, kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirir ve bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6 – 8 saat takar.

Bu tedavi ortalama 1-4 haftada tamamlanır.

Kalıcı Beyazlatma İşlemi Herkese Uygulanabilir Bir Yöntem midir?

Hemen hemen herkese uygulanabilir bir yöntemdir. Fakat, tedavinin etkili olamayacağı çeşitli durumlar söz konusudur. Diş hekimini, tam bir ağız içi kontrol ve tanısı ile dişlerin bu uygulama için uygun olup olmadığına karar verecektir. Dişler sağlıklı ise beyaz ve doğal gülümseme için diş beyazlatma etkin bir çözümdür. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş dişeti hastalığı olan kişiler, tedavilerini tamamladıktan sonra beyazlatma işlemini yapabilirler. Bunun haricinde büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklara tavsiye edilmez. Bunun dışında hamilelere ve emziren annelere de yapılması önerilmez.

Kalıcı Beyazlatma İşlemi İle Porselen Kaplama ve Köprü Protezleri de Beyazlatılabilir mi?

Tüm kalıcı beyazlatma teknikleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu durumda, porselen kaplama kuron ve köprüler ya da dolgular beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için tüm bunların değişmesi gerekebilir.

Kalıcı Beyazlatma Güvenli Bir Tedavi midir?

Dişlerin beyazlatılması diş hekiminin gözetimi altında uygulandığı koşullarda etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri herhangi bir şekilde kesinlikle zarar görmez.

Kalıcı Diş Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Uygulanan ilacın markası ve içeriği
  • Bu konuda tecrübeli bir hekimin tedavisi altında olmanız
  • İlacın kullanılma şekli ve tedavi süresi

Çoğunlukla diş hekimleri klinikte beyazlatma uygulamasını tercih etmektedirler.

Evde Beyazlatma İşlemi Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Diş etlerinin korunması:

Beyazlatma jelleri dişetlerini biraz tahrişe uğratabilir. Bu sebeple dişetlerine taşırılmaması gerekir. Ev tipi uygulamalarda kalıbı ağza yerleştirdikten sonra jel dişetine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel temizlenmelidir. Ofis tipi yöntemlerde ise hekiminiz dişetini izole etmek için özel bir köpük kullanır.

Kullanım süresinin doğru ayarlanması:

Ev tipi beyazlatmada hekimin tavsiye ettiği sürlerde ve düzenli olacak şekilde kullanılması gerekilir. Bu durum dışında istenilen sonuç elde edilmez.

Sıcak-soğuk hassasiyetinin kontrol edilmesi:

Beyazlatma ardından ender olarak ” sıcak-soğuk hassasiyeti ” ortaya çıkabilir. Fakat bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Beyazlatma uygulaması diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz.

Uygulamanın sürekliliği:

Beyazlatma kalıcı bir uygulamadır. Fakat aşırı sigara kahve ve çay tüketenlerde zamanla renk geriye dönebilir. Hasta diş temizliği konusunda yönlendirilir. Çoğunlukla birkaç sene sonra tek seferlik bir uygulama ile beyazlatma pekiştirilebilir.

Kalıcı Diş Beyazlatma İçin En Uygun Yöntem Hangisidir?

Şayet her akşam dişlerde kalıpların düzenli olarak yerleştirilemeyeceği düşünülüyorsa, yerleştirmek unutulabilirse, ihmal edilebilirse ya da sonuçları beklemek için çok uzun beklemek istenmiyorsa ofis tipi beyazlatma daha uygun bir çözüm olacaktır. Bu çözüm şayet dişler renk olarak birbirlerinden farklılarsa dişlere teker teker ilgilenilebilmesini olanağı da sağlar.

Diş Beyazlatmanın Zararları Nelerdir?

Diş beyazlatma uygulanan hastaların çok az bir kısmı uygulama ardından sıcak- soğuk hassasiyet duyabilir. Bu da dişlerdeki hafif aşınma ve mine çatlakları sebebiyle olur ve kısa sürede kendiliğinden geçer. 

Kalıcı Diş Beyazlatma İle Dişlerde Sağlanan Beyazlık Ne Kadar Dayanır?

Diş beyazlatma (Bleaching) ile elde edilen dişlerinizdeki beyazlık gerekli şartlar sağlandığı taktirde oldukça uzun sürelidir fakat bu süre kişiye bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi kısaltabilir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?