fbpx
 

Diş İmplantı Sonrası Şişlik Normal mi? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

25 Eylül 2014 Arzu Yalnız0

 

İmplanttan Sonra Şişlik Normal mi?

İmplant diş tedavisi, her ne kadar cerrahi bir operasyon olsa da, normal şartlarda benzer bir tedavi ya da operasyonun vereceği ağrıdan ya da sancıdan çok daha az yan etkilere sebep olmaktadır. Özellikle başarılı boyutlarla çalışılan ve doğru ölçülerin, teşhislerin tespiti ile gerçekleştirilen bir implant diş ekimi sırasında, hastaya göre değişen lokal anestezi ya da genel anestezi uygulandığı için, operasyon sırasında herhangi bir ağrı, acı ya da sancı gibi durumların yaşanması mümkün olmadığı gibi, operasyon sonrasında çene bölgesindeki uyuşukluğun geçmesi ile hafif bir şişlik ve biraz sancı hissedilmesi oldukça normaldir. Cerrahi olarak uygulanan bir operasyon sonrası her halükarda yaşanılan bu ağrı ve şişlik durumu, diş hekiminin uygun gördüğü ağrı kesici ve gerekirse antibiyotikler ile hissedilmeyecek kadar az bir seviyeye düşürülebilir. Aynı zamanda implant tedavisinin uygulandığı bölgede görülen şişlikte ise, operasyon sonrasındaki birkaç saat içerisinde ya da hastanın yapısına göre birkaç gün içerisinde tamamen yok olmaktadır.


İmplant Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

İmplant tedavisindeki süreç, diğer diş tedavileri gibi kısa süreli değil, hastanın çene yapısından bağışıklık sistemine, sigara kullanımından başka bir hastalığa sahip olmasına ve hatta ağız sağlığına verdiği öneme göre bile birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösteren bir süreçtir. Bu süre, çenenin uygun duruma getirilmesi, diş köklerinin çene kemiğine vidalanması, çene kemiğine yerleştirilen protez köklerin kemik ile kaynaşması ve tamamen rahat bir kullanım sağlaması gibi birçok aşamaya sahip olmasından dolayı, 6 hafta ile 9 aya kadar değişen bir uzun zaman dilimine dağılabilmektedir. Bu süreç boyunca hastanın dokularında protez dişin kabul edilmemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır ancak süreç, bahsedilen birçok koşula bağlı olarak çok daha fazla uzayabilmektedir de. Ancak böyle uzun soluklu bir sürece girmeden önce, asıl konu, diş hekiminin hastasını yeterince tanıyarak, implant uygulamasına uygun olup olmadığına doğru bir karar vermelidir zira her bireyin durumu implant tedavisine uygun olmayabilir.

İmplant tedavisinin yapılmasını isteyen birey örneğin sigara kullanıyorsa ve gerçekten oldukça fazla tüketiyorsa, bu bireyin kandaki oksijen oranı, vücudundaki herhangi bir dokuyu yenileyecek kadar yeterli olmayabilir ve implant uygulamasının tamamen iyileşme süreci çok daha uzun zamanlara yayılabilir. Bu sebeple aşırı sigara ve en az sigara kadar etkili olan alkol tüketen hastaların, bu uygulama yerine diş hekimlerinin yönlendirmesiyle daha zararsız ve kısa süreli tedavilere yönlendirilmesi muhtemeldir. Aynı zamanda hastada kalp rahatsızlıkları mevcutsa, hasta hiper tansiyondan muzdaripse ya da kanındaki pıhtılaşmayı sağlayan madde eksikliklerinden dolayı kan pıhtılaşmasında çok gecikme yaşanıyorsa, sadece implant tedavisi için değil, her hangi bir kan gerektirecek cerrahi operasyon yapılması acil olmadıkça uygun görülmemektedir ve bu sebepler implant uygulamasının da bir operasyon olmasından dolayı, diş hekiminin gerekli tetkikleri yaptırıp sonuçlarına göre en doğru kararı vermesi gerekir. Aynı şekilde şeker hastaları için de implant tedavisi, diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi çok uygun bulunmamaktadır.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisi, her ne kadar birçok koşula göre uygulanabilirliği test ediliyor olsa da, tabiî ki normal koşullarda tedavinin uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmayan hastalar için oldukça önemli avantajlara sahiptir. Uzman bir diş hekiminin kontrolünde gerçekleştirilen implant diş ekimi, protezlerin boyutlarından genişliğine, ağırlığından yerleştirilmesine kadar tüm detaylarda doğru ve titiz bir çalışma gerektirir. Düzgün çalışılmış bir implant uygulamasının da ilk avantajı, tabiî ki gerçeğe en yakın görünümde ve en rahat gerçeksi kullanımı sağlayan bir yapıya sahip olmasıdır. Hem görünüş açısından hem de kullanım açısından büyük rahatlık sağlayan implant diş ekimi, protezlerin her boyutta birçok çeşidi olmasından dolayı görünümdeki gerçeklik algısını yaratırken, uzun bir süreç içerisinde çene kemiğine kaynaştırılan vidalar ile takılan protez dişler ise, sabit ve sağlam oluşundan kaynaklı olarak kullanımda da oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Aynı zamanda yapısından kaynaklı olarak dişlerden daha sağlam olmasından dolayı ekstra avantajının olduğu dahi söylenebilmektedir. Ayrıca, bakımındaki kolaylığın da normal diş bakımından farksız olması dolayısıyla yine büyük bir avantaja sahiptir. Diğer taraftan, alt çenelerinde takma diş kullanan hastaların en büyük şikâyetlerinden olan rahatça çiğneyememe ve konuşmayla bağlantılı olarak ağız içinde kayarak can yakması gibi sorunlarda, üstelik protezlerin zaman geçtikçe kemik dokusunda da zedelenmelere ve aşındırmaya yol açması sebebiyle bu durumlarda yine büyük memnuniyet sağlayacak düzeyde sabit ve uzun ömürlü kullanım rahatlığı sunmaktadır. Aynı zamanda tek dişini kaybettiği için kullanılacak protezi takmada diğer dişlerin de hasar görmesini engellemek adına İmplant tedavisi büyük bir tıbbi yardımdır. Bu sorunlarda hastaların en büyük şikâyeti olan köprünün dışardan hoş olmayan bir görüntüye sahip olması da böylelikle engellenmiş olunur.

