fbpx
 

20 Yaş Dişleri Çektirilmeli midir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

8 Ocak 2015 Arzu Yalnız0

Kimi insanlar ağızlarında çıkan son diş olan yirmi yaş dişlerini hayatlarının geri kalanı boyunca çektirmek durumunda kalmayabilirler. Kimileri ise yirmi yaş dişlerini çektirmeyi bazen bu dişler dişetlerinden yüzeye çıkmadan karar verirler. Bu noktada karar vermeyi gerektirecek durumlar ise:

16 ile 19 arası bir yaşta iseniz, yirmi yaş dişlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

Diş hekimi, yirmi yaş dişini şayet öbür dişleri sıkıştırıyorsa, ağrıya yol açıyorsa ya da yüzeye çıkmaya çalışırken gömülü durumda kalmış ise çekilmesi gerektiğini söyleyebilir. Diş çekimi tüm bunların dışında, yirmi yaş dişinin dişetinden zorlanarak çıkması sebebiyle enfeksiyonlara sebep olabileceğinden tavsiye edilebilir.

Çene cerrahları çoğunlukla daha genç hastalarda yirmi yaş dişi çekiminin bu dişlerin tam olarak gelişmediklerinden dolayı dişin köklerinin ve kemiğinin daha yumuşak olduğu bir zamanda daha kolay olduğunu düşünürler. Genel olarak yirmi yaş dişlerinin çekilmesi uygulaması daha genç yaşta daha kolay olacaktır ve iyileşme hızı da aynı şekilde daha iyi olacaktır. Bazı diş hekimleri 20 yaşına gelmeden önce ileride meydana çıkabilecek problemleri engellemek amaçlı gömülü yirmi yaş dişlerini çektirmenin en iyi çözüm olduğunu söylemektedir.

Yirmi yaş dişleri ie ilgili herhangi bir problem yaşanmamış olabilir. Şayet hastanın yaşı 30’dan fazla ise ve herhangi bir yirmi yaş diş problemi yaşanmadıysa, büyük ihtimalle ileride de bu problemler yaşanmayacaktır. Sağlıklı ve düzgün çıkmış yirmi yaş dişleri genellikle çürüme harici sorun çıkartmayabilirler.

Yirmi Yaş Dişlerini Çektirmenin Riskleri Nelerdir?

 

Şayet bir yirmi yaş dişi çektirilirse aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

 • Dişin çekildiği alandaki diş etlerinde ve diş oyuğunda ağrı ve şişme
 • Ortalama 24 saat süresince tamamen durmayan kanama
 • Çeneyi açarken ortaya çıkan ağrı ya da yaşanan zorlanma (çene kilitlenmesi)
 • Yavaş iyileşen diş etleri
 • Kaplama ya da köprü yapılmış dişlerde hasar ya da yirmi yaş dişin yanındaki dişin köklerinin hasarı
 • Koruyucu kan pıhtısının hemen yitirilmesi durumunda oluşan, iyileşemeyen diş yuvasındaki ağrılı bir iltihaplanma durumu

Çenedeki sinirlerin iltihaplanması ya da yaralanması sebebiyle lokal anesteziklerin etkisinin geçmesinin ardından ağızda ve dudaklarda kalan uyuşukluk. Uyuşukluk çoğunlukla kendiliğinden geçer, ancak nadir şekilde görülen durumlarda kalıcı olabilir.

Bir yirmi yaş dişinin üst çeneden çekilmesi durumunda sinüs boşluğuna doğru oluşan bir açıklık

Gömülü olmayan yirmi yaş dişlerinin çektirilme kararı, çoğu insanın operasyondan sonra yaşayacağı düşük sinir hasarı kadar ağrı ve şişmeye değmelidir.

Genel anestezi genellikle yirmi yaş dişi çekilmesi esnasında kullanılır ve genel anestezi uygulanan bütün ameliyatların ufak bir ölüm riski ve başka komplikasyonları mevcuttur.

