fbpx
 

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

8 Ocak 2015 Arzu Yalnız0

Dişlerinin renginden rahatsız olan kişilere kozmetik bir çözüm olarak diş beyazlatma, oldukça işe yarar ve etkin bir yöntemdir. Çok çeşitli sebeplerde renk değiştirmiş ya da kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında meydana gelen renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi uygulamasıdır.

Dişleri boyayan maddelerin (Sigara , çay , kahve cola vb.) fazla tüketiminden, eski dolgu, protez ve kaplamalar,antibiyotik (tetracycline) ya da aşırı florid tüketimi sebebiyle dişlerde lekelenmeler meydana gelir.

Bu lekelenmelerin ortadan kaldırılması için yapılan beyazlatma yöntemi iki farklı şekilde uygulanır.

Klinikte uzman bir hekim tarafından beyazlatıcı ilaç uygulanacak olan alana yerleştirilir ve beyaz renkli ışık belirli bir süre zarfınca tutulur. İşlem tamamlandığında sonuç gözle görülür şekilde fark edilir.

İkinci yöntem ise; bu yöntemi takiben kişinin evinde uygulayabileceği bir tekniktir. Hekim ağızdan ölçü alır ve kalıp hazırlatır. Hasta kendisi için hazırlanmış olan bu özel kalıbın içerisine beyazlatıcı ilacı yerleştirerek uygulanacak dişlerin üzerine hekimin tavsiye ettiği şekilde uygulamasını yapar.

Lazerle Diş Beyazlatma

Bu teknikte de yine bir miktar özel bir jel uygulanır. Fakat kimyasal malzemelerle yapılan diş beyazlatmadan değişik olarak yüksek enerjili özel bir ışın demeti uygulanır. Işık kaynağı bir seri LED ya da diyot-lazerden oluşabilir. Kesinlikle diş hekimi gözetiminde uygulanmalıdır.

Lazerle diş beyazlatma uygulamalarında çok kısa sürede daha iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

Dişetlerinde genetik olarak aşırı derecede mor renklenme (hiperpigmentasyon) olan kişilerde 3 ya da 4 seansta lazer ile soyma (peeling) uygulanarak, bu problem ortadan kaldırılabilmektedir.

Hızlı Beyazlatma Sunan Yerlere Dikkat!

Bu alanda elde edilen sonuçlar en önemli hedeftir. Başarılı sonuçlar elde edilemiyor ise, başarılı olabilmek mümkün değildir. Bu sebeple de yapılan işin süresine değil, sonucuna bakılmalıdır. Fiyat-performans ilişkisi esas olarak alınan sonuçlarla belli olur. Dünyadaki tüm farklılığı yaratan elde edilen neticelerdir.

”10 dakikada dişleriniz bembeyaz!” gibi sloganlara aldanmamak gerekir. Elbette ki dişlerin durumuna göre 2-3 diş beyazlatma seansı ile (15’er dakikalık) uygulanan profesyonel yöntemlere nazaran, “Hızlı Beyazlatma” olduğu iddia edilen tekniğin neticeleri her zaman başarıya ulaşamayabilir. Şayet daha önce dişler beyazlatıldıysa, 10 dakikalık seans neticesinde beyaz bir sonuç elde edileceği biliniyordur ancak bu sonuçlar uzun süreli değildir. 

En iyi ve en uzun süreli neticeleri elde etmek için gerçekten de 2-3 seans profesyonel diş beyazlatma uygulaması almak gerekebilir. Bunun nedeni beyazlatıcı maddenin diş minesini geçip, alttaki lekeli dentin tabakasına ulaşması için belli bir süre geçmesi gerektiğidir. Dentin ismi verilen, dişlerinize doğal kemik veya beyaz rengi veren maddedir.

Beyazlaması amaçlanan asıl bölge burasıdır. Tek bir beyazlatma seansı uygulamasında gerçekte yalnızca diş minesi beyazlatılmış olur ve uzun süreli kalıcılık sağlamak mümkün olmaz. Dentini doğru bir şekilde beyazlatmak ve kalıcı neticeler sağlamak için profesyonel bir teknikle, 15’er dakikalık iki ila üç seans beyazlatma yapmak gereklidir.

Tedavi Kaç Gün Sürer? 

• Diş yapısına göre 1 seans da sürebilir fakat hastanın dişlerinin doğal beyazlığına bağlı olarak maksimum2-3 seans sürebilir. Seansların yaklaşık süresi 30 dakika olmaktadır.

Lazerin Tedavi Süresindeki Rolü Tam Olarak Nedir?

• Diş mine yüzeylerine yapılan bleaching(beyazlatma)ilacının aktivasyonunu sağlamak bleaching uygulamasında lazerin rolüdür.

İşlem Sürecinde ve Ardında Yapılan Diyetlerin Sebebi Nedir?

  • Asitli içecekler,
  • Sigara,
  • Tetrasiklin içerikli ilaçlar,
  • Kahve ve şarap tüketilmesi önerilmemektedir. Asitli içecekler dişlerin hassasiyetini arttırır. Kahve ve şarap ise renklendiricidir bu sebeple de tavsiye edilmez.

Uygulanan Kimyasallar Nasıl Dişi Birden Beyazlatır?

• Dişlerin dentin tübüllerindeki sıvı ile ilaçdaki sıvı yer değiştiriyor.Böylece dişlerdeki beyazlama meydana geliyor.

Evde Uygulanan Beyazlatma Yöntemleri Ne kadar Etkilidir?

• Evde uygulanan beyazlatma yöntemleri klinikte uygulanan seansı takiben hekim kontrolüyle yapıldığında var olan beyazlığı pekiştirmede ve kalıcılığını arttırmada hekimlere avantaj sağlamaktadır. Bunun dışında tonda biraz daha açılma sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken husus ev tipi beyazlatmanın hekim kontrolü olmadan alelade hazır plak ve marketlerde/eczanelerde satılan değişik ağartıcı ilaçlarla uygulanmamasıdır. Bu, diş ve diş etleri için oldukça zararlıdır.

Diş Beyazlatma İçin (alt-üst) Yaş Sınırı Var mıdır?

• Yaş sınırı mevcuttur. 18 yaş ve üzerine uygulanması genellikle uygun görülür. Hamile kadınlar ve çocuklara yapılmaz.

Yapılan İşlemin Etkisi Ne kadar Sürer?

• Diş beyazlatmanın etkisi dişlerin hijyen ve bakımına önem verildiği taktirde oldukça uzun sürelidir. Beyazlatma uygulandıktan sonra yeniden diş renginde geriye dönüş söz konusu olmaz.Fakat birey bu işlemi tekrarlatmak isterse uygulama 2 sene sonra yeniden uygulanabilir.

Beyazlatılan Dişlerin Rengini Korumak Adına Nelere Önem Verilmelidir?

• Tüketilen besinlerin, içilen sıvıların dişlerde etkileri olur fakat bu etkilerin giderilmesinde detertraj(diş temizletme) yeterli olacaktır.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?