fbpx
 

Dişlerde İstenmeyen Lekeler Neden Oluşur? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

14 Kasım 2014 Arzu Yalnız0

diş4

Kişilerin dış görünüşlerini belirleyen bölgelerden biri olan dişler temizlik ve hijyen açısından oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Sağlıklı ve beyaz bir gülüşe sahip olmak, toplum içerisinde yüksek özgüvenli olmak ve kendini iletişim sırasında iyi hissetmek isteyen bireylerin mutlak diş bakımına özen göstermesi önemlidir. Düzenli bir şekilde diş bakımını gerçekleştirmeyen, günlük olarak tükettiği besinler sonrasında diş temizliğini yapmayan ve dişlerine zarar verecek nitelikte besin tüketimi yapan kişilerde zamanla diş lekeleri meydana gelecektir.Dişlerde istem dışı olarak leke oluşmasının en büyük nedenleri;

 • Aşırı derece sigara ve alkol tüketimi,
 • Asitli içecek tüketimi,
 • Yeterli düzeyde diş bakımının gerçekleştirilmemesi,
 • Anne karnındayken annenin fazla miktarda yüksek etkili antibiyotik kullanması,
 • Genetik diş bozuklukları,
 • Yanlış diş fırçası ve diş macunu kullanımından dolayı diş minesinde meydana gelen aşınmalar,
 • Eskimiş olan protezler,
 • Aşırı florlu su tüketimi,
 • Yaşanan çeşitli kazalara bağlı olarak dişlerin dış kısmında oluşan çatlaklar,
 • İlerleyen yaşın etkisi ile dişlerde oluşan gri ve sarı lekelenmeler
 • Gelişim döneminde süt dişleri zamanında kullanılan antibiyotikler
 • Yüksek renklendirme oranına sahip olan (kiraz, vişne vb.) besinleri tüketmek
 • Aşırı derecede çay ve kahve tüketmek
 • Diş yapısına zarar verecek yapıda diyetler uygulamak

Bazı bireylerin dişleri zamanla yanlış bakım veya beslenme gibi nedenlere bağlı olarak lekelenirken, bazılarının ise dişleri kendiliğinde sarı olarak çıkmaktadır. Bunun başlıca nedeni kişi anne karnındayken anne adayının antibiyotik kullanması ve diş yapısında var olan genetik bozukluklardır. Diş lekeleri kişilerin sosyal olarak kendini kötü hissetmesine neden olabilmekte ve kişilerin özellikle iş ortamında başarılı olmasının önüne geçebilmektedir.

İstenmeyen Diş Lekelerine Kesin Çözüm

Dişlerde leke oluşmaması adına beslenme alışkanlıklarına ve diş bakımına dikkat edilmesi önemlidir. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan lekelerin giderilmesi ve yeniden oluşmasını engellemek için önlem alınması önemlidir. Diş lekeleri için kesin çözüm diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Dişlerde oluşan lekeye bağlı olarak uygulanan yöntem lekelerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Diş yüzeyinde oluşan lekelerin giderilmesi için diş fırçalama yeterli değildir. Düzenli olarak diş fırçalamak sadece leke oluşumunun önüne geçer. Ancak oluşan lekelerin giderilmesi adına farklı yöntemler uygulanarak gerçekleştirilen bleaching yöntemi en etkili çözümdür.

Dışın iç ve dış yüzeyindeki lekeler beyazlatma yöntemi ile giderilmeyecek kadar aşırı boyutta ise dişe orijinal rengini yeniden kazandırabilmek adına yaprak porselen uygulamasına başvurulur. Uygulanan porselenler ışık geçirgenlik yapısına sahip olduğundan ve dişin üst yüzeyine çok ince bir tabaka halinde yapıştırıldığından dolayı dişler oldukça doğal bir görüntüye sahip olmaktadır. Diş lekeleri kişileri hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan etkileyebileceğinden dolayı lekelerin giderilebilmesi adına kesin çözümler tercih edilmelidir. Beyazlatma yöntemi uygulanan kişilerde beyazlama yüzdesi farklılık gösterebilmektedir. Bunun nedeni kişilerin dişlerinin iç ve dış yüzeyinde bulunan lekelenmenin oranı, dişin yapısı ve dişin minesidir.

