fbpx
 

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

20 Kasım 2014 Arzu Yalnız0

Bonding uygulaması yani adeziv sistem; dişlerin rengini ya da şeklini değiştirmek, boyutlarını büyütmek ya da dişlerdeki kusurları tedavi edebilmek için dişlere yapılan ilavelerle uygulanır. Bunun için kullanılan malzemeler yani mikrofil ajanlar, doğal dişlerde diş yüzeyine tutturularak dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarının kolayca giderilmesini sağlar. Bu uygulamalar günümüzde koruyucu diş hekimliğinde en fazla tercih edilen ve kullanılan işlemler arasındadır. Bu sayede kişilerde en az diş kaybı sağlanır. Hastalar herhangi bir acıya maruz kalmadıklarından, anestezi uygulamasına bile gerek kalmaz. Dişler son derece doğal bir görünüme kavuşarak, kişilerin yaşama daha iyi bakmasına yardımcı olur.

Günümüzde diş hekimliğinde estetik uygulamalar her geçen gün daha da kolaylaşmakta ve çok talep görmektedir. Bonding işlemi de son derece kolay bir uygulmam olmakla beraber son derece talep gören bir tedavidir.  Bu tip estetik uygulamaların en büyük avantajı maliyet olarak daha da uygun olması ve klinik ortamında bir- bir buçuk saat kadar bir süre de tamamlanabilmesidir.

BONDİNG UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Dişlerin renginden, şeklinden, boyundan, duruşundan memnun olmayan kişilerde uygulanan bonding uygulaması, bir-bir buçuk saat kadar süren bir işlemle tamamlanır. Diş hekimliğinde kullanılan adeziv kompozit dolgular sayesinde, çok çabuk ve başarılı bir çalışma yapılır. Bu adesiv malzemeler dişlerde yapışkanlık sağlayan maddelerdir. Adezivler estetik diş hekimliğinde temel unsurlardan biridir. Bonding uygulamasının bu derece başarılı olmasında, bu yapıştırma teknolojisinin yani adezyon tekniğinin büyük rolü vardır. Diş yüzeylerine yapılan cilalama işleminden sonra, diş yapısına çok yakın özellikteki maddeler bu adezyon tekniği sayesinde diş yüzeyine yapıştırılır. Kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman birisi tarafından yapılırsa, bonding uygulaması kişiye 5-10 sene sorun çıkartmadan hizmet edebilir.

Bu işlemin en büyük avantajı tedavi sırasında dişlerden hiçbir aşındırma ve dişlerden hiçbir eksilme yapmamasıdır. Arzu edildiğinde sökülebilir ve dişlere hiçbir işlem yapılmamış gibi eski haline dönmesi sağlanabilir.

BONDİNG NEREDE VE NASIL KULLANILMAKTADIR?

Adeziv teknolojisi, bonding toplumda yaygın olarak kullanılan beyaz dolgularda yani kompozit dolgularda, estetik diş kaplaması olan metal desteksiz lamina, zirkonyum, empress porselenlerde kullanılabilir. Gerek kompozit dolgu yaparken ve gerek estetik porselen kaplamalar olan lamina porselen kaplamalarını yapıştırırken sıkça kullanılmaktadır. Bu sayede dolguların tutuculuğu artmakta yapıştırılan laminaların çıkarılması dahi zorlaşmaktadır.

Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde kullanılan yapıştırıcı adesivlerin kalitesi artmış ve kullanımı çok daha kolay hale gelmiştir.

BONDİNG YAPILAN DİŞLERDE RENK DEĞİŞİMİ MEYDANA GELİR Mİ?

Bu alanda kullanılan mikrofil ajanlar, ileri teknoloji ürünü olup diş yapısıyla çok fazla benzerlik göstermektedir. Bu nedenle doğal dişlerin etkilendiği oranda renk değişimine uğrayabilirler. Dişlerin hazırlanması sırasında yüzeyde olan pürüzler, cilalama yapılarak mümkün olduğu kadar düzeltilmektedir. Bu yüzden lekelenme etkisine karşı son derece dayanıklı olur. Bunun dışında bazı içeceklerden ve bazı yiyeceklerden kaynaklanan renkleşmeler 6 aylık diş hekimi kontrolü sırasında cilalanarak giderilmektedir.

Yapılan tedavi sırasında dişimiz hangi renkte olduğu dikkate alınarak yapılan bonding uygulamaları son derece estetik ve hastanın gülüşünü olması geren seviyeye getirmesi sayesinde aslında gülüş tasarımının bir parçası olarak da kabul edilmektedir.

BONDİNG UYGULAMASI HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?

Bu uygulama estetik amaçla çocuklar hariç her yaş grubundaki kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Çocuklarda, özellikle dişlerin gelişimini takip etmek çok önemlidir. Bu yüzden bu yaşlarda estetik amaç la bonding uygulaması önerilmemektedir. Ancak kliniğimize başvuran hastaların arasında yeni çıkan ön dişleri kıran çocuklara da sıklıkla rastlamaktayız. Bu dişlere yapılacak bonding uygulaması ile dişleri eski haline getirerek çocuğun sağlıklı ağız ve diş gelişimini desteklemekteyiz. Yetişkinlere estetik amaçla yapılan bonding işlemi son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Bu sayede estetik görünüm ve gülüş daha güzel bir hale gelmektedir. Gülümsemeyle bütünlük sağlayan estetik dişler, kişinin özgüven kazanmasına, işinde, ailesinde ve çevresinde saygınlık ve hayranlık uyandırmasına neden olur.

BONDİNG UYGULAMASI SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bonding uygulaması estetik amaçla yapılmaktadır. Bu uygulamaların yapılmasından sonra, kişiler kendi doğal dişlerinde olduğu gibi özen göstermelidir. Dişleriyle sert maddeleri kırmaktan kaçınmaları, temizliğine ve bakımına dikkat etmeleri gerekir. Özellikle tırnak yeme gibi bir alışkanlığı olanlar bundan vazgeçmelidir. 6 aylık rütin kontrollere özen göstermeli ve özellikle dişlerde oluşturacak renkleşmeleri engellemek için sürekli tükettikleri renkli içecekleri ve yiyecekleri sınırlı hale getirmeleri gereklidir.

BONDİNG UYGULAMALARI PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?

Bonding uygulamaları estetik amaçla yapılan tedavilerdir. Diğer estetik amaçla yapılan tedavilere göre diş hekimliği alanında en uygun maliyete sahip olan işlemlerdir. Dişlerde kayıplara neden olmadan uygulanır. Kısa sürede tamamlanması, dişlerden herhangi bir eksilme olmaması ve geri dönülebilmesi sayesinde en çok tercih edilen estetik uygulamaların başında gelmektedir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?