fbpx
 

Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

14 Ekim 2014 Arzu Yalnız0

 

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Birçok hastalık ve sağlık durumunda ilerleyen tıp gelişmeleri gibi, dişlerin kısmen ya da tamamen kaybında da bu tıbbi gelişmeler ve ilerlemeler gerçeğe en yakın çözümleri üretebilmektedirler. Diş tedavisi için genellikle sadece diş kaybında değil aynı zamanda diş etlerinin dibindeki kemikte de herhangi bir olay sonrası oluşan hasardan sonra, ya da yaşlılığa bağlı olarak çene kemiğindeki değişikliğe paralel bir şekilde tüm dişlerin kaybı yaşandığı zaman uygulanan en gerçeğe yakın yöntem tabiî ki şüphesiz implant tedavisidir.

İmplant tedavisi ilk olarak çene kemiğine yapay bir protez yerleştirilmesi ve ardından çene kemiği ile kaynaşarak kemikleşen bölge üzerine takılan yapay ancak gerçekten çok da farksız olmayan diş uygulaması yapılarak gerçekleşir. Bu uygulama ilk yapay kemiğin yerleştirilmesiyle başlar ve yerleştirme süresi, hastanın ağız içi genişliğine ya da ağız içindeki uygulanabilirlik durumuna göre bir teşhis konulduktan sonra yerleştirme süreci başlar. Bu süreç ise bahsedilen durumlara bağlı olarak yaklaşık 10 dakika ile yarım saat arasında değişiklik gösterebilmekte. Ancak bu başlangıç uygulama süreci için, dar bir çene yapısına sahip olan hastalarda birkaç saate kadar uzadığı da söylenebilir. Daha sonrasında uygulanan yapay tabanın kemikleşme süreci, dişlerin yerleştirilmesi ve tamamen sorunsuz bir çene ve diş kullanımı süreci için ise yaklaşık olarak 3 ay ile 8 aya kadar değişen bir zaman dilimi söz konusu olabilir.

İmplant Tedavisi Süreci Hangi Aşamalarla Gerçekleşir?

Hastanın durumuna göre tedavi süresinde değişiklik gösteren İmplant diş tedavi uygulaması, her hasta için çok farklı bir etken söz konusu olmadığı sürece aynı aşamalardan geçmektedir. İlk olarak tedavi amacıyla gittiğiniz diş hekiminin, diş, çene kemiği uygunluğu ve diş kökü hesaplaması gibi bazı teşhisleri koyabilmesi için ilk aşamada panaromik bir görüntü verme özelliğine sahip diş röntgeni çekilmektedir. Bu röntgende çıkan sonuca göre diş hekimi, uygulanacak İmplant tedavisi için dişin uzunluğuna, çene kemiğinin şekline, tedavinin çeşidine ve ağız içindeki diş bölgesinin yerleştirilme için inceliğine ve uygunluğuna karar vererek gerekli hazırlıkları yapmasıyla devam eder. Bu süreçte çene kemiğin uygun bulunmaması durumunda kemiğin tedaviye olumlu bir hale gelebilmesi için oldukça uzun bir bekleme süresi oluşabilir ve bu süre 6 ayı kadar bulabilir. İkinci olarak sıra gelen aşama, ilk aşamada çene kemiğinin uygun hale getirilmesinden sonra başlayan tedavi sürecidir.

İkinci süreçte diş hekiminin hastanın durumuna göre hazırladığı dişler ve protezler, artık cerrahi bir operasyonla takılmaya başlanır. Bu cerrahi operasyon aşamasında hastaya genellikle lokal anestezi uygulanır ancak hastanın durumuna göre de genel anestezi uygulanması mümkündür. Anestezi uyuşturması ile hastanın acı çekmemesi sağlandıktan sonra, sıra hazırlanan dişlerin eksik diş yerlerine uygulanmasına gelir. Bu aşamada dişler, diş kökünün yerlerine, çene kemiğinin içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonrada cerrahi uygulama sonlanır ve bekleme sürecine geçilir. İmplant sonrası bekleme süreci, yine hastanın durumuna ve yapısına bağlı olarak 6 haftadan başlayan ve 6 aya kadar uzama görülebilen bir süreçtir ve bu süre boyunca diş kökü olması amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay dişlerin, kemik ile kaynaşması ve gerçek diş görevi görebilmesi için beklenmektedir. 6 hafta ile 6 ay arasında değişebilen bu uzun ve sabır isteyen süreçte belirli zaman dilimleri içerisinde, diş hekimi uygun gördüğü takdirde kontrole gidilir ve hekim duruma bağlı olarak röntgen çekebilir, diş köklerinin durumundaki değişikliği yakından takip edebilir.

İmplant Tedavisi Süreci Boyunca Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisi, hastanın bir ya da daha çok dişini kaybettiği durumlarda uygulanan, çene kemiğine diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir ve bu işlem sırasında hem çene kemiğinin uygun duruma getirilmesi, hem de uygulamadan sonra dişin kemikle kaynaşması durumu toplamda 9 ayı bulabilecek kadar uzun bir sürece tekabül edebilmektedir. Bu kadar uzun bir süre zarfına yayılma ihtimali olan tedavi, hasta için oldukça sıkıntılı da geçebilir. Bu yüzden süreci daha kısa bir dilime indirmek, dişlere zarar verecek olan her şeyden uzak durarak ve dikkat edilmesi gereken her şeye dikkat ederek, daha kısa süreli bir diş tedavisine kavuşmak da mümkündür. Bu sebeple, hastanın tedavi sonrasında ve başlangıcında, ağız bölgesine darbe almamaya dikkat etmesi, fazla sert ya da katı yiyecekler tüketmemeye dikkat etmesi ve ağrı ya da sancıyı daha az hissetmek adına aşırı soğuk ve aşırı sıcak besin maddelerinden uzak durması gerekmektedir. Bunun gibi kolayca uygulanabilecek olan birkaç yöntemle, dişlerin hasar görmemesi, dişin fazla baskı sebebiyle kaynaşmasında hasar oluşmaması ve daha hızlı bir şekilde kemikle kaynaşması sağlanabilmektedir.

