fbpx
 

Gülüş Tasarımı Maliyetli Bir Tedavi mi? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

5 Ocak 2015 Arzu Yalnız0

Bir bireyin dış görüntüsünde ilk dikkat çeken bölge ağız kısmıdır. Dişlerin yapısı, sıralanışı ve rengi karşısındaki kişi için bir öngörü oluşturur. Bu sebeple de bütünlüğü sağlayan önemli ögelerden biri elbette ki güzel bir gülüş olmaktadır. Bunun için de düzgün bir diş yapısı gerekir. Bunun dışında gülüş; kişinin sosyal yaşantısındaki ilişkileri ve insanlarla olan etkileşiminin de nasıl olacağını belirler. Olumlu ya da olumsuz olarak etki yaparak kişinin kendine güvenli ya da güvensiz olmasına yol açar. Kişinin, gülümseme sırasında estetik bir görüntü sergilemesini sağlayan ufak ayrıntılar vardır. Diş estetiği ve gülüş tasarımı uygulamaları bu belli başlı kurallardan ilerleyerek; kişi için en ideal ve uygun gülüşü ve diş yapısını analiz eder. Sonuç olarak da bunu hedefler. Gülüş tasarımı için dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Estetik bir gülüş için, gözbebeklerinden geçen bölüm ve dişlerin orta bölümünden geçen hattın birbirine paralel olması ilk şarttır. Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki simetri yüz hatlarının imkan sağladığı ölçüde olması gülüşün daha etkili bir şekilde görünmesini sağlar. Ön dişlerin kesici kısımlarını birleştirecek bir alt eğri çizildiği zaman, bu eğri dudak eğriliğiyle aynı nicelikte olmalıdır. Bu boyutun korunması bireyin fark edilebilir şekilde genç ve fresh görüntü sergilemesini sağlar. Gülümsemeyle beraber gözüken diş eti hattının üst dudak çizgisine paralel olması ise dikkat edilecek en mühim noktadır. Estetik bir gülüşe sahip olmak adına o gülüşün genişliğinin de dikkate alınması gerekir.

Gülüş Tasarımı Çok Pahalı Bir Tedavi Mi?

Gülüş estetiği maliyetleri tedavi tekniğine göre değişkenlik gösterir. Tedavi yöntemleri kişinin ağız yapısına, düzeltilmesi gereken sorunlara, kişi için en uygun olan ideal gülüşe göre de değişkenlik gösterir. Hangi tedavi tekniğinin yapılacağı tedavinin maliyetini etkileyen mühim bir noktadır. Gülüş tasarımı için bazen hastanın dişlerinin beyazlatılması bile yeterli olabilir. Ancak bazen de daha işlem gerektiren bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu da elbette ki maliyetleri etkiler. Gülüş tasarımı ve diş estetiği, farklı tedavileri içeren ve belirli aşamalardan oluşan bir dönemdir.

Gülüş tasarımı, esasında üç ana husustan oluşur

İlk evrede ön değerlendirme konsültasyonu uygulanır. Bu muayene hasta ve diş hekimin tanışması, hastanın beklentilerini anlatması, doktorun bu beklentilerin ne denli uygun olduğunu söylemesi konuşularak geçer. Hastanın sorunları analiz edilir ve beklentileri de göz önüne alınarak uygulanabilecek en ideal tedavi karşılıklı olarak konuşulur. Kişinin beklentileri ile en iyi netice uzman bir hekim tarafından titizlikle sunulur. Bu muayenede, hastanın ağız içi, ağız dışı ve yüz fotoğrafları çeşitli açılardan çekilir. Ağız yapısı analiz edilir. Bu şekilde çenenin modeli oluşturulur. Dişlerin renk kaydı tutulur. Hastadan panaromik film istenir. Bu film, bütün diş ve çeneyi kapsayan bir röntgen alınmasını sağlar. Bu sonuçlar ışığında hastaya özgü bir gülüş tasarımı dizayn edilir.

İkinci evrede ise, ilk evrede alınan ağız modeli ve fotoğrafları kişi ile birlikte değerlendirilir. Bu incelemeler sonrasında kişiye tedavi seçenekli sunulur. Tedavilerin maliyetleri konusunda bilgilendirme yapılır. Uzman hekimin tecrübesi, kişinin bu uygulama sonucu nasıl bir gülüşe sahip olmak istediği ve kişiye özel kültür, ekonomik durum gibi faktörler de gözardı edilmeden en ideal gülüş tasarımına karar verilir. Tedavi sona erdiğinde, kişinin nasıl bir gülüşe sahip olacağı ilerleyen teknoloji sayesinde gösterilir.