Bir diğer avantajı ise üst çenede takma diş kullanan hastalar için olduğu görülür. Takma dişi üst çenede kullanan hastalar, dişleri sabit tutabilmek adına damaklarının da büyük bir kısmının kapanmasına mecbur kalmakta, bu sebeple hem yedikleri besinlerin tatlarını almakta zorlanmakta hem de çoğu zaman geriye doğru kayan takma dişler mide bulantısı gibi başka şikâyetlere de sebep olmaktadır. Bu sebeple yine İmplant tedavisi, tek dişte olsa bütün dişler de olsa hiçbir şikâyete sebep olmadan tamamen doğal kullanım sağlayarak, hastaların hem rahatça tat almalarına hem de mide bulanması, kemik ağrısı gibi diğer sorunları da yaşamak zorunda kalmamalarına sebep olur.

İmplant Tedavisinde Kullanılan Protezin Özellikleri Nelerdir?

İmplant tedavisi, birçok kişi tarafından eğer yaptırmasına sağlık ve alışkanlıklar açısından herhangi bir engeli yoksa bir diş kaybı için de tüm diş kayıpları için de en çok tercih edilen diş tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. İmplant tedavisi süreci uzun soluklu bir süreç olsa da, kullanılan malzemelerin oldukça kalifiyeli olması ve önemli özelliklere sahip olması sebebiyle, her hangi bir diş kaybının yerini başka yöntemlerle doldurmaya çalışmak oldukça hatalı bir seçimdir. Peki, birçok diş sağlığı konusunda oldukça avantajlara sahip olan ve bu denli tercih edilmesine sebep olan İmplant protezlerin ne gibi özellikleri vardır? İmplant tedavisinde kullanılan protezler öncelikle diğer takma dişler gibi ağızda hareket etmez, tamamen sabit olmasından dolayı çiğneme, konuşma gibi birçok işlevinizi oldukça sıradan şekilde devam ettirmenizi sağlar. Aynı zamanda üst damaklar için tat alma duyunuzu da yine protez yokmuşçasına sahip olabiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, birçok çeşide ve boyuta sahip olan protezlerin aynı zamanda görünüş açısından da gerçek dişlerden çok farklı olamaması sebebiyle eski diş görünüşünüze ve gülüşünüze kavuşmanız mümkün. Üstelik implant dişlerin yapısı ve içerikleri sebebiyle de normal dişlerden çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü oldukları da kanıtlanmıştır.

İmplant dişlerin birçok element yerine titanyumdan yapılmasının sebebi, insan vücudunda herhangi birine göre değişiklik göstermeksizin hiçbir alerjik reaksiyona sebep olmayan tek element olmasından dolayı tamamen sağlıklı bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda çene kemiğine kaynaşması sağlayan vidaların paslanmayan çelikle aynı özelliklere sahip olması, sadece aynı özelliklere sahip olması değil, ayrıca hem yüzde yetmiş beşe kadar çok daha hafif olması ve sağlığa zararlı olmaması da bir diğer artı özelliğidir. Titanyum bileşeninden oluşan bu protez dişlerin bir diğer önemli özelliği ise, normal dişlerden daha dayanıklı olması ve titanyum içeriğinden dolayı kırılmalara ve hasar görmesinde oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Üstelik bu protezlerin normal dişler gibi çürüme şansı dahi yoktur fakat bu kesinlikle demek değildir ki diş bakımının yapılmasına gerek yok. Ayrıca 1650 derece erime eşiğine sahip olan titanyum elementinden yapılan dişlerin yüksek ısılarda çatlama, sızlama gibi durumları da söz konusu değildir. Aynı zamanda en çok asitli içecekleri tüketeceğimiz zaman zarar görmesinden korktuğumuz dişlerimizin de implant protezler sayesinde zarar görme ihtimali tamamen engellenmiş; sadece asitli içecekler değil içeriği sebebiyle birçok kimyasaldan da etkilenmeyecek şekilde üretilmiştir.

Bu kadar avantajın yanı sıra bir de temizliğinin yine normal dişlerde olduğu gibi diş fırçası, diş macunu, diş ipi ve ağız gargarası ile sağlanacak kadar kolay olması da göz ardı edilemeyecek kadar üstün özelliklerine ek olarak gösterilebilir. Üstelik sadece ağız bakımınızı doğru koşullarda yaptığınız takdirde, uygulanan bir implant protez tedavisini ömrünüz boyunca hiçbir sıkıntı çekmeden ve acı duymadan kullanmanız mümkündür.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?