Özellikle dişleri lekelenmeye meyilli olan aşırı sigara tüketen ve diş yapısında sorun olan kişilerin diş bakımı ürünlerini doğru seçmesi önemlidir. Diş yüzeyi hassas olan kişiler dişlerde aşınma yapmayan diş fırçalarını ve diş macunlarını tercih etmeli, dişlerin bir bütün olarak yüzeyine nüfus etme özelliğine sahip olan özel fırçaları kullanmalıdır.

Diş Beyazlatma Yöntemi Lekelerin Giderilmesinde Ne Kadar Etkilidir?

Dişlerde zamanla oluşan lekelerin giderilmesi ve dişlerin eskisinde daha beyaz olarak algılanabilmesi adına diş beyazlatma yöntemi oldukça etkili olan bir yöntemdir. Diş beyazlatma iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Bunlarda ilki hastanın doktor kontrolünde evde uygulayabileceği evde diş beyazlatma yöntemi diğer ise daha kısa bir sürede beyazlık elde edilmesini sağlayan ve mutlak bir diş hekimi tarafından yapılması zorunlu olan klinikte diş beyazlatma yöntemidir.

Klinikte gerçekleştirilen diş beyazlatma yönteminde diş hekimi tarafından 1 saate yakın süren bir seans uygulanır. Yapılan tek seans sonrasında dişlerde oluşan beyazlık fark edilmektedir. Diş beyazlatma jellerinin üzerine özel ışınlar uygulanması ile gerçekleştirilen bu yöntem diş beyazlatma adına kısa sürede oldukça etkili olmaktadır. Diğer bir diş beyazlatma şekli olan evde diş beyazlatma yönteminde ise; öncelikle dişlerin yüzeyinde oluşan tartarla diş hekimi tarafından temizlenir. Daha sonra hastaların ağız ölçüsü alınarak özel plaklar oluşturulur. Hasta kendi adına özel olarak hazırlanan plakları ağzına yerleştirmeden önce beyazlatıcı özelliği bulunan jelleri plakaların iç tabakasına sürer ve plakaları yaklaşık olarak 6-8 saat boyunca ağzında tutar. Düzenli olarak devam edildiğinde evde diş beyazlatma yöntemi ile 1 hafta sonunda olumlu sonuç elde edilmektedir. İlerleyen diş lekeleri adına evde yapılan tedavi yeteri derecede etkili olmamaktadır. Bundan dolayı ileri seviyede olan lekelenmeler için mutlaka klinikte uygulanan tedaviler tercih edilmelidir.

Diş beyazlatma yöntemi adına 3 farkı metot kullanılmaktadır. Bunlar; herhangi bir ışın tedavisinin yer almadığı, sadece beyazlatıcı jellerin ve plakların kullanıldığı kimyasal diş beyazlatma yöntemi, yüksek enerjiye sahip olan özel ışınların kullanıldığı foto termal beyazlatma yöntemi, diş beyazlatma özelliği bulunan beyazlatma jellerinin, mavi ışık ve yeşil ışığın kombine olarak kullanıldığı fotokimyasal yöntemidir. Kişilerin mevcut diş yapısına ve lekelenme oranına göre diş hekimi tarafından bu metotlardan herhangi biri tercih edilebilmektedir.

Dişlerde Oluşan İç Leke Ve Dış Leke Ne Anlama Gelir?

Kişilerin mevcut diş renkleri dişin içyapısında var olan renk ve dış yüzey renginden meydana gelir. Bundan dolayı dişleri sarı olmasının tek nedeni dış yüzeyinde meydan gelen lekelenmeler değildir. Dişin var olan dentin yapısı dişin rengini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Dişin var olan doğal rengini yeniden kazanabilmek adına dişlerin yüzeysel olarak temizlenmesinin yanı sıra içyapısında var olan renklerinde temizlenmesi önemlidir. Dişlerde oluşan dış lekeleri temizleyebilmek için dişlerde var olan tartarlar ve diş taşları temizlenmeli iç lekeleri temizleyebilmek için ise diş beyazlatma yöntemleri uygulanmalıdır.