Son evrede ise, hastayla birlikte en ideal tedavi planının üzerinden geçilir ve tedavi kesinleştirilir. Bu şekilde tedavi süreci başlatılır.

Gülüş tasarımı maliyetleri her klinikte aynı mıdır?

Gülüş tasarımı işlemleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavinin içerdiği işlemler farklı olacağı için de maliyetler de farklılık gösterir. Bu sebeple gülüş tasarımı fiyatları da bu oranda değişkenliğe sahiptir. Kimi zaman yalnızca dişsel sorunların çözülmesi yetebilir, ancak kimi zaman diş eti ve çevre yumuşak dokuları da kapsayan bir tedaviye gerek duyulabilir. Estetik bir gülüş sağlamak adına günümüzün şartlarında uygulanabilecek oldukça çeşitli tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavilerin içinde en pratik olanı bleaching yani diş beyazlatma adı verilen tedavi yöntemidir. Dişlerin yapısında ve görüntüsünde herhangi bir bozukluk yoksa, bu gibi basit bir beyazlatma işlemiyle daha güzel bir gülüş sağlanabilir. Bu sayede kişi daha ışıltılı ve beyaz bir gülüşe sahip olur.

Dişlerde doğuştan farklı sorunlar olabilir. Bunun için de diş tasarımı için çeşitli gülüş tasarımı uygulamaları düşünülür. Diş yapısında değişiklik yapılmak istendiği zaman bütün dişlere de bir işlem yapmaya gerek olmaz. Laminate adı verilen basit bir işlemle gülüşü düzenlemek mümkündür. Bu teknik, birkaç dişin işleme alınarak, tüm ağız yapısında bir değişiklik meydana getirmek olarak özetlenebilir. Gülüş tasarımı maliyetleri, kliniklerde teknolojil imkanlar, kullanılan malzemeler ve hastanın tedavi yöntemine göre klinikten kliniğe değişebilir.

Gülüş tasarımında dişlere ne gibi işlemler uygulanır?

Gülüş tasarımı işleminde dişler, dişetleri, dudak ve yanak gibi bölgelerde gerekli görülürse tümünde işlemler yapılabilir. İlk olarak dişlerin gülümsene esnasında ne miktarda ortaya çıkılması istendiği hakkında uzman ile görüşülür. Gerek duyulursa diş eti yukarıya alınır, dudaklar çok ince ise cilt dolgularıyla yeniden restore edilebilir. Botox ile dudak üstü ince çizgileri ve kasların düzenlenmesi yapılır. Bu aşamanın ardından dişler renk, biçim ve form olarak yeniden dizaynlanır.

Kimi zaman yalnızca porselen dolgularla bu işlemler uygulanır. Kimi zaman da Zirkonyum, Lamina gibi Protetik uygulamalar ile estetik gülüş tasarımı yapılır.

Her kişi istediği gülüş tasarımına sahip olabilir mi? Bunun için belli etkenler var mıdır?

Her kişinin kendine özgü bir iskelet yapısı ve ağız yapısı bulunur. Mucize değişikler yaratmak ne yazık ki mümkün değildir. Kişinin ağız yapısına uygun olan diş yapısı, gülüş tasarımının esas hedefidir.

Gülüş tasarımı yaptırmaya ihtiyaç duyanların aşağıdaki soruya ”evet” cevabını vermesi bu tasarıma gerçekten ihtiyaç duyulduğunun belirtisidir.

 • Başka birinin gülümsemesine imrendiniz mi?
 • Gülerken dişlerinizi göstermemeye çalıştığınız ya da elinizle ağzınızı sakladığınız oldu mu?
 • Fotoğraflarda gülümsemekten kaçınıyor musunuz?
 • Gülümsemenizde sizi rahatsız eden herhangi bir bozukluk mevcut mı?
 • Ağzınız iyice açık olarak gülümsendiğinde üst dudak, diş etlerini fazlaca gösterecek şekilde yukarı çıkıyor mu?
 • Dişlerde uygulanan tedavilerin (dolgu, kuron vb) doğal dişlerden farklı(renk, form vb) olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Dişlerinizin renginden memnun değil misiniz?
 • Dişlerinizde çapraşıklıklar ya da düzensizlikler mevcut mu?
 • Dişlerinizin arasında boşluklar göze çarpıyor mu?
 • Ön dişlerinizde çok sayıda dolgu ya da kırık mevcut mu?
 • Ön dişleriniz arasında rahatsız edici oranda ve büyük farklılıklar göze çarpıyor mu?

Öyleyse, gülüş tasarımı için bir uzman görüşü almanız faydalı olacaktır.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?