fbpx
 

Bonding Nedir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

20 Kasım 2014 Arzu Yalnız0

Bonding uygulamaları estetik diş hekimliğinde kullanılan koruyucu yöntemler arasındadır. Bonding dişte hasara neden olmadan, diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan kompozit doğu malzemelerinin dişe yapıştırılmasıyla uygulanır. Hastada dişlerin arasındaki küçük aralıklar, küçük şekil bozuklukları bulunduğunda, dişler kesilmeden bonding malzemesi kullanılarak, dişlerin üzerine ilaveler yapılır. Diş hekimi bir heykeltıraş gibi kişinin gülüşüne uygun bir şekilde dişlerin yeniden şekillenmesini ve esteik bir görüntüyüyeniden şekillendirir. Dişlerde olan küçük, ufak tefek bozulmalar için bonding uygulamaları tercih edilebilir. Sorunların büyük olması halinde, lamineler ve porselen kronlar tercih edilebilir.

BONDİNG UYGULAMALARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Dişlere yeniden şekil verilirken, herhangi bir kesme işlemi yapılmamaktadır. Bu bonding uygulamalarının en büyük avantajı kabul edilir. Özellikle dişlerinde aralık olan kişilerde, yan dişlerin kesilmesine gerek kalmadan bonding uygulaması yapılarak, bu aralık bölge yarım saat gibi kısa sürede kapatılabilir.
  • Ağızda dişlerin gereğinden kısa olması kişilerin daha yaşlı görünüme sahip olmalarına neden olur. Kişilerin konuşma, gülme gibi eylemlerinde dişleri görünmüyorsa, bonding sayesinde boyları uzatılır ve daha dinamik bir görünüm sağlanır. Bu sayede görsel açıdan güzel dişlere sahip olunabilir.
  • Kişinin dişleri çok sarı bir görüntüde olabilir ayrıca ön dişlerde çürük veya kırıklar varsa yine yapılacak bonding uygulaması sayesinde daha beyaz ve diğer dişlerden ayırt edilmeden güzel bir gülüşe sahip olunabilir.
  • Hastanın lamine porselen veya full estetik porselen gibi nispeten daha maliyet gerektiren tedavileri düşünememesi durumunda da bonding uygulamaları daha mantıklı olabilir.
  • Daha sonra lamine porselen kaplama yapılmasını düşünen hastaya, önceden bonding uygulaması yapılıp nasıl bir görüntü ile karşılaşacağımızı gösterme şansını elde edebiliriz.

BONDİNG UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Koruyucu diş hekimliğinde en fazla kullanılan bonding uygulamalarında, dişlerin rengini değiştirmek, dişlerin şeklini değiştirmek, dişleri büyütmek ya da dişlerde olan kusurları gidermek için, dişlere bazı ilaveler yapılır. Bu ilaveler dişlerin özelliğine en yakın malzemelerle yapılır. Dişlerdeki mikrofil alanlar cilalanır ve kompozit dolguları yapıştıracağımız adesivler dişe sürülür. Daha sonra kompozit dolgularla dişler şekillendirilmeye başlanır. Bu şekilde dişler lekelenmelere karşı daha dayanıklı hale getirilir. Bonding uygulaması yaklaşık 1-1,5 saatte aynı seansta tamamlanır. 6 aylık rütin kontroller esnasında tüm dişlerde olduğu gibi bonding yapılmış dişler de takip altında tutularak gerekirse cilalanır.

Genellikle bonding uygulanan dişlerde herhangi bir problem gözükmese de, özellikle çay, kahve gibi renkli içecekleri yiyecekleri fazla tüketen hastalarımızda bazı sararmalar gözlenebilir. Ancak yapılacak cila işlemi ile rahatlıkla giderilir.

BONDİNG UYGULAMALARI AĞRIYA NEDEN OLUR MU?

Bonding uygulamalarının yapılması son derece kolaydır. Sadece bir-bir buçuk saat kadar sürede dişlerinizin mükemmel bir görünüme kavuşması sağlanır. Bu uygulamalar sırasında genellikle anestezi yapmaya gerek kalmaz. Çünkü ağrıya neden olmayan çalışmalar yapılır. Dişlerden herhangi bir aşındırma işlemi yapılmayacağı için ağrı ile karşılaşılmaz.

Ancak dişte çürük varsa veya buna benzer bir tedavi uygulanıp daha sonra bonding yapılacaksa mutlaka bölge uyuşturulmalıdır.

BONDİNG UYGULAMASINDAN SONRA, DİŞLERE ÖZEL BAKIM YAPILMASI GEREKİR Mİ?

Dişlere yapılan uygulama sonrasında, dişlerle şeker, buz gibi çok sert nesneler ısırılmamalı, tırnak yeme gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınılmalıdır. Dişlerin temizliğine de dikkat edilmelidir. Sert besinler tüketildiği takdirde zaman zaman dolgu yüzeylerinde aşınmalarla karşılaşabiliriz. 6 aylık takiplerde bu aşınmalar giderilir. Ancak dişlerimize baktığımız gibi bonding yapılmış dişlerinde her gün düzenli fırçalanması, diş ipi kullanılması ve düzenli takibi çok önemlidir. Bunu dışında ilave olarak bonding yapılan dişler için başka bir uygulmaya gerek yoktur.

BONDİNG UYGULAMALARIN ÖMRÜ NE KADAR OLUR?

Bonding uygulaması dolgu malzemeleri ile yapılan ve dişlerden hiçbir aşındırma yapılmadan, dişlere herhangi bir zarar gelmeden tamamlana bir uygulamadır. Dişlerin düzenli bakımı ve diş hekiminin düzenli kontrolleri bondingin ömrünü uzatacaktır. Yapılan tedavilerin uzun yıllar ağızda kalabilmesi için bu şartlara uymak çok önemlidir. Bu şartlara uyulmadığı takdirde  bondingin ömrü kısalacak ve ilave dolgular gerektirebilecektir.

BONDİNG UYGULANAN DİŞLERDE ZAMANLA RENK DEĞİŞİMİ OLUR MU?

Bunun için kullanılan mikrofil ajanlar, diş yapısına oldukça yakın özellikte ve en ileri tekniklerle üretilir. Bu nedenle doğal dişler kadar renk değişimine neden olabilirler. Dişlerin yüzeylerinde olan pürüzler cilalama yapılarak, en az miktara indirildiğinden lekelenmeye karşı oldukça dayanıklı hale getirilir. Yiyecekler gibi dış etkenler nedeniyle oluşan lekelenmeler ise, diş beyazlatma işlemi yapılarak diş doktoru tarafından giderilir. Özellikle çay, kahve gibi içecekler bu şekilde renklenmeye sebep olabilir. Bu yiyecek ve içeceklerin tüketiminin azaltılması hem bondingin ömrünün uzamasına sebep olacak hem de kendi doğal dişlerimizin daha geç renkleşmesine ve diş taşlarının daha geç tutunmasını sağlayacaktır.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?