fbpx
 

Diş Beyazlatma Sigara Bırakmaya Yardımcı mı? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

8 Ocak 2015 Arzu Yalnız0

Bleaching (Diş Beyazlatma) İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyazlatma dişlerin yapısında yani mine ve dentin tabakasında meydana gelen renklenmeleri giderme uygulamasıdır. Şu anda yapılan iki farklı beyazlatma yöntemi mevcuttur. Bunlardan ilki hastanın tek başına uygulayabileceği bir tekniktir ve aşamaları şu şekildedir:

Hekim, hastanın ağızdan ölçü alır ve dişlerin üzerine takılabilecek ince bir lastik kalıpları hazırlarlar,

Hastanın kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirilir ve bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6 – 8 saat takması gerekir (tercihen uykuda),

Tedavi yaklaşık olarak1 – 4 hafta içinde sonlandırılır.

 

İkinci teknik ise klinikte bir hekim tarafından uygulanan beyazlatmadır. Şu şekillerde uygulanır:

Ağartıcı ilaç bu uygulama hakkında tecrübesi olan bir hekim tarafından diş üzerine koyulur.

Beyazlatılacak olan dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belirli bir süre zarfınca tutulur.

Uygulama tamamlandığında sonuç derhal fark edilir.

Her iki teknikte etkin tekniklerdir. Ancak tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk tamamlanmak istendiğine ve hekimin kararına bağlıdır.

 

 

Dişlerde İstenmeyen Lekelerin Oluşma Nedeni Nedir?

Bu durumun farklı birçok nedeni olabilir. En sıklıkla sebep olanları ise; yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin yani; 

 • kahve
 • çay
 • kola
 • sigara tüketimi
 • travmalar
 • eski protezler
 • kaplamalar
 • dolgular

Dişlerin oluşumu süresince kullanılan antibiyotik (tetracycline) ya da aşırı florit tüketimi de dişlerde istenmeyen renklenmelere sebep olur.

Bu durum dişin yapısından ileri ötürü kaynaklanabileceği gibi diş etkenlerin boyaması ile gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür sebebi ile yaşlılıkla, dişe gelen bir darbe sonucuna da bağlı olabilir.

Diş Beyazlatmanın Başarıya Ulaşması İçin

 • Uygulanan ilacın markası ve içeriği
 • Bu alanda tecrübelei bir hekimin tedaviyi gerçekleştirmesi
 • İlacın kullanılma şekli ve tedavi süresi

Beyazlatılan Dişler Ne Kadar Süre Beyaz Kalır?

Çeşitli diş beyazlatma (bleaching) yöntemleriyle beyazlatılan dişler bir kaç sene beyazlığını korur. Ancak bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkileyen faktörlerdir.

Akıldan çıkarılmaması gereken şudur ki, bleaching her zaman istenilen beyazlığın oluşmasını sağlamaz. Beyazlama oranı hastanın dişlerinin beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki tonu ile ilgilidir ve kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu sebeple diş hekimi ile beklentiler uygulama yapılmadan önce konuşulmalıdır.

Diş Beyazlatma ya da diş ağartma, genel dişhekimliğinde oldukça fazla uygulanan bir işlemdir ancak buna rağmen esasında Estetik/Kozmetik Dişhekimliğinin alanıdır. Hemen hemen herkes beyaz dişlerle yapılan bir gülüşü oldukça çekici ve sağlıklı bulur. Genelde süt dişleri, erişkinlik dişlerinden daha beyaz olur. Kişi yaş aldıkça dişlerinin rengi de zamanla daha koyulaşır. Bu koyulaşma diş minelerinin mineral yapısındaki değişimden dolayıdır. Dişler bunların yanında, bakteri pigmentleri ve tütün kullanımından dolayı gerçekleşen renklenmelere de maruz kalabilir.

Beyaz dişler, gençlikle özdeşleştirilir. Estetik görünümlü olmak isteyen kişiler tarafından oldukça arzulanırlar. Fakat şu da anlaşılmamalıdır, abartılı beyaz dişler doğal durmaz. Dİşin kendi renk tonlarını ve doğal rengini bulması gerçek anlamda diş beyazlatma işlemidir. 

Diş Beyazlatma Sigara Bırakmaya Yardımcı mı ?

Sigarayı bırakmak elbette ki en etkin yöntemi diş beyazlatma değildir. Fakat diş beyazlatma işlemi ardından dişlerindeki farkı gören hastalar bu sonucu gözleri kapalı reddedemediği için, sigara içerken iki kere düşünürler. Çünkü düş beyazlatmanın olumlu etkileri ardından yeniden sigara içip dişleri eski haline getirmek insana vicdani olarak bir rahatsızlık verir ve bu sebeple de iki kere düşünürler. Bir kısmı sigarayı da bırakmıştır, bir kısmı da ciddi oranlarda azaltmıştır.