İmplant Tedavisinde Ağrı Hissedilir mi?

İmplant tedavisi her ne kadar 6 hafta ile 9 ay arasında değişen bir süreç olsa da, ağrı ve sancı hissedilme ihtimali olan süreç yalnızca cerrahi müdahale ile diş yerleştirme uygulamasından sonraki birkaç günlük süreçtir. Cerrahi müdahale sırasında kişiden kişiye değişen ve diş hekimin uygun bulduğu şekilde lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanmasından kaynaklı olarak, hastanın herhangi bir acı hissetmesi mümkün değildir ancak, cerrahi işlem sonrasında uyuşukluğun yavaş yavaş geçmeye başlamasıyla ufak çaplı ağrılar, çok şiddetli olmayacak şekilde sancılar ve hafif bir şişlik görülmesi muhtemeldir. Diğer çoğu diş tedavisi gibi İmplant tedavi sürecinde de şişlik ve ağrı yaşanması normaldir ancak bazı uyuşturucular ve ağrı kesiciler ile birlikte bu süreci de fazla acı çekmeden birkaç gün içerisinde atlatmak mümkündür.

İmplant Tedavisinin Başarısız Sonuçlanması Mümkün müdür?

İmplant tedavisi, hastanın şartlarına göre çok uzun bir sürece kadar uzama ihtimalinin olması sebebiyle, bu tedavi yöntemini tercih edenlerin aklına gelen ilk soru işareti uygulama sonrasındaki uzun soluklu bekleyişin boşa gitme ihtimalinin olup olmadığıdır. İmplant tedavisinin en önemli süreci, cerrahi müdahale sonrasındaki yapay diş köklerinin çene kemiği ile doğru ve hasar görmemiş bir şekilde kaynaşma sürecidir. Bu kaynaşma süreci içerisinde diş hekimi, çok sık olmasa da uygun gördüğü aralıklarla röntgen çekerek, dişin kaynaşma sürecini takip alır. Bu takip sırasınca birkaç röntgen çekiminden sonra diş hekimi sürecin ne kadar başarılı olduğunu ve ne kadar başarılı bir süreç gerçekleştirildiğini tahmin edebilmektedir. Bu aşamada çoğu operasyonun oldukça sağlıklı ve beklendik şekilde sonuçlandığını söylemek mümkünken, tabiî ki bazı hastalarda aynı başarı az bir ihtimal de olsa görülememektedir. Başarısız sonuçlanacağı düşünülen İmplant tedavisi sonrasında ise, bir günde implant tedavisi adı altında bir yöntem geliştirilmiştir. Bir günde implant tedavisi, yapay diş köklerinin, çene kemiğine kaynaşması için geçen sürede yapılan kontrollerde diş hekiminin herhangi bir ilerleme gözlemleyemediği ve büyük bir ihtimalle kaynaşmanın gerçekleşmeyeceğini düşündüğü durumlarda çok fazla zaman kaybetmemek adına yapılan ani implant uygulamasıdır.

Alternatif bir tedavi olarak görülen ve bu amaçla geliştirilen uygulama yöntemi, hastanın kliniğe girdikten sadece birkaç saat sonrasında oldukça yeni ve gerçeğe yakın dişleri ile klinikten ayrılabileceği kadar etkili ve kısa zaman alan bir yöntemdir. Bu işlemin de yine tamamen kullanımda soruna yol açmaması için birkaç aylık çok zorlamama ve dişleri koruma esastır. Sonrasında ise rahatlıkla kullanım sunarak hastanın tüm dişerine kavuşmasını sağlar. Ayrıca bir günde implant tedavisi, herhangi bir sayı fark etmeksizin tüm dişlerin yenilenmesinde de birkaç diş yerinin doldurulmasıyla da uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisinin Başarısız Olmasına Sebep Olan Sağlık Durumları Var mıdır?

İmplant tedavisi bir dişten bütün dişlere kadar, ağız içi sağlığı ve görünümüne tamamen kavuşmak için yapılan bir uygulamadır ve bu uygulamanın tedavi öncesindeki ve sonrasındaki süreci, diğer diş uygulamalarına göre daha uzun süreçler almaktadır. Bu sebeple tedavinin başarısız olarak sonuçlanması hastanın çok da hoşnut olmadığı bir süreçtir ancak başarısız olma ihtimalinin de oluşması tabiî ki başka etkenlere bağlıdır. Bu etkenlerin başında, diğer çoğu hastalığın da sebebi olduğu gibi sigara kullanımı gelmektedir. Sigara tüketimi uzun soluklu ve aşırı olduğu sürece, kandaki oksijen oranını düşürerek kemiğe dişin kaynaşması sırasında ihtiyaç duyulan oksijen miktarını da olumsuz etki eder ve iyileşme sürecini oldukça yavaşlatır. Aynı zamanda şeker hastalığı olan kişilerde, kalp hastalıkları olanlarda, kanındaki bazı madde oranlarının eksikliğinden kaynaklı pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda ve hiper tansiyon rahatsızlığından muzdarip olan kişilerde, hekim kararınca İmplant tedavisi uygulanmayabilir ya da hastalık durumuna göre oldukça dikkatli ve kontrollü bir süreç ile uygulanabilmektedir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?