 • Dış (harici) lekeler; dişin dış yüzeyinde, diş minesinde meydana gelen diş lekeleridir.  Bu lekeler aşırı sigara tüketimi, yeteri kadar diş fırçalamama, yanlış beslenme çok fazla çay ve kahve tüketimi gibi nedenlere bağlı olarak oluşur. Bu lekelerin giderilebilmesi adına diş lekelerini giderme özelliliği bulunan diş macunlarının kullanılması yeterli olmaktadır.
 • İç (esas) lekeler; dişlerin gelişim döneminde alınan antibiyotiklere ve zararlı besinlere bağlı olarak dişin içyapısında oluşan lekelerdir. Bu diş lekelerinin temizlenmesi için mutlaka diş beyazlatma metotları uygulanmalıdır.

 

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Diş Lekelerinin Oluşmasına Etkili Olur Mu?

Genetik olarak veya yapısal olarak meydana gelmeyen ve sonradan oluşan diş lekelerinin kesin nedenlerinden biri de yanlış beslenme alışkanlılarıdır. Çok asitli yiyecekler, diş renginin değişmesine neden olan kiraz ve böğürtlen gibi yiyecekler, aşırı derece çay ve kahve tüketimi dişlerde lekelenme oluşmasına neden olacaktır. Özellikle şekerli ve asitli besinler tüketildikten sonra leke oluşunu engelleyebilmek için dişler düzenli olarak diş yapısına uygun olan diş macunu ve diş fırçası ile fırçalanmalıdır.

Diş Lekelerinin Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Genellikle dişler zamanla sararma gösterebilmektedir. Bunun başlıca nedeni kişilerin diş bakımına yeteri kadar özen göstermemesidir. Diş lekeleri çok farklı çeşitlere bağlı olarak oluşum gösterebilir. Ancak lekelerin oluşmasının önüne geçebilmek için en etkili çözüm düzenli yapılan diş bakımıdır.

Diş lekelerinin oluşmasını önlemek için;

 • Sigara tüketilmemeli,
 • Aşırı derecede alkol tüketiminden uzak durulmalı,
 • Dişler her öğünden sonra düzenli bir şekilde fırçalanmalı,
 • Diş bakımı yapılırken diş yapısına uygun olan ürünler tercih edilmeli,
 • Gereksiz yere flor tüketiminden kaçınılmalı,
 • Diş yüzeyini aşındıracak yapıda olan sert diş fırçaları kullanılmamalı,
 • Dişin rengini değiştirebilecek yapıda olan yüksek pigmentli besinlerden uzak durulmalı,
 • Diş aralarında kalan besin artıklarını tam olarak temizleyebilmek adına diş ipi kullanılmalı,
 • Diş beyazlatma yöntemi uygulandıktan sonra lekelerin yeniden tekrarlanmaması adına düzenli diş bakımlarına devam edilmelidir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri İle Beyazlatılan Dişler Yeniden Lekelenme Meydana Gelir Mi?

Beyaz dişler her zaman hijyeni simgeler. Bundan dolayı dış görünüşüne önem veren ve sürekli olarak kişiler ile iletişim halinde olan bireylerin mutlak surette beyaz dişlere sahip olması önemlidir. Diş renkleri kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerin dişleri daha beyaz tonlarda iken bazılarınki sarımtırak bir görüntüye sahiptir.

Dişlerinde rahatsız edecek derecede leke oluşan kişiler bu lekelerin giderilmesi adına diş beyazlatma yöntemlerini tercih ederler. Diş beyazlatma yöntemi uygulanan her hastada sonuç aynı olmayabilir.  Dişlerde oluşan lekelerin derecesi, dişlerin yapısı ve dişin orijinal rengi diş beyazlatma uygulamasının sonucunu belirler. Diş beyazlatma uygulamalarından sonra diş lekeleri yeniden oluşabilmektedir. Beyazlatma yöntemi ile lekesi giderilen ve beyazlatılan dişler uzun süreli olarak beyaz kalabilmektedir. Dişlerin beyaz kalma süresini etkileyen ana faktör kişilerin diş bakımına gösterdiği özendir. Dişlerin beyaz kalma süresini uzatabilmek adına kişilerin yedikleri besinlere dikkat etmesi, sigara tüketiminden uzak durması ve doğru bakım ürünleri ile dişlerini düzenli olarak bakım yapması önemlidir.

Diş beyazlatma yöntemlerinden başarı elde edebilmek için alanında uzman olan diş hekimleri tercih edilmeli, diş yapısına uygun olan bleaching yöntemi belirlenmeli ve diş bakımı doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?