Yirmi Yaş Dişlerini Çektirmemenin Riskleri Nelerdir?

Şayet yirmi yaş dişleri çekilmezse, aşağıdaki problemler ortaya çıkabilir:

 • Yirmi yaş dişlerinin yerleşebileceği kadar yeterli bölge olmadığında gömülü kalabilir ve hiçbir zaman dişetinden baş gösteremeyebilir.
 • Yirmi yaş dişleri üzerlerinde dişeti parçasının büyümesine yol açar ve kısmen baş gösterebilir. Besinler bu dişeti parçası altına girebilir ve dişetlerinizin kızarık, şişmiş ve ağrılı olmasına yol açabilir. Bunlar dişeti parçasının altında büyüyen mikropların enfeksiyona yol açtığının belirtileridir.
 • Yirmi yaş dişlerinin biri ya da daha fazlası çok kötü bir ağrı ya da acı ile dişin üstünden ileri doğru ya da geriye doğru veya her iki yöne doğru çıkabilir.
 • Öbür dişlere ve kemiğe verilen hasar ya da enfeksiyon gibi daha ciddi problemler gömülü dişler sebebiyle oluşabilir. Bir sıvı kesesi gömülü bir diş çevresinde ortaya çıkabilir ve kese yanındaki dişlere, çeneye ve kemiklere kalıcı bir hasara sebep olabilecek bir kiste dönüşebilir.
 • Yirmi yaş dişlerini tutamaması halinde ağzın arkasında çürük ve dişeti hastalığı oluşma riski daha fazladır, çünkü ağzın o bölümünü düzgün olarak fırçalamak ve diş ipi ile temizlemek oldukça güçtür. Ancak şayet diş hekimi senede bir ya da iki defa ziyaret edilirse çürükler ve dişeti hastalığı erken bir aşamada tespit edilebilir ve tedavi edilebilir.
 • Şayet ortodonti tedavisi görecekseniz yirmi yaş dişlerinin yerinde kalmasına izin vermek tedaviyi etkileyebilir.

Yirmi yaş dişini çektirmeye karar vermek:

Yirmi yaş dişinizi çektirme sebepleri;

 • Yirmi yaş dişleri çıkabilecekleri yeterli alana sahip değilse gömülü kalabilir.
 • Yirmi yaş dişleri çekilmezse diş eti hastalığı ya da çene enfeksiyonu yaşama olasılığı fazlalaşır.
 • Zamanla daha da kötüye gidebilecek bir sağlık problemi mevcut ise sağlıklıyken yirmi yaş dişinizi çektirmek daha uygun olur. Yirmi yaş dişini çektirmek oldukça güç bir ameliyat olabilir ve küçük ya da büyük çaplı komplikasyon risklerine yol açabilir.
 • Gömülü bir yirmi yaş dişi etrafında bir sıvı kesesi (kist) meydana gelirse yanındaki dişlere ve çeneye kalıcı hasarlara sebep olabilir.
 • Yirmi yaş dişleri çıkıyorsa diş hekiminin düzeltici ve güçlendirici bir diş bakımı (diş telleri ve kaplamalar gibi) yapması güçleşebilir ya da yapılan diş bakımı zarar görebilir.
 • Yirmi yaş dişlerini çektirmeme sebepleri:
 • Yirmi yaş dişleri ilgili hiçbir zaman problem yaşanmayabilir.
 • Yirmi yaş dişini çektirmeden dolayı yaşanan riskin çok az olmasına karşın herhangi bir operasyona dair riskiniz olabilir.
 • Yaş 30’dan fazla ise yirmi yaş dişleriyle ilgili problemler yaşama riski oldukça az olabilir.
 • Yirmi yaş dişin yanındaki var olan dişler ve mevcut diş tedavisi dişin çekilme sürecinde hasar görebilir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?