Diş beyazlatma işlemi, diş kliniklerinde ortalama olarak bir saat içerisinde tamamlanır. Hatta kimi zaman hastalar öğle tatilinde gelir ve işlerine bembeyaz dişlerle döner. Çoğunlukla, insanlar bu beyazlıktan oldukça memnun kalırlar ve elbette ki eski sarı ve lekeli hallerine geri dönmek istemezler. Diş beyazlatmada kalıcılık 18-24 ay arası bazen de daha uzun olarak hastanın beslenme alışkanlıkları ve nikotin kullanımına bağlı olarak değişebilmektedir. 

Nikotin dislerde lekelere yol açan tek kötü alışkanlık olarak tüm suçları üzerine olmaz. Nikotinin yanı sıra; kafein, kirmizi sarap, soslar, genetik özellikler ve birçok boyar madde dislerde renklesmelere yol açar. Ancak renklesmenin ne denli fazla olduğu ve dislerdeki sararma bu gibi maddelerin ne kadar fazla tüketildigiyle ilgilidir. Bu sebeple sigara alışkanlığı olan ve bunun dışında da kafeinli içecek tüketen hastaların dislerinde normalden daha fazla sararma ve leke bulunur. Bu gibi alışkanlıkları olan hastalarda diş beyazlama b bir seanstan daha uir seanstan uzun sürer. Bu şekilde de zamanını ve parasını harcayan biri dişlerini beyaztlattıktan sonra rahat rahat sigara içemez. Elde edilen sonuçla birlikte sigarayi birakma cesareti artar ya da en azından  mutlaka azaltır. Zaten sigarayi birakmayi amaçlayan fakat bir türlü buna cesaret edemeyen kimi hastalar dis hekimlerini ziyaret edip dislerini beyazlattiktan sonra bu aliskanlikların vazgeçer. 

Sigaranın Dişlere Zararları

Sigara ve tütün kullanımı ağız için oldukça kötüdür, oldukça olumsuz özellikleri mevcuttur. Dİşlerde ciddi sarı lekeler yapmasının yanında daha birçok zararı vardır. Bu zararlardan bazıları şu şekildedir;

 • Dişlerin üzerinde katran artıkları ya da koyu-kahverengi lekeler birikir.
 • Damakta kırmızı renkli iltihabi oluşumlar meydana gelir.
 • Dişeti hastalığına yatkınlık artar
 • Kötü ağız kokusu ciddi boyutlara ulaşır
 • Siyah kıllı dil görüntüsü
 • Ağızda doku bozuklukları (oral lezyonlar)
 • Dişeti çekilmesi

Ağız kanseri:

Sigaranın en büyük zararlarından birisi ağız kanseridir. Çoğunlukla ağız kanserlerinin %75’inde sigara ve alkol alışkanlığı olduğu bildirilmiştir. Kişi sigara alışkanlığından kurtulursa, ağız kanseri riski hemen ve önemli ölçüde azalacaktır. Sigara bırakıldıktan 10 sene sonra ağız kanseri olma riski, hiç sigara kullanmayan bir kişiye denk olur.

Ağız kanserinin belirtileri:

 • Ağızda ve boyunda ağrısız, alışılmadık şişlik, yumru ve şişlik oluşumu
 • Ağız içinde kısım kısım kırmızı ve beyaz bölgeler
 • Ağız ya da boğazdan gelen tekrar eden kanamalar
 • Çiğneme- yutkunmada güçlük çekmek

Düzenli olarak diş kontrolleri kanserlerin erken tanısında da oldukça önem teşkil eder.  Anormal bir doku değişikliği mevcut ise biopsi alınarak teşhise yollanır. Şayet ağız içinde anormal bir doku değişikliği mevcutsa hemen hekiminize başvurmak önemlidir.

Ağız Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

 • Şu durumlarda yüksek risk altında olunduğunu gösterir:;
 • Sigara ve Tütün Kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Sürekli güneş ışığına maruz kalma
 • Dudak ısırma, yanak çiğneme alışkanlığı
 • Kötü yapılmış protezler

Çeşitli erken işaretler:

yüz, boyun ve ağızda 2 hafta içinde iyileşmeyen ağrılar, uyuşuk alanlar

dudak, dişeti veya diğer ağız bölgelerinde oluşan şişlik, yumru veya kabarcıklar

beyaz, kırmızı veya koyu renkli alanların oluşması

ağız içinde tekrar eden kanamalar


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?